Bisiklet ve Sanat Ege’de buluştu

Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Dünya Bisiklet Günü” kapsamında “5.

Bisiklet ve Sanat Ege’de buluştu

Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Dünya Bisiklet Günü” kapsamında “5. Bisiklet Sempozyumu” gerçekleştirildi. “Bisiklet ve Şehir, Sanat ve Tasarım” teması ile yapılan sempozyum;  bisikletli yaşamın farklı boyutlarını ele alan birbirinden değerli konuşmacılar ve atölye çalışmalarına ev sahipliği yaptı.

 

ARA REKLAM ALANI

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Bu sempozyumdaki temel amacımız yaşamımıza pozitif bir değer katan, sağlık ve mutluluk getiren bisikletli yaşamın farkındalığına katkıda bulunmak, bisikletin modern kent hayatı içerisindeki yeri ve önemini irdelemektir. Toplum ve akademi etkileşimini artırmak, konuyu bilimsel, sanatsal ve kültürel açıdan değerlendirmek, bisiklet üzerine odaklanmış kişi, kurum ve kuruluşlar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek temel amaçlarımız arasındadır. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a ve üniversitemiz üst yönetimine bu konudaki destekleri için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu sempozyumun gerçekleşmesinde büyük emeği olan Sempozyum Koordinatörü Öğr. Gör. Eren Sulamacı başta olmak üzere Fakültemiz akademik ve idari personeline, değerli konuşmacılarımıza, İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdürlüğüne, İzmir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne, Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu Kurucu Başkanı Mustafa Karakuş’a, atölyeler ve etkinliklerde bizleri yalnız bırakmayan Bisiklet Kooperatifi, Kadans Bisiklet, Pedalanka, Semçanta ve Unibike’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından Birleşmiş Milletler tarafından 2022 Dünya Bisiklet Günü Özel Ödülü’ne layık bulunan Sema Gür’e bisikletli yaşama katkılarından dolayı Dekan Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Sempozyum kapsamında; Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Onur Diktaş “Bisiklet Nedir”, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu “Yayalar, Bisiklet ve Kent Tasarımı”, BUGEP Kurucu Başkanı Mustafa Karakuş “Bisiklet ve Ulaşım”, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Sertaç Kasaplar ise “Bas Pedala” konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Sempozyumda ayrıca; İzmir Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şamil Özsagulu  “Bisiklet ve Trafik”, Bisiklet Kooperatifi üyeleri Alper Akbulut ve Metin Şavural “Bisikletli Kuryeler”, Eşpedal üyeleri Fatih Söylemez ve Merve Orhan “Engelsiz Bisiklet”,  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden Özden Balcı “Çevre Dostu Bir Yaşam İçin Bisiklet” konularında katılımcıları bilgilendirdi. Oturumlar sonunda sempozyum katılımcıları ile beraber Ege Üniversitesinde “Kampüs Bisiklet Turu” düzenlendi. Sempozyum kapsamında düzenlenen “Bisiklet ve Kampüs Hayatı”, “Tay Tay Bisiklet Boyama” ve “Bisiklet ve İllüstrasyon” atölyeleri ile katılımcılar keyifli anlar yaşadı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ