HRÜ’de Aidiyet Anıtı Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Harran Üniversitesi’nde yapılan “Harran Okulu’ndan Harran Üniversitesi’ne” isimli Aidiyet Anıtı anısına düzenlenen fotoğraf yarışmasının ödül töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HRÜ’de Aidiyet Anıtı Fotoğraf Yarışmasının Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Harran Üniversitesi’nde yapılan “Harran Okulu’ndan Harran Üniversitesi’ne” isimli Aidiyet Anıtı anısına düzenlenen fotoğraf yarışmasının ödül töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

 

ARA REKLAM ALANI

Osmanbey Yerleşkesinde, tarihsel mirası temsil eden ve Harran Okulunun günümüze yansıması olan fotoğraf stüdyosu niteliği de taşıyan Aidiyet Anıtı, öğrencilere yönelik düzenlenen bir yarışmayla taçlandırıldı.

 

Üniversite öğrencilerinden gelen 125 fotoğraf, Harran Üniversitesinde görev yapan kendi alanında yetkin jüri heyeti tarafından titizlikle değerlendirildi. Jüri değerlendirmeleri sonucunda en başarılı 7 fotoğraf ödüle layık görüldü. Ayrıca, 11 fotoğraf da dijital olarak sergilenmeye hak kazandı.

 

Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi Rektörlük Bahçesinde yapılan Aidiyet Anıtı Fotoğraf Yarışması ödül törenine, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Genel Sekreter Zübeyir Zorlu, Fakültelerin Dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Harran Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından eski Harran Okulunda yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan medreseler, hamamlar ve mabetlerin bulunduğu 24 yerleşim alanı ile Harran Üniversitesi’nin içerisinde bulunan 24 yerleşim alanı birbirine oldukça benzemektedir. Bu benzerlik, yapılan çalışmayla birleştirilerek muhteşem bir anıt ortaya çıkmıştı.

 

Yine bu kapsamda, Harran Üniversitesi’ni geçmişten günümüze simgeleyen ‘Aidiyet Anıtı’nın fotoğraflarla belgelenmesi ve Osmanbey Yerleşkesinde yer alan eserin yerel, ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağlanması amacıyla düzenlenen fotoğraf yarışması sonuçlarına göre dereceye giren ve dijital sergilemeye hak kazanan öğrenciler ödüllerini, Rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in elinden aldı.

 

50 eser sahibinin 125 fotoğrafı ile başvuruda bulunduğu yarışmada, Harran Üniversitesi öğrencilerinden Musa Çolak birinciliği, Edanur Deliktaş ikinciliği, Mücahit Şeker de üçüncülüğü elde etti. Ayrıca Muhammed Coşkun, Muhammed Teke ile Mehmet Sinan Çoban mansiyon ve Halil Başlı ise Jüri Özel Ödülüne layık görüldü. Ödül kazanan 7 fotoğrafın yanı sıra yarışma jürisince seçilen Aysel Akkuş, Beyza Kök, Elif Naz Elmas, Hasret Taşır, Kübra Işıl Arıkan, Mehmet Emin Bozkurt, Müslüm Parmaksız, Sevilay Yalçın, Şükriye Alp, Yunus Emre Kılıç, Yusuf Beklen isimli öğrencilerin fotoğrafları da dijital olarak sergilenmeye hak kazandı.

 

Harran Okulu'nun küllerinden doğan ve kurulduğu 1992 yılından bu yana geçmişin birikimiyle geleceğin inşasında bir dünya üniversitesi olma hedefinden vazgeçilmediğini belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Üniversitemiz, seçkin akademik kadrosuyla bilimin ışığında bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik dönüşümüne yön vermeye devam etmektedir. Hedefimiz, tarihin bize yüklediği misyonun sorumluluğunu eksiksiz yerine getirmektir. Damarlarımıza nüfuz eden bu aşkın ihyasını öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız sayesinde gerçekleştirme azmindeyiz. Bu aidiyet duygusu ile geçmişin mirasını en iyi şekilde temsil etme gayreti içinde olacağımızın bir nişanesi olarak ‘Harran Üniversitesi Aidiyet Anıtı’nı Üniversitemiz Osmanbey Yerleşkemizde inşa ettik.

 

Yaklaşık bir buçuk ay önce aidiyet anıtımızın açılışını yapmıştık. Ardından bir fotoğraf yarışması düzenlemeye karar verdik. Anıtımızı tanıtmak amaçlı yarışmamıza oldukça yoğun katılım oldu. Başarılı eserler ortaya çıktı. Bizim bu yarışmadaki hedefimiz; üniversitemize yönelik aidiyet duygusu kazandırmaktı. Ayrıca bu mekânın bir buluşma yeri olarak simgeleşmesi ve bu alanın şenlik yeri gibi ilgi görmesini bekliyoruz.

 

Diğer üniversitelerin hiçbirinde tarihi ile bütünleşmiş ve günümüzü yansıtan bir anıt bulunmamaktadır. Bu bir ilk oldu. Aidiyet Anıtımızın diğer üniversitelere de örnek olacağını düşünüyorum. Bu eserimizin ortaya çıkmasında emeği geçenlere ve fotoğraf yarışmasına katılan arkadaşlarımıza en samimi duygularımla teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Açılış konuşmasının ardından dereceye giren ve dijital sergilemeye hak kazanan fotoğraf sahiplerine katılım belgesi ve ödülleri, Rektör Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından verildi.

 

Tören, sergideki fotoğrafların gezilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ