Yüzde Yüz Yerli Ve Lider Endüstriyel Bilgisayar Üreticisi

Yüzde 100 yerli Artech markasıyla öne çıkan Çizgi Teknoloji'nin lider endüstriyel bilgisayar üreticisi olarak konumlandırılmasının arkasında firmanın vizyoner bakış açısı ve Ar-Ge becerileri yer alıyor.

08.11.2021
394
Yüzde Yüz Yerli Ve Lider Endüstriyel Bilgisayar Üreticisi

Yüzde 100 yerli Artech markasıyla öne çıkan Çizgi Teknoloji'nin lider endüstriyel bilgisayar üreticisi olarak konumlandırılmasının arkasında firmanın vizyoner bakış açısı ve Ar-Ge becerileri yer alıyor.

 

ARA REKLAM ALANI

REKABET AVANTAJI SAĞLAYAN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Türkiye’de endüstriyel bilgisayar üretiminde ilk girişimci firmalardan biri olan Çizgi Teknoloji, bu doğrultuda yüksek pazar payı ile dikkati çekiyor ve pazardaki önemli sanayi gruplarının birçoğu ile aktif olarak çalışmalar gerçekleştiriyor.

İnovatif bakış açısıyla devamlı kendini yenileyen şirket, pazardaki global oyuncularla rekabet edebilecek geniş bir ürün yelpazesine sahip olmasının yanı sıra geliştirdiği ürünlerle bunun bir adım ötesine geçerek müşterilerine yenilikçi özelliklere sahip ürünler sunuyor.

Bu kapsamdaki en önemli itici güç ise, aynı zamanda Ar-Ge merkezi de olan ve inovasyona önem veren firmanın Ar-Ge yetenekleri oluyor.

İNOVASYON ŞAMPİYONU OLDU

Firmalarında inovasyon kültürünü sürdürülebilir bir şekilde yerleştirmeye ve önceliklendirmeye çalıştıklarının altını çizen Çizgi Teknoloji Satış Pazarlama ve Operasyon Direktörü Mehmet Avni Berk, “Başarımızın bir kanıtı olarak, 2019 yılında ‘Türkiye İnovasyon Şampiyonluğu’nu kazandık. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve TC. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 2019 İnovaLİG etkinliğinde, ‘KOBİ ölçeğinde İnovasyon Sonuçları’ kategorisinde ödüle layık görüldük. Bu da hem ürünlerimizde hem de şirket içindeki operasyonlarımızda inovasyona verdiğimiz önemi açıkça ortaya koymaktadır.” dedi.

MÜŞTERİLER TARAFINDAN TERCİH EDİLME SEBEBİ

Yapılan Ar-Ge çalışmaları ve bu çalışmalardan çıkan ürünlerin neticesinde inovatif, rakip ürünlerinden farklı, yeni ürünler ortaya koymayı başaran Çizgi Teknoloji’nin bu farklılığı, müşteriler tarafında tercih edilme noktasında da önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

Bu çerçevede devamlı yeni ve yenilikçi projeler üzerinde çalıştıklarını söyleyen Berk, TÜBİTAK ve TEYDEB tarafında çeşitli projeler yaptıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

“Örneğin savunma sanayine yönelik geliştirdiğimiz projeler var. Marine monitör dediğimiz denizcilik ve savunma sanayinde kullanılan özel monitörler aynı zamanda karasal anlamda kullanılabilen yine savunma sanayinde özellikle tank gibi birtakım savunma sanayine ait araçlar üzerinde çalışabilen özel monitörleri söyleyebilirim.”

Endüstriyel PC ürün ailesinde de yenilikçi ürünlerini müşterileriyle buluşturmaya devam ettiklerini aktaran Berk, “Diğer ürünlerde olmayan kendi ürünlerimize koyduğumuz birtakım özellikler de var. Çok hızlı değiştirilebilen disk yuvaları veya yüksek kapasiteli endüstriyel kullanıma uygun SSD’ler, RAM’ler, ‘Wide Temperature’ olarak kullanılan komponentler gibi birçok farklı parçayı kullanarak gerek ürünlerimizin kalitesini gerekse dayanımını artırmaya çalışıyoruz. Fansız yapıda ürünler, daha yüksek sıcaklık alanında çalışabilen ürünler gibi dayanımı yüksek ürünlerimizi de gene Ar-Ge merkezimizde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sayesinde pazara ve müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.” diye konuştu.

Endüstriyel PC alanında geliştirdiği üretim yöntemleriyle patent başvuruları yapan firmanın patentli ürünlerinde inovatif Ar-Ge çıktıları da bulunuyor.

AR-GE’YE EN ÇOK YATIRIM YAPAN 500 ŞİRKETTEN BİRİ

Çizgi Teknoloji, Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ilk 500 şirket arasında yer alıyor. Ar-Ge Merkezi’nde 38 personel görev alırken, merkez bünyesinde 9 proje hayata geçirildi.

Firma 2020 yılında 3 milyon 133 bin 986 TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirirken, 2021 yılında toplamda 4 milyon TL’lik harcamanın yapılması öngörülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ