Vatan Partisi İzmirlinin Soyulmasına İzin Vermeyeceğiz

20 Mart 2022 tarihinde İzmir’de yapılan toplu ulaşım zammına karşı Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı.

13.04.2022
174
Vatan Partisi İzmirlinin Soyulmasına İzin Vermeyeceğiz

20 Mart 2022 tarihinde İzmir’de yapılan toplu ulaşım zammına karşı Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne dava açtı.

 

ARA REKLAM ALANI

Dava sonrasında İzmir Adliyesi önünde Vatan Partisi adına İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz açıklama yaptı. Açıklama sırasında vatandaşın elinde “Başka bir soygun mümkün”, “Adı Soyer Halkı Soyar” yazılı dövizler vardı

 

Vatan Partisi İzmir İl Başkanı Çağdaş Cengiz alınan zam kararının hukuksuz olduğunu vurgulayarak, “Toplu ulaşım ücret tarifelerine yapılan zam enflasyonun da üzerindedir. Bir önceki zam tarihi olan 31.12.2021'den itibaren hesaplanan enflasyon 22,81'dir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Enflasyon Hesaplama programı incelendiğinde; Örneğin 31.12.2021'de 4,7 TL (tam biniş ücreti); enflasyon hesaplayıcı uyarınca şu anki ücret olan 6,50 TL değil 5,77 TL ya da 31.12.2021'de 1,64 TL (öğrenci biniş ücreti) 2,20 TL değil 2,01 TL olmalıydı. Ancak İzmirlinin soyulması anlamına gelen enflasyon üstü bir zam uygulanıyor” dedi.

 

‘İZMİRLİ SAHİPSİZ DEĞİLDİR’

Cengiz, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’e ve diğer yöneticilere soruyoruz: Ulaşım Koordinasyon Merkezi, hangi hakla bu hukuksuz girişime imza atıyor? Siz İzmir halkının cebine her ay daha fazlasını almak üzere el atmak için mi o görevleri aldınız? Kafanıza göre raporsuz, hesapsız, kitapsız, hukuksuz, otomatiğe bağlanmış zam belirleme yetkisini kimden alıyorsunuz?” sorularını sorarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kafasına göre zam uyguladığını belirtti.

 

Konuşmasına bu hukuksuz zamlara karşı Vatan Partisi’nin her zaman İzmirlinin yanında olacağını vurgulayan Cengiz, “Bugün Vatan Partisi İzmir İl Başkanlığı olarak, öncelikle yürütmeyi durdurma istemiyle bu hukuksuz uygulamaların iptaline ilişkin davamızı açtık. Türk yargısına güveniyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu hukuksuz, hesapsız, kitapsız, teknik raporsuz zam uygulamaları derhal sonlandırılmalıdır. Toplu ulaşım ücret tarifeleri hukuka uygun, bilimsel teknik raporların hazırlanmasıyla ve kamu yararı gözetilerek belirlenmelidir. Vatan Partisi olarak bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz. İzmirli sahipsiz değildir. Görevlerimizin başındayız. Halkımızı soydurmayacağız” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ