Uluslararası Resim Çalıştayı Sergisi Ilgaz Yıldıztepe’de Yapıldı

11 farklı ülkeden Çankırı’ya gelerek Ilgaz Dağı’nda düzenlenen resim çalıştayında buluşan ressamlar, bölgenin izlerini taşıyan 36 eser ortaya çıkardı.

15.05.2022
92
Uluslararası Resim Çalıştayı Sergisi Ilgaz Yıldıztepe’de Yapıldı
REKLAM ALANI

11 farklı ülkeden Çankırı’ya gelerek Ilgaz Dağı’nda düzenlenen resim çalıştayında buluşan ressamlar, bölgenin izlerini taşıyan 36 eser ortaya çıkardı. Ressamlar tarafından bir haftada hazırlanan resimler, düzenlenen sergi ile vatandaşların beğenisine sunuldu.

 

ARA REKLAM ALANI

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezi’nin tanıtılması ve Çankırı’daki sanatsal vizyonunun geliştirilmesi ve ünlü ressamların eserlerinden oluşan bir sanat arşivi oluşturulmasını sağlamak amacı ile Ilgaz Belediye Başkanlığı bünyesinde, Hülya Sezgin ve Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi koordinesinde, Ilgaz Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Ilgaz/Yıldıztepe Uluslararası Resim Çalıştayı”, düzenlenen sergi ile sona erdi. Almanya, Polonya, Macaristan’ın da aralarında olduğu 11 farklı ülkeden gelen 15 sanatçı, bir hafta boyunca Çankırı’nın kültürünü ve doğal güzelliklerini tanıdı. 

 

8 gün süren çalıştayda ressamlar Türkiye, Çankırı ve Ilgaz Dağı’nın güzelliklerini ve kültürlerini tuallerine yansıttı. Ressamlar tarafından hazırlanan 36 eser, düzenlenen sergi ile vatandaşların beğenisine sunuldu.

 

“Çankırımız için çok güzel bir etkinlik”

Ilgaz Dağı Yıldıztepe Kayak Merkezinde düzenlenen sergiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı. 

 

Serginin açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Buranın turizm merkezi olmasının, spor merkezi olması ve sanat merkezi olması adına adım atılması son derece güzel ve memnuniyet verici. İnşallah bu organizasyonu daha da büyüterek önümüzdeki yıllarda taşırız ve burayı da sanatın merkezi haline getiririz. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Çankırı’mız için çok güzel bir etkinlik” dedi.

 

“Sadece Ilgaz değil, tüm Çankırı’yı tanıttık”

Çalıştay ile ilgili konuşan Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, “Çankırı’nın yetiştirmiş olduğu Hülya Sezgin sayesinde bu organizasyon oldu. Güzel Sanatlar Lisesi Müdüremiz Mehtap Meydaneri’nin de katkıları oldu. Fikir babası benim ama onların çok büyük katkısı ve emeği var. Biz Ilgaz Yıldıztepe’yi sporun ve sanatın merkezi haline getirebilmek için elimizden gelen gayreti belediye olarak gösteriyoruz. 

 

Bu yıl Diplomatik Kayak Yarışmasının ikincisini düzenledik. Birincisinde 35 diplomat geldi, ikincisinde 190 diplomatımıza ev sahipliği yaptık. Şimdi 10 ülkeden 15 sanatçı geldi. Burada bir hafta boyuna misafir olarak kaldılar. Sadece Ilgaz değil, tüm Çankırı’yı tanıttık. Ilgaz gelişirse Çankırı gelişir. Sanat ve spora verdiğimiz emek artarak devam edecek” dedi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ