Tuna Der İle Çeyrek Asır

Karşıyaka’nın kültür ve sanat dünyasında önemli bir yeri bulunan TUNA DER 25.

Tuna Der İle Çeyrek Asır

Karşıyaka’nın kültür ve sanat dünyasında önemli bir yeri bulunan TUNA DER 25. yıl anısına özel bir konser düzenleyecek.

Çeyrek asırdır Karşıyaka’nın kültür-sanat yaşamına damgasını vuran TUNA-DER (Tuna Kültür ve Sanat Derneği) 25. Yıl özel konseri ile Karşıyakalı müzik severlere unutulmaz bir gece yaşatacak. Müzik yönetmeni Çiğdem Sabuncuoğlu, derneğe 2004 yılında girdiğini 2010’dan itibaren de şef olarak görevlendirildiğini belirterek TUNA DER’in her yıl ortalama 3 konsere imza attığını kuruluşundan bu yana da 75 konser düzenlediklerini açıkladı.

ARA REKLAM ALANI

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ
TUNA DER, 25 yılda sanat hayatına herkesin sevdiği isimleri de kattı. Sabuncuoğlu, dizilerde sevilerek izlenen Merve Dizdar ile Gamze Dar’ın TUNA DER tarafından oluşturulan çocuk tiyatrosundan yetiştiğini vurgulayarak “Afife Jale ve Altın Kelebek ödüllerini alan Merve Dizdar ile Gamze Dar’ı büyük bir beğeni ile takip ediyoruz. Aynı şekilde derneğimizden 2 koro şefi daha yetişti. Konservatuara yönlendirdiğimiz öğrencilerimiz oldu. Bu arkadaşlarımızı da sahnede izleyenlerin kulaklarının pası siliniyor. Ben de söz yazarı olarak MESAM’a kayıtlı bir üyeyim ve TRT repertuar eserleri olan güftekarım. Yani TUNA DER sanatla uğraşan ve bu yolda profesyonelleşmek isteyen herkese ev sahipliği yapmıştır. Bu da bizler için gurur verici bir durum” diye konuştu.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ
TUNA DER, konseptli konserler düzenliyor. TUNA-DER tarafından düzenlenmiş her konserin konsepti olduğunu solist ve koristlerin de bu konsepte uygun şekilde sahne aldığını hatırlatan Sabuncuoğlu, “Dernek olarak hem konserlerimizin çoğunda bir konsepte yer verdik hem de konserlerimizde cezaevlerindekilere, kanser hastalarına, diyabet hastalarına ve engelli gençlere destek sağladık. Destek konserlerimize aynen devam edeceğiz ve önümüzdeki dönemlerde eğitime katkı alanında da konserler düzenleyeceğiz. Özdere’de ve Bayındır’da TUNA DER korusu kurduk. 3. Korumuzu da oluşturmak için çalışmalar yürütüyoruz. Yani sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZSAKALLI VE ÇELİKER’E TEŞEKKÜR
Sabuncuoğlu TUNA DER’in kendi hayatında da çok önemli bir yeri olduğunu vurguladı.  “Tuna Kültür Sanat Derneği benim hayatımda da dönüm noktası oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim bu özel kurumda başta kurucularımız Süleyman Özsakallı ve Sevim Çeliker olmak üzere kurucularımıza, benden önceki koro şeflerine, yönetim kurulu üyelerine, korist ve solistlere ve tüm TUNA DER üyeleriyle derneğimize katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

TUNA DER EĞLENCEYE ÇAĞIRIYOR
TUNA DER 25. Yıl heyecanını sanatseverlerle birlikte yaşamak için Karşıyakalıları eğlenceye çağırıyor. Çiğdem Sabuncuoğlu sanatseverleri 25. Yıl konserine çağırarak sözlerini noktaladı. Sabuncuoğlu şunları söyledi

“25. yıl konserimiz bugün saat 20.00’da Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Bu gün ayrıca en uzun gece, Türklerin yeni yılı yani yılbaşı gecesi başka bir ifade ile Nardugan Bayramı. Bu gün aydınlık ile karanlığın en uzun mücadelesinin yaşandığı ve gök tanrının evlatlarının aydınlığa çıkmasını beklediği gece. Bu anlamlı gecede düzenleyeceğimiz konserde koronavirüs nedeniyle derneğimize gelemeyen taş plaklarımız baş köşede onur konuğumuz olacak. Ayrıca kurucularımız Sevim Çeliker ile Süleyman Özsakallı başta olmak üzere önemli misafirlerimiz olacak. Karşıyaka’nın kültür, sanat, sivil toplum, siyaset, bürokrasi dünyasından da konuklarımız 25. Yılımızda bizlerle olacak. Sanat sever tüm Karşıyakalıları bu anlamlı gecede düzenlediğimiz anlamlı konserimize hep beraber eğlenmek için bekliyoruz.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ