The Green Planet: Daha Yeşil Bir Gezegen için Harekete Geçme Vakti

BBC, Glasgow’da düzenlenen COP26 iklim zirvesi öncesinde, Pacific Quay IMAX'ta davetlilere "Bitkilerin perspektifinden dünya gezegeni" olarak tanımladığı The Green Planet adlı yeni doğa tarihi serisini sundu.

The Green Planet: Daha Yeşil Bir Gezegen için Harekete Geçme Vakti

BBC, Glasgow’da düzenlenen COP26 iklim zirvesi öncesinde, Pacific Quay IMAX'ta davetlilere "Bitkilerin perspektifinden dünya gezegeni" olarak tanımladığı The Green Planet adlı yeni doğa tarihi serisini sundu. The Green Planet, 2022 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’deki izleyicilerle BBC Earth kanalında buluşacak.

 

ARA REKLAM ALANI

BBC Studios'un Doğa Tarihi birimi tarafından BBC için hazırlanan beş bölümlük, dönüm noktası niteliğindeki yeni serisi The Green Planet’de ünlü belgeselci Sir David Attenborough, bitkilerin hayatta kalmak ve her ortamda gelişmek üzere nasıl evrimleştiğini keşfetmek için, tropik bölgelerden soğuk kuzeye, dünyayı dolaşıyor. Seri, kullandığı öncü yeni çekim teknolojisiyle izleyicileri mistik bir dünya yolculuğuna çıkarıyor. Bitkilerin yaşamlarının hayvanlar kadar rekabetçi, saldırgan ve dramatik olduğunu gösterirken, bir yandan bitkilerin iklimi ve ekosistemlerimizi korumada oynadığı kritik rolü gözler önüne seriyor.  

 

Game of Thrones oyuncusu ve çevre aktivisti Maisie Williams, gösterimden önce dizinin konusu hakkında açıklama yaptı. Williams, dizinin sunucusu Sir David Attenborough da dahil olmak üzere, konuklara, "Bugün sizi gözlerinizi açmaya ve sadece bakmaya değil, aynı zamanda çevremizdeki yeşil dünyayı görmeye davet ediyorum. İnsanlar hayvanlara bitkilerden daha fazla değer vermeye eğilimli. 'Bitki körlüğü', gitgide yaygınlaşan bilişsel bir önyargı haline geldi. Bitkiler, bu gezegendeki yaşamın olmazsa olmazı. Kendimizi en güçlü müttefiklerimizden ne kadar uzaklaştırırsak, o kadar çok zorluk içinde oluruz. The Green Planet’in bir değişime katkıda bulunmasını; her birimize gezegene yeşil bir mercekten, daha yakından bakmamız için ilham vermesini umuyorum."

 

Maisie Williams, 95 yaşındaki doğa bilimciye atıfta bulunarak, "Çevreye olan ilgim Sir David Attenborough'yu izlemekle başladı. Filmleri, ekosistemimizin karmaşıklığının yanı sıra, dünyadaki yaşamın ne kadar şaşırtıcı ve kırılgan olduğunu bana gösterdi. Doğal dünyanın acımasızlığını ve adaletsizliğinin yanı sıra, asıl acımasız ve adaletsiz olanın insanlar olduğunu gözler önüne serdi. Pek çok kişide olduğu gibi, beni de dünyamızı korumaya yardım etmek istemem için bana ilham verdi."

 

Williams, yeni dizinin arkasındaki dünyaca ünlü yapımevi hakkında şunları söyledi: "Kalbim her zaman bir Bristol'lu olacak. Bu nedenle, Bristol’da tohumları atılan BBC Doğa Tarihi birimine ilgim her zaman ayrı oldu. Ben de çoğumuz gibi onların doğal dünya hakkında inanılmaz hikayeler sunduğu filmlerini izleyerek büyüdüm. Bu yapımlar, doğaya karşı meraklı olan bizleri bir araya getirdi. Dünyanın faunasını, karalarını, okyanuslarını ve bitkilerini keşfettikçe gözlerimiz şaşkınlıktan fal taşı gibi açıldı. Bizi eğitirken aynı zamanda dünyamıza yönelik tehditleri de anlamamızı sağladı” dedi. 

 

COP26'da ilk ziyaretini gerçekleştiren Sir David Attenborough, “The Green Planet galasının COP26 sırasında yapılması çok anlamlı. Yıllarca iklim değişikliği tartışılırken bitkilerin yaşamı göz ardı edildi, ancak izleyicilerin The Green Planet’i izlerken keşfedeceği gibi, yeşil ekosistem dünyadaki tüm yaşamın merkezinde yer alıyor. Bu nedenle hem biyolojik çeşitliliği hem de iklim değişikliğini birlikte ele almamız çok önemli” dedi.

 

BBC İçerikten Sorumlu Başkanı Charlotte Moore, "The Green Planet, bitkilerin karşılaştığı en büyük riskle, yani insanların çevrede yarattığı etkiyle yüzleşmeye başladığımız hayati bir dönemde karşımıza çıktı. Sir David'in “Bitkilerin Özel Yaşamı” adlı yapımı, ilk olarak yirmi altı yıl önce BBC'de yayınlandı ve bize yalnızca gerçekleri vermekle kalmadı, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki izleyicileri duygularına seslendi; neredeyse yetmiş yıldır doğayı korumak için harekete geçirmeye teşvik etti. BBC, izleyicileri doğayla ilgili bilgilendirmek ve ilham vermek için önemli çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalarla aynı zamanda izleyicinin duygularına da sesleniyor. Çünkü bir şeyi ancak hissettiğimiz zaman değerini bilme ve koruma konusunda daha istekli oluyoruz" dedi.

 

BBC Studios Doğa Tarihi birimi tarafından ZDF ve The Open University iş birliğiyle hayata geçirilen 5 bölümlük seri, BBC One ve PBS ortak yapımı olarak ekranlara gelecek. Mike Gunton’ın uygulayıcı yapımcısı olduğu serinin yönetim ekibinde BBC İçerikten Sorumlu Başkanı Charlotte Moore, BBC Komisyon Bilim ve Doğa Tarihi Başkanı Jack Bootle, PBS Programlama ve Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Gardner yer alıyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ