SGK’nın büro emekçilerinden mali ve özlük hakları için 4 günlük eylem

Türkiye’de son aylarda yaşanan ekonomik kriz Hükümet’e yakın sendikaları bile mali ve özlük hakları için ciddi eylemlere yönlendirdi.

15.05.2022
61
SGK’nın büro emekçilerinden mali ve özlük hakları için 4 günlük eylem
REKLAM ALANI

Türkiye’de son aylarda yaşanan ekonomik kriz Hükümet’e yakın sendikaları bile mali ve özlük hakları için ciddi eylemlere yönlendirdi. Büro Memur-Sen Büro Memurları Sendikası da 16-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası’nda 4 günlük eylemler yapacak.

 

ARA REKLAM ALANI

Eylemler 16 Mayıs 2022 pazartesi günü 81 il müdürlüklerinde basın açıklaması başlayacak. Ardından Sendika Genel Merkezi tarafından hazırlanan matbu dilekçe kurum çalışanları tarafından kurum başkanlığına gönderilecek.

 

İŞ BIRAKMA EYLEMLERİ YAPILACAK

17 Mayıssalı günü kurum çalışanları tarafından siyah kıyafetle işe gidilecek. 18 Mayıs Çarşamba günü SGK çalışanları sabah 2 saat işe geç gelip, akşam da 2 saat erken çıkarak toplam da 4 saat iş bırakacak. 19 Mayıs Perşembe günü ise saat 21.00’de sosyal medyadan mesajlar yayınlanacak. Son olarak 20 Mayıs’ta Cuma günü tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştirilecek.

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI VAR

Büro Memur-Sen Büro Memurları Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Anaya Mahkemesi’nin 22.05.2019 karar tarihli ve 2017/29263 sayılı kararı ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 22.05.2013 esas ve 2013/1998 Karar sayılı kararı açıktır. Bu nedenle personelin işe geç gidilmesi ve iş bırakma eylemi sebebiyle herhangi bir disiplin işlemi ile karşı karşıya bırakılmayacağı, böyle bir disiplin yaptırımı uygulanması halinde bu yaptırımlarım kamu görevlilerinin örgütlenme özgürlüğünün kısıtlanması anlamına geleceği yerleşik yargı içtihatları ile sabittir” ifadeleri yer aldı.

 

SGK ÇALIŞANLARININ HAKLARINDA BÜYÜK KAYIP VAR

Büro Memur-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Mucip Uludağ, “Bilindiği üzere her yıl mayıs ayının 16’sını içine alan hafta, Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 16-20 Mayıs tarihlerine denk gelen kutlamalar büyük bir sevince dönüşmesi gerekirken SGK çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler nedeniyle buruk bir şekilde geçmektedir” bilgisini vererek, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızla birlikte, sığınmacı ve vatansız statüsünde olan yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet verilmektedir. Ancak ülkemizin Sosyal güvenlik yükünü sırtında taşıyan, büyük fedakârlıklarla gecesini gündüzüne katarak çalışan, SGK personeli büyük hak kayıpları yaşamaktadır. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile SGK personelinin bir gecede mali ve özlük hakları gasp edilmiştir” dedi.

 

SGK PERSONELİNİN MAĞDURİYETİ ARTIK SON BULSUN

 2013 yılında İstanbul’dan Ankara’ya yürüyerek, 666 sayılı KHK'nın bu şekilde yayınlanmasına karşı çıkıp tepkilerini en üst perdeden dile getirdiklerini belirten Uludağ şöyle konutu: “Ne acıdır ki bu mağduriyet meydana geldiğinde yetkili makamda oturanlar ne o günlerde ne de bugün sesini çıkaramamış, yaşanan mağduriyetlere göz yummuşlardır. Bizler bugün Büro Memur-Sen olarak Türkiye’nin 81 ilinde alanlardayız. Hafta boyunca,” SGK personelinin mağduriyeti artık son bulsun, emekleri zayi olmasın” diye her platformda eylem ve açıklamalarla kararlı duruşumuzu sergileyeceğiz. Bugün Türkiye’nin 81 ilinde Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri önünde basın açıklaması ile SGK personelinin sorunlarını, mağduriyetlerini ve taleplerini dile getiriyoruz. Yarın, bugün dile getirdiğimiz açıklamamıza dikkat çekmek için tüm çalışanlarla birlikte “Siyah Giyme” eylemi yapacağız. Siyah renkte kıyafetler giyerek çalışma ortamlarımızda farkındalık oluşmasını sağlayacağız. 18 Mayıs Çarşamba günü yapacağımız 4 saat iş bırakma eylemi ile ilgililere “artık sesimizi duyun” mesajı vereceğiz. Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda mesaiye 2 saat geç başlayıp, mesaiyi 2 saat erken bitireceğiz.20.mayıs Cuma günü’de tam gün iş bırakacağız.”,

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ