Rahim İltihabı Nedir?

01.12.2022
5.410
Rahim İltihabı Nedir?

Kadınlarda rahim iltihabı, kendisini, rahim ve serviks bütünlüğünü olumsuz etkileyen birçok nedenden dolayı her kadının maruz kalabileceği doğal şeylerden biridir. Bununla birlikte, birçoğu bu sorunun nedenlerini ve tedavi yollarını bilmiyor ve makalemizde bu konuyu ele alacağız.

Rahim Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir?

Rahim içi enfeksiyonların oluşmasına ve bulaşmasına neden olabilecek pek çok neden vardır ve belki de bu soruna yol açan en belirgin nedenler cinsel ilişki ve rahmin maruz kalabileceği yabancı cisimlerdir. Bu önemli ölçüde doğumun başlangıcında gerçekleşir. Rahim enfeksiyonuna da yol açan nedenler arasında klamidyal enfeksiyon veya doğal ve sezaryen doğum sonucu, hatta doğum kontrol ilaçları almak sayılabilir.

ARA REKLAM ALANI

Rahim Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bir kadın, özellikle adet döneminden sonra salgıların oranında bir artış hissedeceğinden, her zaman rahmin alt kısmında kaşıntı ve tahriş ile birlikte, rahim enfeksiyonu olduğunun tamamen farkında olabilir.

Ayrıca, kadınlar bazen rahim bölgesinden hoş olmayan bir koku veya kalın, koyu renkli salgıların ortaya çıkmasıyla kanamaya eğilimli olabilirler. Ayrıca, rahim iltihabından muzdarip bir kadın, alt karın ve bel ağrısı ile hamile kalmayı zor bulacaktır.

Rahim Enfeksiyonlarını Önlemenin Yolları Nelerdir?

Rahim enfeksiyonlarını önlemek için doktorlar prezervatif takmayı ve enfeksiyon durumunda cinsel ilişkiyi mümkün olduğunca rahatlatmayı önerir.

Rahim Enfeksiyonlarını Tedavi Etme Yöntemleri Nelerdir?

Erkekler için anti-inflamatuar ilaçlara ek olarak vajinal yıkama ve vajinal fitiller dahil olmak üzere rahim enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan birçok yöntem vardır.

 

KAYNAK : Gerçek Haber

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ