Müge Akgün anlattı: ‘İncili Gastronomi Rehberi nasıl hazırlandı’

Hürriyet Youtube kanalında, Fulya Soybaş’ın moderatörlüğünde yayınlanan Hürriyet Bizimle programının bu haftaki konuğu Hürriyet yazarı Müge Akgün oldu.

03.03.2022
283
Müge Akgün anlattı: ‘İncili Gastronomi Rehberi nasıl hazırlandı’

Hürriyet Youtube kanalında, Fulya Soybaş’ın moderatörlüğünde yayınlanan Hürriyet Bizimle programının bu haftaki konuğu Hürriyet yazarı Müge Akgün oldu. Akgün, gastronomi dünyasının prestijli ödülleri ve kitabı İncili Gastronomi Rehberi’nden bahsetti.

 

ARA REKLAM ALANI

 

Her hafta Youtube kanalında yayınlanan ‘Hürriyet Bizimle’ programının konuğu İncili Gastronomi Rehberi’nin baş danışmanı ve Hürriyet Gazetesi yazarı Müge Akgün oldu.  Moderatör Fulya Soybaş eşliğinde yeme-içme yazarları, danışma kurulu üyeleri ve gizli müfettişlerin katkılarıyla şeffaf ve tarafsız bir şekilde hazırlanan İncili Gastronomi Rehberi konuşuldu. 

 

2017 yılına kadar Türkiye’nin profesyoneller tarafından hazırlanmış kapsamlı bir restoran rehberi olmadığından bahseden Müge Akgün, “Ülkemizin gastronomi alanındaki eksikliğinden yola çıkarak Hürriyet Gazetesi ve Karaca markası iş birliğinde bir rehber hazırlamaya karar verdik. Fiyat, lezzet, malzeme kalitesi, dekorasyon gibi birçok parametreyi içerisinde bulunduran bir değerlendirme sistemi oluşturduk. Gerçekten yemeği içmeyi ve keşfetmeyi seven aynı zamanda kimse ile maddi bağlantısı olmayan gizli müfettişler tarafından sürdürdüğümüz değerlendirmeler ile restoranların inci sayısını belirledik” dedi. 

 

Pek çok restoranın kepenklerini indirmek zorunda kaldığı sıkıntılı pandemi koşulları altında rehberi geliştirmeye devam ettiklerini anlatan Müge Akgün, “İncili Gastronomi Rehberi’nin Türk mutfağının öğrenilmesi ve turizme olan katkılarının farkındayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle bu sene rehberin İngilizce baskısı yapıldı. Aynı zamanda her yıl olduğu gibi bu yılda İncili Gastronomi Rehberi’ne yeni bir şehir ekledik. UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunan Gaziantep şehrini listemize dahil ettik. İnternet üzerinden satış yapan alışveriş noktalarından sokak lezzetlerine kadar pek çok yeni kategoriye rehberde yer verdik” diye ekledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ