Madencilik Sektöründe Tüm Ortakları Kadın Örnek Şirket

Kadın istihdamını 3 katına çıkaran Alpay Mermer Madencilik, Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurdu.

19.07.2022
223
Madencilik Sektöründe Tüm Ortakları Kadın Örnek Şirket

Kadın istihdamını 3 katına çıkaran Alpay Mermer Madencilik, Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurdu. Firmanın 2022 hedeflerinde ise hayatın her alanında eşitlik var.

 

ARA REKLAM ALANI

Türkiye’de madencilik sektöründe tüm ortaklarının kadın olan ve son 6 yılda kadın çalışanlarının sayısını 3 katına çıkaran Alpay Mermer Madencilik, eşitliğin işe alım sürecinden başlattığı pozitif ayrımcılığına, şimdilerde şirket içi hayata kadar yayılması ve takibi için “Cinsiyet Eşitliği Komitesi” kurarak tam gaz devam ediyor.

 

1996 yılında Muğla’nın Kavaklıdere bölgesinde iş hayatına başlayan Alpay Mermer Madencilik, son 6 yılda kadın çalışan sayısını 24’ten 71‘e çıkardı. 1990 doğumlu Melike Alpay Özmen’in 2017 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığına geçtiğinde yüzde 18 olan çalışanlar arasındaki kadın oranı, 2019’da yüzde 21’e, 2022’de yüzde 25’e yükseldi. 

 

Komite eşitliğin garantisi olacak

Alpay Mermer Madencilik, eşitlik politikasının devamlılığı, bu eşitliğin işe alım süreçlerinden şirket içi hayata kadar yayılması ve süreçlerin takibi için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurdu. Kadın ve erkek tüm personeller arasında denge, çeşitlilik ve eşit haklar politikası benimseyen Alpay Mermer Madencilik’in, kurulan komite kapsamında 4 temel hedefi bulunuyor: 

 

  • İşe alım ve seçim süreçlerinde cinsiyet eşitliğine dayalı uygulamalar geliştirmek
  • Tüm personele Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimleri düzenlemek
  • Kurumda güvenli yaşamın sağlanması için cinsel istismar ve cinsel saldırı, taciz ve mobing hakkında bilgilendirmek ve kurum içi şikâyet hattı kurmak

•   Kurum personelinin iş-yaşam dengesi konusunda çalışmalar yapmak.

 

Çalışanlara 2 hafta ek izin

Kadınların iş hayatının her alanında yer alabileceğini gösteren Alpay Mermer Madencilik, çalışanlarının sosyal haklarını da ihmal etmiyor. 2022 yılında yapılan düzenlemeler arasında; 0-3 yaş bebeği olan kadınlara evden çalışma hakkı, yeni doğmuş bebeği olan erkek çalışanların izin süresinin 5 günden 2 haftaya çıkarılması ve kadınların yasal rapor ve izinlerine ek 2 hafta izinleri bulunuyor.

 

Gücü kadın dayanışmasından geliyor

‘’Kadınların dayanışarak güçlendiğini biliyoruz. Ortaklarımızın tamamının, yönetici kadromuzun yüzde 60’ının, çalışanlarımızın yüzde 25’inin kadın olmasının bir sebebi de bu. Birlikte hak ettiğimiz eşitliğe kavuşacağız’’ diyen Yönetim Kurulu ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı Melike Alpay Özmen, kadın çalışan oranını 2025’te yüzde 35 ve üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

 

Alpay Mermer Madencilik hakkında

1996 yılında küçük bir ocak işletmesi olarak başlayan Alpay Mermer Madencilik, günümüzde 2 fabrikalı ve beyaz Muğla mermeri çıkarılan değerli mermer ocaklarından birine sahip büyük bir firma olarak devam etmektedir. 100 hektarlık bir alanda 266 çalışanıyla Muğla Beyazı mermer blok üretimi yapmaktadır. Yıllık yaklaşık 60 bin m3 (180 bin ton) blok üretimi mevcuttur.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ