Lightship Summit’te bugün: Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi ve Niantic Artırılmış Gerçeklik (AG) Haritası

Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi (VPS) sayesinde geliştiriciler kullanıcılarının konumunu ve hangi yöne baktıklarını belirleyebilir; küresel ölçekte, gerçek dünya düzeyinde sürükleyici AG deneyimi için santimetre seviyesindeki kesinliğiyle AG içeriğini işaretleyebilir.

30.05.2022
269
Lightship Summit’te bugün: Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi ve Niantic Artırılmış Gerçeklik (AG) Haritası
 • Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi (VPS) sayesinde geliştiriciler kullanıcılarının konumunu ve hangi yöne baktıklarını belirleyebilir; küresel ölçekte, gerçek dünya düzeyinde sürükleyici AG deneyimi için santimetre seviyesindeki kesinliğiyle AG içeriğini işaretleyebilir. 
   
 • Geliştiriciler artık kendi konum tabanlı AG kanalı uygulamalarını ve deneyimlerini oluşturmak için Niantic'in AG dünya haritasına konumlar ekleyebilir.  
   
 • Başta San Francisco, Londra, Tokyo, Los Angeles, New York ve Seattle olmak üzere VPS ile etkinleştirilen 30.000'den fazla konum bulunur. 
 • Lightship VPS demo ortakları arasında; Superblue bünyesindeki JR Reality, FoundrySix bünyesindeki AREALM, Pixelynx, Shueisha XR, Rhizomatiks, Liquid City ve TRIPP yer almaktadır. 
   
 • Niantic ayrıca; gerçek dünya metaverse'ü için Campfire adında, oyunlarımızı bir araya getirerek onların yeni kişiler, yerler ve deneyimler keşfetmesine yardımcı olacak bir sosyal uygulamayı da duyurdu.
   
 • 8th Wall, bağımsız geliştiricilere WebAR ile başarılı bir iş kurmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayacak yeni fiyatlandırma katmanlarını duyuracak, gelir elde etme ve dağıtım özelliklerinden bahsedecek. Ayrıca web tarayıcısında Lightship VPS kullanımı hakkında özel bir gösterimleri olacak. 
   
 • Niantic Ventures, ilk iki yatırımı TRIPP ve Pixelynx'i duyuruyor. 

 

Niantic bugün San Francisco'da, iki gün sürecek olan ve küresel AG geliştiricileri topluluğumuz için gerçekleştirilen Lightship Summit'in ilk gününe ev sahipliği yaptı. Lightship Summit'te, Lightship Görsel Konumlandırma Sistemi'ni (VPS) dünyanın her yerindeki geliştiricilere açtık. Böylelikle geliştiriciler, VPS ile etkinleştirilen 30.000'den fazla konumu kullanabilecek ve yeni uygulamamızla dinamik AG dünya haritamıza kendi konumlarını hızlı bir şekilde ekleyebilecek. Niantic VPS'i hayata geçirmek için, bugünkü lansmandan önce, özel beta sürümüne katılan ortaklarımızın VPS ile etkinleştirilmiş uygulamalarını katılımcılara sunarak VPS'i deneyimlemelerini sağladı.

ARA REKLAM ALANI

 

Ayrıca; gerçek dünya metaverse'ü için, oyunlarımızı bir araya getirerek onların yeni kişiler, yerler ve deneyimler keşfetmesine yardımcı olacak Campfire adındaki sosyal uygulamamızın önizlemesini gösterdik. Dünyanın önde gelen WebAR geliştirme platformlarından biri olan 8th Wall, özellikle üreticiler için yeni fiyatlandırma katmanlarını duyurdu. Ayrıca Niantic Venture, ilk iki yatırımı TRIPP ve Pixelynx'i duyurdu. 

 

Bugün, topluluğumuzla beraber uzamsal bilişimin ilk adımlarını attık. Niantic'in Summit'te gerçekleştirdiği duyuruların her biri hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.  

 

KARŞINIZDA LIGHTSHIP VPS: GERÇEK DÜNYA ARTIRILMIŞ GERÇEKLİĞİNE AÇILAN KAPI

Lightship VPS, Lightship platformumuz için bir görsel konumlandırma sistemidir. VPS sayesinde geliştiriciler, kullanıcılarının konumunu ve hangi yöne baktıklarını belirleyebilir; küresel ölçekte santimetre seviyesindeki kesinliğiyle AG içeriğini işaretleyebilir. 

 

"Yerelleştirme" ve "kalıcılık" olarak da bilinen bu iki ana özellik, gerçek dünya düzeyinde sürükleyici AG deneyimine açılan kapılardır. Geliştiriciler, kullanıcıların etrafındaki dünyaya bağlı ve daha kapsamlı gerçek dünya deneyimleri sunmak istiyor. Ancak bunu yapabilmek için öncelikle kullanıcıların konumlarını tam olarak bilmeleri gerekir.

Lightship VPS, sadece kullanıcıların konumlarını belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda o an hangi yöne baktıklarını da belirliyor. Böylece, kullanıcıyla birlikte hareket eden bir deneyime olanak sağlıyor.

Lightship VPS nasıl çalışır? 

VPS, kullanıcıları yerelleştirmeye başlamadan önce, AG için özel olarak oluşturulmuş yeni bir harita oluşturmalıydık.
 

 Bu haritayı oluşturmak için, Niantic geliştiricilerinden, araştırmacılarından ve oyuncularından gerçek dünya konumları taramalarını (kısa video parçaları) topladık. Daha sonra bu verileri işleyerek AG dünya haritamızı oluşturduk. Yeterince taranan bir konumu, Lightship VPS'te etkinleştirebiliriz. Böylece geliştiriciler o konumu kullanarak gerçek dünya AG deneyimleri oluşturabilir. 

 

Daha sonra insanlar VPS ile etkinleştirilmiş konumlara gidebilir ve cihazlarını hızlıca yerelleştirerek oradaki AG içerikleriyle etkileşime geçebilir. Lightship VPS'in, bir kullanıcının kesin, altı boyutlu konumunu hızlı ve doğru bir şekilde belirlemesi için son kullanıcının kamerasından yalnızca tek bir görüntü karesi yeterlidir.

Yeni bir tür harita oluşturmak

Dünyanın bu 3D haritasını oluşturmak, AG'deki en büyük zorluklardan biriydi. Haritamızı Niantic geliştiricileri, araştırmacıları ve oyuncularıyla birlikte oluşturduk. Niantic yıllarca azimli oyuncuları, bizimle beraber dünya haritası çıkarmaya davet ederek, oyun tahtası oluşturma sürecine dahil etmiştir. Ingress ve Pokémon Go'daki oyuncular, bugüne kadar Wayspot olarak bilinen 17 milyon konumun yanı sıra, dünya çapında milyonlarca fotoğraf ve Wayspot düzenlemesiyle de katkıda bulundular.  

 Tüm geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir haritayı ölçeklendirirken sadece geliştirici ve oyuncu topluluğunun yeterli olmayacağının farkındaydık. Bu nedenle, altı ana başlangıç şehrimizde bir araştırma programı başlatarak alanımızı genişlettik ve yıl boyunca da genişletmeye devam edeceğiz. 

 Geliştiriciler, kendi deneyimlerine en uygun yerleri bilirler. Bu nedenle bugünden itibaren, Niantic Wayfarer uygulamasının herkese açık beta sürümüyle, geliştiricileri bu haritaya bizimle birlikte genişletmeye davet ediyoruz. Böylelikle hem geliştiriciler kendilerine en uygun yerlerde deneyimlerini oluşturabilecek hem de biz 3D dünya haritamızı oluşturma amacımızda ilerleyebileceğiz. 

Dünya çapında 30.000'den fazla konumda mevcut ve büyümeye devam ediyor

Başta San Francisco, Los Angeles, Seattle, New York, Londra ve Tokyo olmak üzere VPS ile etkinleştirilen 30.000'den fazla konum bulunur. Bu konumlar sadece sokak manzaraları veya herkese açık sembolik yapılarla sınırlı değil; parkları, yolları, sembolik yapıları, yerel işletmeleri ve çok daha fazlasını içeren herkese açık yerlerden oluşan büyük bir koleksiyon.

VPS ile etkinleştirilen her bir konum, haritada bir noktadan çok daha fazlası. Bu konumlar çoklu taramalardan oluşan ve çapı 10 metre olan yerelleştirilebilir alanlardır. Bu ayrıntılar sayesinde kullanıcılar, kameralarını nereye yönlendirdiklerine bakılmaksızın, VPS ile etkinleştirilen konumun yarıçapı içinde oldukları sürece, doğru bir şekilde yerelleştirilebilir.

 

Lightship VPS'e hemen başlayın 

Geliştiriciler, Lightship VPS ile bir şeyler oluşturmaya başlamak için hesap oluşturarak Lightship ARDK'yi indirebilir. ARDK ve VPS uygulamalarımız iOS, Android ve Unity sistemlerinde çalışır. Geliştiriciler, Lightship ARDK ve Lightship VPS'e alışmak için özel VPS şablonumuzu deneyebilir. 

 

CAMPFIRE

Sunduğumuz yeni deneyimlerin sayısı arttıkça insanlara ulaşması bizim için daha da önemli hale geliyor. Amacımız sadece geliştiricilerin muazzam deneyimler oluşturması değil. Aynı zamanda bu deneyimlerin kitlelere ulaşmasını sağlamak da istiyoruz. Niantic'in kitlesini geliştiricilere ulaştırabilmek için Campfire adında yeni bir sosyal deneyim oluşturduk.

 

Campfire; önce bir haritayla başlayarak daha sonra insanlar, etkinlikler, topluluklar ve mesajlar ekleyen gerçek dünyada bir sosyal ağ. Bize göre Campfire, gerçek dünya metaverse'ünün "ana sayfası". Burada oyuncular kendi bölgelerindeki diğer oyuncuları keşfedebilecek, birbirleriyle mesajlaşabilecek, içerik paylaşabilecek, kendi etkinliklerini ve buluşmalarını düzenleyebilecekler. Kısacası Niantic'in asıl amacı olan, gerçek dünyadaki sosyal bağlantıları geliştirebilecekler.

 

Campfire, Ingress'te etkin ve yakında tüm Niantic deneyimlerine gelecek. Böylece topluluğumuz gerçek dünya oynanışının, buluşmalarının ve etkinliklerinin sevincini keşfedebilecekleri yeni bir araç kazanacak. Ayrıca insanların gerçek dünyayı daha büyülü ve eğlenceli bir yer haline getirmek için tasarlanan yeni içeriklerini keşfedebilecek.  

8TH WALL 

Niantic, Mart ayında dünyanın ileri gelen WebAR geliştirme platformlarından biri olan 8th Wall'u bünyesine kattı. 8th Wall; geliştiricilere, markalara ve ajanslara mobil cihazlarda uygulama gerektirmeden kolayca erişilebilecekleri ve çalışabilecekleri ilgi çekici, etkileşimli AG deneyimleri oluşturabilecekleri bir araç seti sağlayarak web tabanlı artırılmış gerçekliğe (WebAR) öncülük etti. 

 

8th Wall ekibi, dünya genelinde milyonlarca geliştiricinin aşina olduğu web çerçevesine bu güçlü AR teknolojisini getirerek; geliştiricilere perakende, seyahat, eğlence ve otomotiv gibi sektörlerde WebAR deneyimleri oluşturabilecekleri bir araç seti sundu.

 

Geliştiriciler 8th Wall'un WebAR teknolojisini kullanarak, Super Bowl gibi büyük etkinlikler de dahil olmak üzere, en iyi markalar için küresel kampanyalarla milyonlarca müşteriye ulaşıyor. Bu araçları daha da fazla geliştiriciye ulaştırmak istiyoruz. Bu yüzden, Lightship Summit'in ikinci gününde, bağımsız geliştiricilere 8th Wall ile başarılı bir iş kurmak için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayacak yeni fiyatlandırma katmanlarını duyuracak, gelir elde etme ve dağıtım özelliklerinden bahsedeceğiz.

 

Son olarak 8th Wall, Lightship VPS ekibimizle çalışarak VPS'i web'e getirmemizde bize yardımcı oldu. Yarın sabahki konuşmalarında, web tarayıcısında VPS kullanımı hakkında özel bir gösterimleri olacak. VPS'in 8th Wall'a katılmasıyla birlikte WebAR, gerçek dünya metaverse'ünün bir parçası olabilecek.

 

NIANTIC VENTURES YATIRIMLARI

Geleceğin AG öncülerini belirlemek ve finanse edebilmek amacıyla geçtiğimiz kasım ayında Niantic Ventures'ı başlattık. AG ekosisteminin öncülerinden biri olmak amacıyla daha çalışmalarının başında olan AG şirketlerine yatırımcılarla ve girişimcilerle ortak yatırım yaptık. 

 

Bugün yatırım yaptığımız ilk iki şirketi sizinle paylaşmak istiyoruz Birincisi TRIPP. Genişletilmiş Gerçeklik (XR) sağlık hizmetlerinin ödüllü öncülerinden biri olan TRIPP, zihin-beden sağlığı için tasarlanmış klinik olarak onaylanmış, ölçülebilir XR ve mobil deneyimleri sunuyor. İlk VPS ortaklarımızdan biri olan TRIPP, insanların uygulamayı kullanarak meditasyon yaptıklarında huzurlu bir AG bahçesi oluşturabildikleri bir AG meditasyon deneyimi oluşturdu. 

 

İkincisi Pixelynx. Pixelynx; müzik, blok zinciri ve oyun arasındaki çizgileri kaldırmaya odaklanan yeni bir girişim. Pixelynx; deadmau5, Richie Hawtin, Seven20 ve Graphite Media dahil olmak üzere tecrübeli isimler ve müzik vizyonerleri tarafından kuruldu ve müzik sektörünün Web 3.0 ve metaverse aracılığıyla nasıl değiştiğini yeniden hayal etme konusunda tutkulu olan küresel bir sanatçılar, vizyonerler ve girişim şirketleri ağı kuruyor.

 

Gerçek dünya metaverse'ünde olasılıkların sınırlarını zorlarken topluluğumuzun bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz. Her geliştirici ve oyuncu, Niantic'te inşa ettiğimiz yapının önemli bir parçasıdır. Yarın, Lightship Summit'in ikinci gününe de hepinizi bekleriz!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ