KPMG Türkiye’den KDV iadesine teknolojik çözüm

KPMG Türkiye, yeni KDV İade yazılımı “KPMG VAT Refunder” ile şirketlerin ihtiyaç duyduğu hız ve kolaylığı sağlıyor.

24.11.2021
413
KPMG Türkiye’den KDV iadesine teknolojik çözüm

KPMG Türkiye, yeni KDV İade yazılımı “KPMG VAT Refunder” ile şirketlerin ihtiyaç duyduğu hız ve kolaylığı sağlıyor. KDV iade süreçlerini bu yazılım sayesinde etkin ve verimli şekilde yönetebilen şirketler, vergi iadelerini de hızlı bir şekilde geri alabiliyor  

KPMG Türkiye, KDV iadelerine ilişkin mevzuatın gerekli kıldığı hesaplamaların ve listelerin bir bütün olarak yapılması için “KPMG VAT Refunder” adlı yazılımı geliştirdi. KPMG Türkiye’nin vergi uzmanları ve IT Danışmanlık ekibi iş birliğinde hazırlanan KDV İade yazılımı “KPMG VAT Refunder” ile, şirketlerin KDV iade süreçlerini en etkin ve verimli şekilde yönetmelerine, hak ettikleri vergi iadelerini en hızlı şekilde geri alabilmelerine kolaylık sağlıyor.

ARA REKLAM ALANI

KPMG Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Yavuz Öner, KDV iadelerinin sorunsuz ve en hızlı şekilde sonuçlanması vergi mükelleflerinin finans yönetimleri bakımından büyük önem verdikleri konuların başında geldiğini belirtti. Öner, “Devletin vergi güvenliği bakımından getirdiği prosedürler talep sürecini karmaşıklaştırıyor, öngörülen şekil şartları ve dokümantasyon yükümlülükleri mükelleflerin bu süreci yönetmek için zaman, para ve emek harcamasına sebep oluyor. KPMG Türkiye olarak “KPMG VAT Refunder” adlı KDV İade yazılımını, KDV iadelerine ilişkin mevzuatın gerekli kıldığı hesaplamaların ve listelerin bir bütün olarak yapılması için hazırladık. Yazılım, KDV İade dokümantasyonu kapsamında hazırlanması ve elektronik olarak Vergi İdaresi sistemine yüklenmesi gereken listelerin en hızlı şekilde doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmasını, böylelikle iade süreçlerinin hem hazırlık hem de vergi idaresindeki inceleme aşamalarını sorunsuz biçimde yürütmeyi sağlıyor” dedi.

KPMG VAT Refunder  ile neler yapılabilir?

 • Tüm istisna türlerinde ortak olarak hazırlanması gereken İndirilecek KDV listesinin oluşturulması ve Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sistemine yüklemeden önceki tüm hataların tespit edilmesi,
 • Gümrük Beyannamesi ve İhracat Listelerinin oluşturulması,
 • Mal ihracatı kapsamında iade talep eden firmaların Yüklenilen KDV hesaplamalarının yapılması,
 • İmalatçı-ihracatçı firmaların Yüklenilen KDV Listelerinin oluşturulması.

KPMG VAT Refunder’ın  teknik yetenekleri nelerdir?

Kurulumu kolay, uygun maliyetli ve müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen yazılımın, diğer sistemler ile (Raporlama, Accounting, core sistem) kolay entegrasyonu sağlanabiliyor. Aynı zamanda entegrasyon tercih etmeyen yapılar için veriler .xls formatlarına sisteme kolayca yüklenebiliyor.

 • Kullanıcı ara yüzleri sayesinde ihtiyaçlara göre ön yüzden uyarlamalar yapılabiliyor.
 • Hesaplamalar parametrik bir yapı ile kolayca konfigüre edilebiliyor.
 • Tüm parametreler içeri ve dışarıya aktarılabiliyor. Böylece konfigürasyonlarda esnek bir yapı sağlanıyor.
 • Hesaplama sonuçları çıktı olarak sunulabiliyor, çıktıların uygunluğuna göre rapor formatına dönüştürülebiliyor.
 • Dashboardlar üzerinden üst seviye görsel raporların görüntülenmesi sağlanıyor.
 • Uygulama üzerinden girdilerin eksiksizliğini, tutarlılığını, geçerliliğini, benzersizliğini ve doğruluğunu kontrol etmek için veri kalitesi kurallarının tanımlanabilmesine olanak sağlıyor.
 • Sisteme tanımlanmış olan kullanıcı gruplarına menü ve ekran bazında kullanıcı yetkisinin tanımlanabilmesi ekranlar üzerinden yönetilebiliyor.
 • Çoklu dil alt yapısı destekleniyor.
 • Kayıtlar üzerinde yapılan tüm hareketlerinin loglanması sağlanıyor.
 • Hesaplama geçmişine ve geçmiş raporlara ekranlar üzerinden erişim sağlanıyor.
 • Veri tabanı olarak MsSQL, Oracle ve MongoDB’yi destekliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ