İhsaniye Barajında İletim Hattı Tünel Kazılarına Başlandı

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Karamürsel’de inşa edilen İSU Genel Müdürlüğü’nün baraj havzası kök temizliğini gerçekleştirdiği İhsaniye Barajında iletim hatlarının tünel kazılarına başlandı.

09.06.2022
27
İhsaniye Barajında İletim Hattı Tünel Kazılarına Başlandı
REKLAM ALANI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından Karamürsel’de inşa edilen İSU Genel Müdürlüğü’nün baraj havzası kök temizliğini gerçekleştirdiği İhsaniye Barajında iletim hatlarının tünel kazılarına başlandı. Geçtiğimiz yıl içerisinde su tutmaya başlayan İhsaniye Barajında 3 metre genişliğinde 2 bin 764 metre uzunluğunda tünel çalışması gerçekleştirilecek.

KARAMÜRSEL VE GÖLCÜK’ÜN SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

ARA REKLAM ALANI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılında inşa çalışmalarına başlanan Karamürsel İhsaniye Barajında çalışmalar 2020 yılı içerisinde tamamlanmıştı. Barajın tamamlanmasının ardından İSU Genel Müdürlüğü baraj havzasında kök temizlik çalışmaları yapmış ardından barajda su tutulmaya başlanmıştı. İhsaniye Barajının 9 milyon m³ su biriktirme hacmi ve yapılması planlanan Avcıdere Barajıyla birlikte yıllık toplam 25.5 milyon m³ su sağlayarak Karamürsel ve Gölcük ilçeleri ile birlikte sahil şeridindeki yerleşim alanları Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli bölgelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılaması planlanıyor.

2 BİN 764 METRE UZUNLUĞUNDA TÜNEL KAZISI

Kocaeli’nin 3. Barajı olarak faaliyete geçirilmesi planlanan ve Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ihalesi gerçekleştirilen “3000 mm çaplı tünel ve ham su iletim hattı inşaatı” işi kapsamında Karamürsel Dereköy bölgesinde keşif kazı çalışmalarına başlandı. Çalışmalar kapsamında 2 bin 764 metre uzunluğunda planlanan kazı işlemleri Tünel Kazma Makinesi (TBM) ile gerçekleştirilecek. Ayrıca ihale kapsamında 75 metre tünel giriş ulaşım yolu birlikte 1370 metre tünel çıkış ulaşım yolu yapılacak. 10 ay sürmesi planlanan tünel kazı çalışmalarının ardından 2 bin 764 metre uzunluğunda 1300 mm çapında dev çelik borular ile 250 mm çapında düktilfont borular kullanılarak iletim hatlarının montajı yapılacak. İletim hattı montaj çalışmalarının da 7 ay sürmesi planlanıyor. Tünel kazı ve iletim hatlarının montaj çalışmalarının yaklaşık maliyeti 161.2 milyon TL olacak.

TOPLAMDA 20 KİLOMETRE İLETİM HATTI YAPILACAK

Projenin tünel kazısı ile gerçekleştirilecek olan 2 bin 764 metrelik iletim hattı çalışmalarıyla birlikte yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda iletim hattı çalışması yapılması planlanıyor. İhalesi gerçekleştirilmesi beklenen 15 bin 800 metre uzunluğunda 1200 mm ve 1100 mm çaplarında çelik borular kullanılarak yapılacak olan iletim hatlarıyla birlikte ayrıca 100 bin m³ kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşa edilecek. Çalışmaların tamamlanmasıyla Karamürsel ve Gölcük ilçelerinin içme suyu ihtiyacı Karamürsel İhsaniye Barajından sağlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.