Gençler “sanattan” ve “hayallerinden” vazgeçmedi…

İBB Şehir Tiyatroları’nın geleneksel olarak düzenlediği “Vazgeçmiyoruz” temasıyla gerçekleştirilen, zengin içeriğiyle dikkat çeken 36.

Gençler “sanattan” ve “hayallerinden” vazgeçmedi…

İBB Şehir Tiyatroları’nın geleneksel olarak düzenlediği “Vazgeçmiyoruz” temasıyla gerçekleştirilen, zengin içeriğiyle dikkat çeken 36. Genç Günler, gençlerin yoğun ilgi ve katılımıyla sona erdi. Üniversite gruplarının sahnelediği bütün oyunlarda salonları dolduran, atölye ve söyleşilere aktif katılım sağlayan gençleri hayalleri ve sanat buluşturdu.

 

ARA REKLAM ALANI

36. Genç Günler; 9-19 Mayıs tarihleri arasında söyleşiden atölyeye, üniversite tiyatro gösterimlerinden sergilere dopdolu bir programla İstanbullularla buluştu. Toplam 41 seans oyunun, yüzde 95 doluluk oranıyla sahnelendiği Genç Günler programındaki oyunları toplam 13.900 kişi izledi.

 

Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi

 

Sahnenin isim açılışı; 36. Genç Günler açılış programının içerisinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı, Murathan Mungan’ın açılış konuşmasını yaptığı, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever’in konuşmacı olarak yer aldığı, Prof. Dr. Sevda Şener’in ailesi, öğrencileri, tiyatro dünyasından isimlerin de katıldığı bir törenle yapıldı.

 

Doğumunun 400. Yılı Anısına Moliere’in Hastalık Hastası

İBB Şehir Tiyatroları, Moliere’in doğumunun 400. yılı anısına, Fransız Kültür Merkezi ile birlikte ortak bir etkinlik düzenledi. 11 Mayıs Çarşamba günü Comédie-Française’in sahnelediği Moliere’in Hastalık Hastası oyununun dijital gösterimi yapıldı.

 

Fransız Kültür Merkezi’nde Cem Başak’ın moderatörlüğünde, İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Hastalık Hastası’nın oyuncusu Sevinç Erbulak ve oyunun yönetmeni Tolga Yeter’in katıldığı bir söyleşi gerçekleştirildi.

 

26. Bedia Muvahhid Ödül Töreni

İBB Şehir Tiyatroları ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi’nin 36. Genç Günler kapsamında ortaklaşa düzenlediği 26. Bedia Muvahhid Ödül Töreni, Uğurtan Atakan yönetiminde 13 Mayıs 2022 Cuma günü gerçekleştirildi. Bu yılki ödül; Yaftalı Tabut oyuncuları Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın Palabıyık, Selin Türkmen, Şenay Bağ ve Yeşim Mazıcıoğlu’na takdim edildi.

 

 

Cos-Power Buluşması

36. Genç Günler kapsamında Japon Sanat Merkezi – İBB Şehir Tiyatroları işbirliği ile 15 Mayıs Pazar günü Büyük CosPower buluşması yapıldı.

 

Çeşitli workshoplar ve ödüllü anime bilgi yarışmasının yer aldığı etkinlikler, CosWalk ve Cos-Power Anime DJ Parti ile devam etti.

 

36. Genç Günler Sergileri

 

36. Genç Günler’de Tiyatro Kostümleri Sergisi, Manga Academy Öğrencileri Karakter Tasarımı Sergisi, MSGSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü “Tiyatro Her Zaman Olacak” Öğrenci Sergisi ziyaretçileriyle buluştu.

 

Usta İsimlerden Atölyeler

 

Genç Günler boyunca usta sanatçı, yazar ve yönetmenlerinin katıldığı atölye çalışmalarında gençlere uygulamaya yönelik eğitimler verildi.

 

Nilgün Onat’ın Nefes ve Ses Atölyesi, Reha Özcan’ın “Oyundan Anlatıya Oyuncunun Dünyasına Giriş” Atölyesi, Beyti Engin’in “Oyuncunun Psikolojisi ve Karakter Psikolojisi” Atölyesi, Emre Yıldızlar’ın “Hareket ve Oyun” Atölyesi, Emrah Eren’in “Yönetmenin Dünyası” Atölyesi, Ege Maltepe’nin “Spolin Doğaçlama” Atölyesi tiyatroyla profesyonel ve amatör olarak ilgilenen İstanbulluları ağırladı.

Genç Günler Söyleşileri

36. Genç Günler söyleşileri, gençlerin kariyer tercihlerine de yardımcı olacak şekilde dijital sanat, oyunculuk, yönetmenlik gibi güncel konulara ışık tuttu.

Bager Akbay’ın “Dijital Sanat” Söyleşisi, Celal Kadri Kınoğlu’nun “Oyuncunun Sırları” Söyleşisi, Onur Saylak’ın “Oyuncu ve Yönetmen Olarak Anlatıcı” Söyleşisi seyircilerin geniş katılımıyla gerçekleştirildi.

Üniversitelerin Konservatuvar Ve Oyunculuk Bölümlerinden 36 Oyun

 

36. Genç Günler Festivali kapsamında, İBB Şehir Tiyatroları Genç Tiyatro’nun Çingene Boksör oyununun yanı sıra üniversitelerin konservatuvar ve oyunculuk bölümlerinden 23 oyun (12 okuldan) ve üniversitelerin tiyatro kulüplerinden 12 oyun (7 okul) olmak üzere, toplam 36 tiyatro grubunun oyunları sahnelendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ