EnHızlıYarı’da Adımlar, Otizmli Çocukların Eğitimi İçin Atıldı!

 27 Mart pazar günü İstanbul tarihi yarımadada 17.

14.04.2022
319
EnHızlıYarı’da Adımlar, Otizmli Çocukların Eğitimi İçin Atıldı!

 27 Mart pazar günü İstanbul tarihi yarımadada 17.si gerçekleşen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda birçok markanın gönüllü takımı ve bireysel katılımcı Tohum Otizm Vakfı için koşarak otizmli çocukların eğitimine katkı sağladı.

 

ARA REKLAM ALANI

 

Bu yıl 17.’si düzenlenen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda bireysel ve farklı firmaları temsil eden gönüllü koşucular; koşarak veya yürüyerek, adımlarını otizmli çocuklar için atacak ve sosyal çevresinden topladığı bağışlarla otizmli çocukların eğitimine katkı sağladı. 

 

27 Mart Pazar günü 21K ve 10K kategorilerinde sınırlı katılımcı ile Yenikapı’da start verilen N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, İstanbul tarihi yarım adada gerçekleşti.

 

Otizmli çocukların eğitimine katkı sağlandı

 

Bu yıl N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı yararına koşan Flormar, Kampotu İlaç, Klüh, Pegasus, Sistem Global, Üstün Plastik – Plastmore, İstanbul Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun gönüllü takımları ve bireysel katılımcıların desteğiyle alınan bağışlarla otizmli çocukların eğitim bursuna destek sağlandı. 

 

Otizmde sürekli eğitimin önemine dikkat çeken Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Özgül Gürel “Sivil toplum kuruluşlarını ve gönüllülerini bir araya getiren N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’nda bizi destekleyerek otizmli çocukların eğitim alması için katkıda bulunan markaların gönüllü takımlarına ve bireysel katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sporun birleştirici ve bütünleştirici gücüyle hep birlikte çok daha büyük etkiler yaratabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.  

 

Otizmin Tek Çaresi Yoğun Eğitim

Günümüzde bilinen tek çaresi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim olan otizm, erken tanı ve doğru bir eğitim yaklaşımı ile kontrol altına alınabiliyor. Yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık 50’sinde otizmin belirtileri ile ilgili büyük ilerleme kaydediliyor. Öyle ki bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. 

 

Otizmde erken dönemde (12 ay civarı) tanı koyabilmek ve çocukların haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamak hayati önem taşıyor. Özellikle tanı aldıktan sonra 5 yaşa kadar sunulan bu yoğun eğitim çok daha önemli bir hal alıyor.

 

Bunları Biliyor musunuz? 

  • Otizmin tek çaresi ERKEN TANI ile YOĞUN, SÜREKLİ EĞİTİM’dir. 
  • Günümüzde her 44 ÇOCUKTAN 1’inin otizm riski ile dünyaya gelmekte ve otizmin görülme sıklığı çok büyük bir hızla artış göstermektedir.
  • Dünyada her 20 DAKİKADA 1 çocuk otizm tanısı almaktadır.
  • Otizm erkek çocuklarda, kızlardan 4 KAT FAZLA oranda görülmektedir.
  • Ülkemizde 0-19 yaş grubundaki 574.963 otizmli çocuk ve gencimizden sadece 41.854’ü EĞİTİME ERİŞEBİLMEKTEDİR.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ