Ekonomik Uçak Bileti

26.12.2022
5.322
Ekonomik Uçak Bileti

Uçak bileti, üzerinde yolculuğunuz ile ilgili detay ve bilgilerin olduğu, seyahat için ödenmesi gereken ücretin ödendiğine dair bir tür seyahat belgesidir. Hava yolu ile seyahat etmek için alınmış olan seyahat belgesine de uçak bileti denir. Uçak bileti üzerinde PNR kodu, rezervasyon numarası, koltuk numarası, uçuşun kalkış ve varış saati gibi bilgiler bulunmaktadır. Yurtiçi veya yurt dışı hiç farketmez, tüm uçak seyahatlerinde bilet satın almak zorunludur. Böylelikle bir veya daha fazla koltuk, seyahat süresince o kişiye kiralanmıştır. Uçuş biletleri, daha ekonomik olması adına paket olarak satışa sunulabilir. Ekonomi ve business havayolu şirketleri tarafından en çok kullanılan iki pakettir. Yolcular, uçak biletlerini, havayolu şirketlerinin müşteri temsilcilerinden veya aracı firmalardan satın alabilir. Ayrıca, web sitesi veya mobil uygulamaları kullanarak da ekonomik uçak bileti satın almanız mümkündür. 

Uçak bileti satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Uçak bileti satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik. 

ARA REKLAM ALANI
 • Biletinizi satın alırken mutlaka kimlik bilgilerinizi hatasız ve eksiksiz şekilde girmelisiniz.
 • Size verilen bilet numarası, PNR kodu ve diğer uçuş bilgilerinizi iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gerekir. 
 • Hangi tipte bilet satın alacağınızı ( Ekonomik, Business gibi) doğru şekilde seçmeniz önemlidir. 
 • Hangi şehre, hangi havalimanına, hangi tarih ve saat aralığında gitmek istediğinizi doğru bir şekilde seçmelisiniz.
 • Havayolu firmasının resmi internet sitesinden bilet almaya özen gösterin ya da güvenilir bir bilet satış noktası olan HepsiBurada Seyahat’i tercih edebilirsiniz. 
 • Bilet satın alma işleminizde kredi kartı yada diğer ödeme yöntemlerini kullanarak (Puan, mil vs. gibi) güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Ekonomik uçak bileti almak için ne yapılmalı?

Herkes gibi siz de hem zamandan hem cebinizden tasarruf etmek isteyebilirsiniz. Size vereceğimiz ufak tüyolarla bunu başarabilirsiniz.

 • Erken rezervasyon yaptırmanız durumunda havayolu firmalarının indirimli biletlerinden faydalanabilirsiniz. 
 • Uçak bileti satın alırken gidiş-dönüş almaya özen gösterin bu hem seyahatinizi daha planlanabilir kılacak hem de biletler daha ucuza mal olacaktır. 
 • Fiyat karşılaştırması yapmayı ihmal etmeyin. Farklı havayolu firmalarının fiyatlarına göz atarak sizin için en ekonomik bilet seçeneğini bulabilirsiniz. 
 • Eğer ki aynı rotada sık ziyaretlerde bulunuyorsanız, aylık veya yıllık biletler sizin için daha uygun olacaktır.
 • İndirimleri takip etmek, havayolu firmalarının sık sık sunmuş olduğu indirimli biletlerden faydalanabilmeniz için doğru bir seçenek olacaktır. 
 • Havayolu firmalarının zaman zaman sunmuş olduğu kuponları kullanarak bilet fiyatını daha ekonomik hale getirebilirsiniz. 
 • Öğrenci yada diğer indirim gruplarına dahil olarak, havayolu firmalarının indirim politikalarına uygun şekilde uçak biletini daha ucuza satın alabilirsiniz. 

Yurt dışı uçak bileti 

Uçak bileti fiyatları pek çok sebepten ötürü daha ekonomik yada daha pahalı olabilir. Seyahat tarihlerinizi ayarlarken dikkat etmeniz gereken şeyler; tatiller, sezon başlangıçları gibi tarihlerdir. Yaz aylarında bir seyahate çıkmak ve bunu en ucuz şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız öncesinde ekonomik uçak bileti sorgulaması yapmanızı öneriyoruz. Sorgulama ve uçuşları karşılaştırma sürecinizi tamamlamanız durumunda satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda sizden kimlik bilgileriniz istenecektir. En dikkat etmeniz gereken en önemli işlem kimlik bilgilerinizin doğru ve eksiksiz şekilde girilmesidir. Uçak biletlerinizi yolcu isimleri, kimlik ve pasaport numaraları, yaş ve cinsiyet gibi detayları girerek satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu bilgiler doğru olarak girildiğinde kontuarda işlemleriniz sorunsuz ilerleyecektir. Hem biniş yapacağınız hem de varış sağlayacağınız havalimanının size en yakın havalimanı olması önemlidir. Bazı durumlarda gideceğiniz yere biraz uzakta dahi olsa farklı havalimanı tercihi yapmak isteyebilirsiniz, bunun sebebi uçak biletinin çok daha ucuz olmasıdır. Genelde bu durum sizin tercihinizle şekillense dahi, en doğru şey, yakın ve ulaşılabilir havalimanı hangisi ise onu seçmektir. Yurt dışı uçuşlarda ise en önemli şey pasaport ve vizedir. Her ülke, kendine has ve belirli protokoller doğrultusunda sınırlarından geçişe izin verir. Bu izinler, vize protokol uygulamaları kapsamında olur. Gitmek istediğiniz ülkeden hangi şartlarda vize alabileceğinizi öğrenerek, ilgili konsolosluktan vize işlemlerini halledebilir ve uçak bileti, pasaport ve vize kontrolünden sonra seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uçak bileti ve pasaportunuzu kesinlikle yanınıza almalısınız. Eğer ki pasaportunuzu kazayla evde unutmanız durumunda geçmiş olsun yurt dışına çıkamazsınız. Biletinizi satın almadan önce pasaport ve vize sürelerini kontrol etmeniz gerekir. Seyahat planınıza göre vizesini uzatmak isteyebilirsiniz. Eğer seyahatiniz aktarmalı gerçekleşecek ise transit vize gerekliliği doğabilir. Transit vize aktarmalı uçuşlarda aktarma yaptığınız ülkenin sizden istediği bir vize türüdür. Dünya üzerindeki çoğu ülke, havalimanından çıkış yapmadığınız takdirde sizden transit vize istemez fakat bazı durumlarda bu değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple, seyahatinizi planlama aşamasında aktarmalı uçuş düşünüyorsanız aktarma yapacağınız ülkenin transit vize prosedürlerini incelemelisiniz. En net bilgiyi aktarma yapacağınız ülkenin konsolosluğundan ya da internet sitesi üzerinden alabilirsiniz. 

Yurt içi uçak bileti

Seyahatinizin destinasyonunu internet sitesinde bulunan arama motoruna yazınız (Örn, İzmir uçak bileti, Bursa uçak bileti) ve arama tuşuna basınız. En uygun fiyatli uçak biletini bulabilmek için tüm havayolu firmalarının uçuşlarını karşılaştırmanız gerekmektedir. Uçak bileti fiyatlarının diğer yöntemlere nazaran daha pahalı olduğu aşikar. Bu sebeple ekonomik uçak bileti satın alabilmek cebiniz açısından çok önemli. Özellikle, uçak biletlerini incelerken hafta içi ve hafta sonu bilet fiyatları arasındaki farkı çok net görebilirsiniz. Hafta içi Çarşamba ve Perşembe günleri talep azlığından uçak biletleri daha ekonomiktir. Uçak biletinizi satın alırken fiyatını minimumda tutmak istiyorsanız bu günleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca gece ve sabaha karşı olan uçuşlar gündüz uçuşlarına nazaran daha ucuzdur. Uçak biletinizi ucuza almak istiyorsanız bir kaç püf noktadan biri de, sezon dışına uçak bileti satın almaktır. Örneğin, İzmir uçak bileti arayışınızda Kasım, Aralık aylarında bulunan biletlerin fiyatları daha uygun olacaktır. Fakat aynı durum Bursa uçak bileti arayışınızda tersine dönecektir çünkü Bursa kış turizminin yoğun olduğu şehirlerden biridir. Uçak bileti fiyatları talep azlığı ve fazlalığı belirleyici olduğundan bu dönemlerde talep azlığına yönelik araştırmalar yapmanızı öneriyoruz. Havayolu şirketleri genel olarak belli sayıda uçak biletini ucuz şekilde satışa sunar. Maalesef ki bu biletler de kısa süre içerisinde hızla tükendiği için erken rezervasyon yaptırarak alınan biletler size fayda sağlayacaktır. Yakıt fiyatlarının sürekli değişmesi ve artan maliyet ile birlikte tatillerinize bütçe ayırmak zorlaşmış olabilir. Bütçenizi zorlayabilecek bir diğer şey ise ek ücretler. Neredeyse tüm havayolu firmaları bagaj ücreti alıyor ve bu ücrette biz yolculara yüksek geliyor. Neden kıyafetlerinizin de sizinle gelmesi için ekstra para ödeyesiniz ki? Aynı zamanda uçak bileti satın alırken tek yön bilet satın almaktan ziyade gidiş-dönüş uçak bileti satın almak daha avantajlıdır. Ayrıca aktarmalı uçuşlar zaman zaman direkt uçuşlardan daha uygun fiyata gelebilir. Tüm bunları HepsiBurada Seyahat ayrıcalığı ile inceleyebilirsiniz. Gitmek istediğiniz şehri ve tarih aralığını girdikten sonra yüzlerce havayolu firmasının fiyatlarını karşılaştırabilir, size en uygun uçuşu seçerek dakikalar içerisinde uçak biletinizi güvenli ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ