Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulundan Kocaer Çelik'in İzmir Aliağa tesisine ziyaret

Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği Yönetim Kurulu Ağustos ayı toplantısını Kocaer Çelik San.

16.08.2023
128
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulundan Kocaer Çelik'in İzmir Aliağa tesisine ziyaret

Ege Demir ve Demirdışı Metaller Birliği Yönetim Kurulu Ağustos ayı toplantısını Kocaer Çelik San. ve Tic. A.Ş’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu, firmanın üretim miktarı, ihracat verileri, finansal performansı ve enerji yatırımları hakkında bilgi aldı.

 

ARA REKLAM ALANI

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (EDDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Timurhan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen tesis ziyareti ve yönetim kurulu toplantısı için Sayın Timurhan’a teşekkürlerini sunan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, “bölge firmalarımızın yeni yatırımlarını görmek bizi gururlandırıyor” dedi.

Şirketin üretim kapasitesi ve katma değerli ürün portföyü hakkında bilgi veren Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Timurhan; “Bugün 560 milyon doların üzerindeki ciromuz ve FOB 393 milyon dolar ihracat tutarımız ile Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri ve çelik profil ihracatçıları arasında yer alıyoruz. Faaliyetlerimizi İzmir Aliağa’da toplam 280.000 m2 alanda 800.000 ton/yıl kapasiteli 3 Çelik Profil Fabrikası, 100.000 ton/yıl kapasiteli Galvaniz Fabrikası, 120.000 ton/yıl kapasiteli Çelik Servis Merkezi ve 15 milyon kWh/yıl kapasiteli yenilenebilir enerji üretim tesisi (GES) ile sürdürüyoruz. Dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel ürünlere odaklanarak Avrupa’nın ve Türkiye’nin, çelik profil üretimi, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiriyoruz.  60’a yakın farklı kimyasal kompozisyon içeren kalitede ve 12 binin üzerinde çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda katma değerli ürünler üreterek başta enerji nakil hattı çelikleri, güneş enerjisi çelikleri ve madencilik sektörleri olmak üzere yapısal çelikler, ulaşım, makine imalat, tarım, gemi inşa ve savunma sanayilerindeki farklı talep ve ihtiyaçlarına göre özelleştirdiğimiz ürünleri yüksek kalite ve son kullanıma hazır şekilde müşterilerimize sunuyoruz.” dedi. 

Demir çelik sektöründe bozulan dengeler, ihracatta gözlenen büyük gerileme, enerji ve işçilik maliyetlerine rağmen 2023 yılının ilk yarısında toplam satış hacmini geçen yıl ile aynı seviyelerde korumayı başardıklarını belirten Timurhan, “Özellikle dünyada üretimi zor ve kısıtlı olan özel çelik profil ürünlerine odaklanmamız sektörümüzde pozitif ayrışmamızı sağladı. Bu sayede yılın ilk yarısını büyüyerek kapattık. Aliağa A-2 fabrikamızda yapılan katma değerli ürünlere yönelik yatırımımız ve alınan ön siparişler dikkate alındığında katma değerli ürünlerimizin payının yılın ikinci yarısında da artmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yeşil enerji, sürdürülebilir üretim ve tüketim stratejisi doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ederek, tükettikleri elektrik enerjisinin tamamını kendi ürettikleri yenilenebilir enerjiden karşılamayı hedeflediklerini belirten Timurhan, “Ege Bölgesi’nin en büyük çatı üzeri GES’lerinden birine sahibiz. Hali hazırda tükettiğimiz elektrik enerjisinin %33’ünü kendi ürettiğimiz temiz enerjiden karşılıyoruz. Stratejik büyüme alanı olarak seçtiğimiz enerji sektöründe, temiz enerji üretim kaynaklarımızı jeotermal enerji ile çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı tek çatı altında toplayarak daha etkin yönetimini sağlamak amacıyla %99’u Kocaer Çelik A.Ş.’nin iştiraki olan Kocaer Enerji A.Ş. adıyla yeni bir şirket yapılanmasını gerçekleştiriyoruz. Horsunlu Jeotermal Santral birinci faz yatırımlarımızın tamamlanmasının ardından kendi ihtiyacımızın tamamını karşılamamızın yanı sıra büyük bir kapasiteye ulaşmayı planlıyor ve bu kapasiteyi de ulusal elektrik dağıtım sisteminde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Fizibilite ve yatırımların tamamlanmasının ardından elektrik tüketimimizin %100’ünü yenilenebilir kaynaklar ile karşılayacağız. Bu yatırımımız ile elektrik kaynaklı sera gazı emisyonlarımızı yenilenebilir enerji üretimlerimiz ile sıfırlayacağız. Elektrik kaynaklı emisyonlarda karbon nötr hedefimizi gerçekleştirirken, aynı zamanda bu yatırımla ülkemizin yenilenebilir enerji üretimine de değer katacağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

EDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri, Kocaer Çelik A.Ş’nin yeni galvaniz fabrikasına yaptıkları ziyaretin ardından Kocaer Çelik firmasının ev sahipliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “100’ün üzerinde ülkeye yaptıkları ihracatın yanı sıra katma değerli ürün ihracatında ve temiz enerji üretiminde de kendini geliştiren Kocaer Çelik A.Ş. firmasını sektörümüze ve bölgemize sağladıkları katkıları için tebrik ediyoruz” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ