CİSÜ Platformu’ndan CHP ve İYİ Parti’ye ziyaret

Ankara’da siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu Heyeti, cinsel sağlık eğitimi, HPV ve istenmeyen gebelikler ile ilgili sorunları gündeme getirdi.

03.03.2022
119
CİSÜ Platformu’ndan CHP ve İYİ Parti’ye ziyaret
REKLAM ALANI

Ankara’da siyasi parti temsilcileriyle bir araya gelen Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu Heyeti, cinsel sağlık eğitimi, HPV ve istenmeyen gebelikler ile ilgili sorunları gündeme getirdi. 

 

ARA REKLAM ALANI

Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları Platformu (CİSÜ) temsilcileri, cinsel sağlıkla ilgili sorunlara çözüm bulunması adına muhalefet partilerine çağrıda bulundu. HPV aşısının Ulusal Aşı Takvimi’ne alınması ile istenmeyen gebelikleri önleyici yöntemlere erişimin sağlanması gerektiği mesajları CHP ve İYİ Parti temsilcilerine iletildi.

 

Ankara’da 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen görüşmelere, CİSÜ Platformu Proje Koordinatörü Yonca Cingöz, Savunuculuk Koordinatörü Filiz Kocaboğa, KAOS GL’den Defne Güzel, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nden Pelin Anılan, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nden Prof. Dr. Türkan Günay katıldı. CİSÜ Platformu Savunuculuk Koordinatörü Filiz Kocaboğa, "Siyasi parti temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde cinsel sağlık eğitimi, HPV aşısının ulusal aşı takvimine alınması ve istenmeyen gebelikleri önleyici yöntemlere ücretsiz ve kolay erişimle ilgili konularda karşılaşılan kritik sorunlara çözüm önerileri getirdik. Siyasi partilerin de bu konu duyarlılığına inanıyoruz" dedi.

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ünzile Yüksel, İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukçuoğlu, Toplumsal Politikalar Başkan Yardımcısı  Prof. Dr. Taner Demirer, Dr. Ali Seven ve İlaç ve Eczacılık Komisyonu Başkanı Eczacı Fatma Özkan’ın katılımıyla gerçekleştirilen görüşmelerde, İYİ Parti’nin sağlık ve eğitim konularındaki bilimsel yaklaşımına dikkat çekilerek, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusundaki sorunları da bu yaklaşımla gündemlerine alacakları belirtildi.

 

CİSÜ Platformu Temsilcileri, ayrıca CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Kadın Kolları Genel Sayman’ı Aliye Timisi Ersever ve Kadın Kolları Genel Sekreteri Mehtap Yücel, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile CHP Milletvekilleri Jale Nur Süllü (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu), Suzan Şahin (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu), Müzeyyen Şevkin (Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu), Sibel Özdemir (Avrupa Birliği Uyum Komisyonu) ile bir araya geldi. Görüşmelerde CHP’nin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularındaki çalışmaları aktarılırken, CHP’li belediyelere de kadın sağlığında danışmanlık hizmetlerinin güçlendirilmesi gerektiğiyle ilgili bilgilendirme yapılacağı ifade edildi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ