Çimsa iştiraki Afyon Çimento 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Afyon Çimento’nun cirosu 53 artışla 413 milyon TL’ye, net kârı ise 351 artışla 77 milyon TL’ye yükseldi.

19.02.2022
335
Çimsa iştiraki Afyon Çimento 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Afyon Çimento’nun cirosu 53 artışla 413 milyon TL’ye, net kârı ise 351 artışla 77 milyon TL’ye yükseldi.

 

Çimsa iştiraki Afyon Çimento, cirosunu geçen yıla göre 53 artırarak 270 milyon TL’den 413 milyon TL’ye; net kârını ise 351 artışla 17 milyon TL’den 77 milyon TL’ye yükseltti.Afyon Çimento’nun oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini söyleyen Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar, “2020 yılı itibariyle değişen dünya düzeni ve bundan etkilenen ekonomik koşullara rağmen 2021 yılında başarılı finansal sonuçlara imza attık. Afyon Çimento olarak gri çimento alanındaki uzmanlığımız ve yenilikçi bakış açımız ile yurt içi pazardaki etkimizi, odağımıza aldığımız ihracat fırsatları ile güçlendiriyoruz. Bugün dünyanın en büyük çimento pazarlarından biri olan Amerika pazarında da yer alıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

 

ARA REKLAM ALANI

Sabancı Topluluğu bünyesindeki Çimsa’nın iştiraki Afyon Çimento, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Afyon Çimento 2021 yılında cirosunu 413 milyon TL’ye; net kârını ise 77 milyon TL’ye çıkardı. Brüt kar marjını bir önceki yıla göre 2 kat iyileştiren Afyon Çimento; operasyonel performansına ek olarak etkin nakit yönetimi ile borçluluğunu da bir önceki yıla göre düşürdü.

 

Afyon Çimento’nun finansal sonuçlarını değerlendiren Çimsa Genel Müdürü Umut Zenar, şunları söyledi:  

 

“İçinde bulunduğumuz Sabancı Topluluğu’nun uluslararası gücü ve vizyonunu arkamıza alarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda sürdürülebilir büyüme hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin en büyük çimento üreticilerinden biriyiz. Çimsa iştiraki Afyon Çimento olarak gri çimento alanında yaptığımız yatırımlar ile Türkiye’nin en büyük gri çimento sanayicileri arasında yerimizi aldık.” 

 

Afyon Çimento’nun 2021 yılında son derece başarılı finansal sonuçlar elde ettiğini ifade eden Umut Zenar, sözlerini şöyle sürdürdü:

  

“Geçen yıla göre ciromuzu 53 artırarak 413 milyon TL’ye, net karımızı ise 351 artırarak 77 milyon TL’ye yükselttik. 2020 yılı itibariyle değişen dünya düzeni ve bundan etkilenen ekonomik koşullara rağmen 2021 yılında başarılı finansal sonuçlara imza attık. Afyon Çimento olarak gri çimento alanındaki uzmanlığımız ve yenilikçi bakış açımız ile yurt içi pazardaki etkimizi, odağımıza aldığımız ihracat fırsatları ile güçlendiriyoruz.” 

 

2021’de bilanço yönetimi açısından da iyi bir performans sergilediklerini dile getiren Zenar “2021 yılında borcumuz 77 milyon TL’ye geriledi” dedi. Finansal sonuçlara ek olarak Afyon Çimento’nun etkin satış ve dağıtım gücü, pazar ve müşteri odaklı yaklaşımı, pazarlama aktiviteleri ile global piyasalarda aktif rol alan bir oyuncu haline geldiğini belirten Zenar şöyle devam etti:

 

“Afyon Çimento olarak gri çimento alanındaki uzmanlığımız ve yenilikçi bakış açımız ile, 100 milyon ton üzerinde gri çimento pazar büyüklüğü ile dünyanın en büyük gri çimento pazarlarından biri olan Amerika pazarında da yer alıyoruz.

 

2021 yılında hem operasyonel iyileştirmeler hem de finansal sonuçlarımızla paydaşlarımız için değer yaratmaya devam ettik; sürdürülebilirlik odaklı aksiyonlar ile yarattığımız değeri artırmaya odaklanıyoruz. 2021 yılında başladığımız alternatif yakıt besleme yatırımı ile önümüzdeki dönemde hem karbon salınımını azaltmayı hem de paydaşlarımıza ek değer yaratmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ