Çiğlili Çocuklar Ağız ve Diş Sağlığı Taramasından Geçiyor

Çiğli Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde toplum sağlığını korumak amacıyla başlatılan Önleyici Sağlık Hizmetleri çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

13.12.2022
5.190
Çiğlili Çocuklar Ağız ve Diş Sağlığı Taramasından Geçiyor

Çiğli Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde toplum sağlığını korumak amacıyla başlatılan Önleyici Sağlık Hizmetleri çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Kasım ayında 1000 çocuğun ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı.

 

ARA REKLAM ALANI

İBB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ve Çiğli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nce organize edilen çalışmalar kapsamında haftanın iki günü Çiğli sınırları içerisinde ikamet eden anaokulu ve ilkokul öğrencileri ziyaret ediliyor. Kasım ayı içerisinde Diş Tarama Tırı ile yapılan ziyaretler kapsamında 1000 anasınıfı ve ilkokul öğrencisinin ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı. Diş macunu ve fırçası dağıtılarak uygulamalı olarak diş fırçalama teknikleri öğretildi. Tarama sonuçları belli olan öğrencilerin sağlık durumlarıyla ilgili ailelere bilgi verildi.

 

Başkan Gümrükçü: "Önceliğimiz çocuklarımızın sağlığı”

Ağız ve diş sağlığı taraması hakkında açıklamalarda bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Sağlık sistemimizde yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurduğumuzda toplum sağlığının korunması noktasında yerel yönetimlere önemli sorumluluklar düşüyor. Çiğli Belediyesi olarak, kadınlara ve yaşlılara yönelik önleyici sağlık hizmeti çalışmalarımızın ardından çocuklarımız için de ağız ve diş sağlığı taraması başlattık. Kasım ayı için belirlediğimiz 1000 çocuk hedefimize ulaşarak 2022 yılı Ocak ayından bu yana toplam 8 bin 469 öğrencimizin taramasını tamamladık. Taramalar sonucunda çocukların sağlık durumlarıyla ilgili ailelere bilgi veriyoruz. Tedavi edilmesi gereken ancak maddi sıkıntılar sebebiyle tedavisi yapılamayan çocukların masraflarını da biz üstleneceğiz. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte sürdürdüğümüz uygulama kapsamında çocuklarımıza erken yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

“Önleyici sağlık hizmetlerimiz devam edecek”

Uygulamanın geleceğiyle ilgili de bilgi veren Başkan Gümrükçü, “Bir toplumun gelişmişlik seviyesi, o toplumda yaşayan çocukların mutluluğuyla doğru orantılıdır. Biz de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığını korumak ve doyasıya gülebilmelerini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygulamamızın daha geniş kitlelere ulaşması için ağız ve diş sağlığı taraması çalışmalarına ilçemizdeki tüm anaokulu ve ilkokullar ile devam edeceğiz. Gösterdikleri iş birliğinden ötürü Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ