Cem Davran “Mesleğimin; daha çok bir yaşama biçimi, var olma hali olduğunu düşünüyorum”

Büyük başarılara imza atmış usta oyuncu Cem Davran, Bilkent Center’da Ankara’nın yaşayan tarihi Ankara Sanat Tiyatrosu, gösterimdeki yeni oyunu “Üçü Bir Arada” ve kendisine dair merak edilen birçok detayı MAG Kasım sayısında anlattı.

09.11.2021
381
Cem Davran “Mesleğimin; daha çok bir yaşama biçimi, var olma hali olduğunu düşünüyorum”

Büyük başarılara imza atmış usta oyuncu Cem Davran, Bilkent Center’da Ankara’nın yaşayan tarihi Ankara Sanat Tiyatrosu, gösterimdeki yeni oyunu “Üçü Bir Arada” ve kendisine dair merak edilen birçok detayı MAG Kasım sayısında anlattı.

Oyunculuk yolculuğuna nasıl başladığını “Oyunculuk merakım; çok küçük yaşta, çocukluğumda başladı. Çocukluk rüyasıydı… Benim rüyam gerçek oldu. Kısaca özeti bu…” ifadeleriyle dile getiren Cem Davran, işini bir yaşam biçimi olarak gördüğünü söyledi. Davran “Sahneyi ve yaptığım işi kutsal bir element haline getirmeyi sevmiyorum. Mesleğimin; daha çok bir yaşama biçimi, var olma hali olduğunu düşünüyorum. Orada var olduğumu düşünüyorum. Bir insan daha ne hissedebilir ki…” dedi.

ARA REKLAM ALANI

Ekran önünde ve sahnede birçok projede yer alan Cem Davran, ikisi arasında bir fark olmadığını ancak tiyatronun merkezde olduğu bir dünya olduğunu belirtti. Davran “Aslında, hepsi birbirinin bir türevi. Tiyatro her şey. Tiyatronun merkezde olduğu ve diğerlerinin de etrafta dolaştığı bir dünya bu” ifadelerini kullandı.

Bizleri neler bekliyor? Bu planlarınızdan bahsedebilir misiniz? Sorusuna cevap veren Cem davran şunları söyledi: “Bir sürü tiyatro oyunu… “Samanyolu” isminde; iki kişilik, yeni bir oyun çalışıyoruz. Bundan elli yıl önce; Tuncel Kurtiz’in oynadığı bir oyun. Ben ve Hakan Gerçek oynuyoruz. Ondan sonra benim oynamayacağım ama yöneteceğim büyük bir oyun daha var. Bir yaz müzikali sizleri bekliyor. Yeni bir dizi var ama ona hemen girmek istemiyorum. İsmi belli olan veya olmayan çok fazla proje var. Projelerin de hikâyelerin de bir kaderi oluyor. Biz de zamanla kaderlerinin ne olacağını göreceğiz” dedi.

Bilkent Sahne AST’ta sergilenen yeni oyunu “Üçü Bir Arada” ile ilgili de açıklamalarda bulunan Cem Davran, ““Üçü Bir Arada”, Yunus Emre Gümüş’ün oyunu. Biz bu oyunu daha önce İstanbul Halk Tiyatrosu’nda; Engin Alkan rejisiyle oynadık. Araya pandemi girince; bu oyunu yeniden çalıştık, yeniden yorumladık. Dönemin ruhuna göre düzenledik. İlk olarak; İstanbul’da sergilemeye başladık. Övünerek söylüyorum ki; şu an tiyatro sektöründe en çok merak edilen oyun. Oyunun burada sahne alması da beni çok heyecanlandırıyor” ifadelerini kullandı.

Hem AST ile ilgili hem de şu an Bilkent Center’da bulunan Bilkent Sahne AST ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sorusuna cevap veren Cem davran şunları söyledi: “Ben kendimi bildim bileli; Ankara Sanat Tiyatrosu’nun izleyicilerinden biriyim. Ben İstanbul kökenli biriyim, İstanbul Tiyatrosu’nda yetiştim ama Ankara Sanat Tiyatrosu’nda çok önemli büyüklerimiz ve ustalarımız vardı. Türkiye’nin en köklü sanat kurumlarından biri. Her zaman bir sözü olan, yaşama değen işler yapan bir yer. Burası ise Tepe Emlak Yatırım’ın yaptığı bir yer… Yaptıkları bu işten dolayı, onları tebrik ediyorum. İlk duyduğumuzda da çok merak ettik. Özellikle Türkiye’de ve İstanbul’da, bu çok görülür bir olay değil. Ticari kurumlar, büyük şirketler böyle işler yapmıyorlar. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun böyle bir mekânda kurulması beni çok heyecanlandırdı. Onlar adına çok sevindim. Aslında; özellikle burada oynamamın sebebi de budur. Buradaki insanlarla görüştükten sonra hemen bir oyun koydum. Biletler bir ay önceden bitti. Bunun üzerine; ikinci bir tarih daha ayarladık. Ben buraya sürekli oyun getirmek istiyorum. Bu hareketi çok kıymetli buldum; çünkü burası başka türlü değerlendirilebilirdi ama öyle yapmamışlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Bilkent Sahne Ankara Sanat Tiyatrosu’nda bulunan herkese başarılar diliyorum”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ