Bir Çift Mavi Gözün Işığında O’na Çalan Kemanla ATA’yı Andılar

Kemanıyla sık sık Atatürk’e Tosca’dan ‘E lucevan le stelle’ adlı aryayı çalan Enver Kapelman’ın kemanındaki notalar bu kez İzmir Amerikan Koleji’nde yankılandı.

11.11.2021
311
Bir Çift Mavi Gözün Işığında O’na Çalan Kemanla ATA’yı Andılar

Kemanıyla sık sık Atatürk’e Tosca’dan ‘E lucevan le stelle’ adlı aryayı çalan Enver Kapelman’ın kemanındaki notalar bu kez İzmir Amerikan Koleji’nde yankılandı. “Atatürk’e çalan keman”, dünyaca ünlü keman sanatçısı Hakan Şensoy'un ellerinde yeniden hayat bulurken, öğrenciler Atatürk’ün hayranlıkla dinlediği aryalar eşliğinde O’nu saygı ve özlemle andılar

 

ARA REKLAM ALANI

Cumhuriyet’in ilanına tanıklık etmiş bir eğitim kurumu olan İzmir Amerikan Koleji (ACI), 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde çok özel bir konsere ev sahipliği yaptı. Lisenin öğrencileri, kemanıyla sık sık Atatürk’e Tosca’dan ‘E lucevan le stelle’ adlı aryayı çalan Enver Kapelman’ın tarihi kemanıyla Atalarını andılar.

 

ATA’YA ÇALAN KEMAN TARİHİ AMFİDE

Kemanıyla sık sık Atatürk'ün huzurunda Tosca'dan aryalar çalan Enver Kapelman’ın kemanı, keman sanatçısı Hakan Şensoy'un ellerinde bir kez daha hayat buldu. Atatürk'e çalan kemanın notaları bu kez İzmir Amerikan Koleji’nin tarih kokan amfisinde yankılandı. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde düzenlenen bu özel konserde, Atatürk’ün her defasında hayranlıkla dinlediği eserler, dünyaca ünlü opera sanatçımız, aynı zamanda İzmir Amerikan Koleji 1993 mezunu Levent Gündüz tarafından seslendirildi. Piyano sanatçısı Tuğçe Doruk'un da piyanosuyla eşlik ettiği bu anlamlı konserde, öğrenciler bir çift mavi gözün ışığında, Ata’ya çalan kemanı dinleyerek Ulu Önder’i saygı ve özlemle andılar.

 

BİR KEZ DAHA İZMİR’DE

Keman yapımcısı Mehmet Tangör tarafından onarılan ve satın alınan keman, keman sanatçısı ve dünyaca ünlü orkestra şefi Hakan Şensoy’a hediye edilmişti. Tarihi keman, kırk yıl sonra ilk kez 10 Kasım 2019’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği anma etkinliğinde çalınmıştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ