Başkent Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen Sinema Söyleşileri Usta Oyuncu Hülya Koçyiğit İle Devam Etti

T.

Başkent Kültür Yolu Festivali Kapsamında Düzenlenen  Sinema Söyleşileri Usta Oyuncu Hülya Koçyiğit İle Devam Etti

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen “Sinema Söyleşileri”ne bugün Türk sinemasının en önemli kadın sanatçılarından biri olan Hülya Koçyiğit konuk oldu. Ünlü yönetmen Reis Çelik’in moderatörlüğünde yapılan söyleşide, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da dinleyici olarak katıldı.

 

ARA REKLAM ALANI

Hülya Koçyiğit’ten Star Olmanın İncelikleri 

CSO Ada Ankara Mavi Salon’da “Sinemada Star Olmak” başlığıyla gerçekleştirilen söyleşide, Hülya Koçyiğit, sinema sektörüne ilk girişini, “Usta yönetmen Metin Erksan, ‘Susuz Yaz’ filmine oyuncu seçerken annem kendisine beni anlatmış ve biz tanıştık. Kendisi benim fotoğraflarımı çekti ve ‘tamamdır’ dedi. Filmin uluslararası başarısından sonra benim adımda duyulmaya başlandı” diye anlattı.

 

Çok Zor Şatlarda Çalıştık 

“Bir oyuncu rolüne hazırlanabilmek için o karakteri sadece gözlemlemesi yetmez o karakteri tamamen bilmesi gerekir” diyen Koçyiğit, Yeşilçam’ın teknik alt yapı eksikliği ve olanaksızlıklarına da değindi. Yeşilçam’daki set anılarını anlatan Hülya Koçyiğit; “O zaman ulaşım otobüsle oluyor, köylerde otel yok köy evlerinde misafir ediliyoruz. Çok zor şartlarda çalıştık” dedi. 

 

Ankara Benim İçin Arkadaşlık, Dostluk

Ankara’nın hayatındaki yerine değinen Koçyiğit; ‘’Ankara’da iki dönem okudum. Lise dönemimde de Ankara’ya gelmiştim. Ankara benim için arkadaşlık, dostluk. Benim için Ankara çok şey ve her fırsatta da geliyorum buraya. Benim okuduğum yıllardan sonra o kadar çok değişmiş ki gözlerime inanamıyorum. Elbette ki çok modern bir şehir olmuş, hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Bol Bol Öğrenin 

 “Sanat iltifata tabiidir. Sanat ilgi görmezse kaçar. Bugünün gençlerini burada görmek çok hoşuma gitti” diyen usta oyuncu, “Bir insanın en güzel dönemi talebelik dönemidir. Hayata hazırlandığınız bu yıllar en önemli yıllarınız birçok şeyi öğrenmek için bu yıllardasınız. Değerini bilin” diyerek söyleşiye katılan gençlere kendilerini bol bol geliştirmelerini önerdi. 

 

Söyleşinin ardından Cer Modern’de Kamera Arkası Sergisi’ni Reis Çelik ile birlikte gezen Hülya Koçyiğit, kendi fotoğraflarını görünce o günleri yad etti. 

 

Yerelden Evrensele Koşan Gençlerimiz

Oscar Academy jüri üyesi dünyaca ünlü yapımcı Zeynep Atakan moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşinin konukları sektörün dikkat çeken isimlerinden yönetmen İsmail Çeçen ve yönetmen Zeynep Arısoy olacak. İki usta sinemacı, gençlere ilham veren bir sohbet gerçekleştirecek. Program, 7 Haziran saat 14:00 CSO Ada Ankara Mavi Salonda yapılacak. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ