Alicia Braga Kimdir?

04.11.2021
7.952
Alicia Braga Kimdir?

Tam adı Alice Braga Moraes’tir. 15 Nisan 1983’te Brezilya’nın en kalabalık şehri olan Sao Paulo’da doğdu. Alice ve kız kardeşi Rita sanat ve sinema ile içiçe olan bir ailede büyüdü. Babası Nino Moraes, belgesel yapımcısı ve senarist, annesi Ana Maria Braga, TV sunucusu ve oyuncu. “Sex and the City” dizisinin sevilen oyuncusu Alice’in teyzesi Sonia Braga’dır.

Annesi ve halasının sık sık sete götürdüğü Alice, küçük yaşlardan itibaren yalnızca sinemanın doğasında bulunan bu özel atmosfere aşık olmuştur. Alice, okul tiyatro grubunda cilalanan yeteneklerini, sekiz yaşında bir yoğurt reklamında rol alarak gösterebildi. Latin Amerika ve Batı kültürlerinin kesiştiği yerde yetişen Alice, İspanyolca, Portekizce ve İngilizce’yi eşit derecede iyi öğrendi.

ARA REKLAM ALANI

KARİYER BAŞLANGICI

Alice ilk rolünü 1998’de oynadı. Kısa film Trambolin’de genç Claudia rolünü oynadı ancak daha sonra kariyerine tamamen teslim olmasına izin verilmedi. Önce okuldan mezun olması gerekiyordu. Ancak dört yıl sonra onun için bir yıldız bileti haline gelen bir rol aldı.

Prestijli BAFTA’yı ve birkaç önemli Oscar adaylığını (“En İyi Yönetmen” kategorisi dahil) kazanan metropol gecekondu mahalleleri “City of God” isimli Brezilya dramasında on beş yaşındaki Alice ikincil bir rol oynadı. Ancak hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından hatırlandı. Çok sayıda teklife rağmen, genç yıldız eğitim almaya karar verdi ve yerel São Paulo’daki üniversiteden mezun olarak oyunculuk kariyerine geri döndü.

Sergio Machado’nun Cannes Film Festivali jürisi tarafından tanınan 2005 tarihli sosyal suç draması Lower Town’da Alice, Lazar Ramos ve Wagner Moura ile birlikte oynadı. Alice’in rol aldığı ilk film gibi, “Aşağı Şehir” de dokunaklı derecede naif ve güzel televizyon dizileri için sevilen Brezilya sinemasıyla ilgili klişeleri yıkıyor. Dansçı Karina rolü için genç oyuncu, SESC Film Festivali’nde çeşitli ödüllerin yanı sıra APCA kupası ve Contigo ödülleriyle ödüllendirildi. Tutku ve ölüm, yoksulluk ve seçim imkansızlığı, bunlar Alice’in kahramanının izleyiciye kendini göstermek zorunda kaldığı sahneler ve oyuncu onun için büyük sinema yolunu açan bu rolle başa çıktı.

Önümüzdeki iki yıl boyunca Alice, Brezilyalı film yapımcılarının filmlerinde rol aldı. Bu dönemin aktrisinin eserlerinin en ünlüsü, kahramanın arkadaşı Diego Luna’yı oynadığı “Sadece Tanrı Bilir” dedektif melodramı olarak kabul edilir.

HOLLYWOOD’UN ROLLERİ

Alice, Will Smith’in ortağı olarak rol aldığı fantastik korku gerilim filmi I Am Legend’in yayınlanmasından sonra 2007’de gerçek popülerliğin tadını öğrendi . Pek çok eleştirmenin Richard Matheson’ın romanının geçirdiği sadeleştirmeye dikkat çekmesine rağmen, film başarılı oldu ve hayatta kalan birkaç kişiden biri olan Anna’yı canlandıran Alice’e dünya çapında ün kazandırdı.

Alice, 2008’de aynı sitede ilk büyüklükteki yıldızlarla, City of God filmindeki çalışmalarından zaten aşina olan Fernando Meirellis’in yönettiği yeni bir projenin çekimleri sırasında tanıştı. Julianne Moore , Danny Glover, Mark Ruffalo ve Hollywood Olympus’un diğer sakinleri, Jose Saramago’nun romanının bir uyarlaması olan dedektif-mistik drama “Körlük” de parladı, ancak arka planlarına karşı bile, Alice organik olarak baktı ve izleyiciyi şaşırttı.

Alice’in filmografisindeki en parlak projelerden biri, Brezilyalı kadının Jude Law ile işbirliği yaptığı fantastik gerilim filmi The Ripper . Filmin finansal başarısızlığının nedeninin şiddet sahnelerinin ve cerrahi detayların bolluğu olduğuna inanılıyor ancak kült projeleri Game of Thrones ve True Detective ile ünlü yönetmen Miguel Sapochnik’in anlattığı hikaye birçok izleyici tarafından beğenildi. Alice’in fantastik aksiyon filmi “Predators” a katılımı, zafer serisine devam etti, bu resimde Adrian Brody ve Laurence Fishburne ile birlikte oynadı ve seyirciyi sadece reenkarnasyon armağanıyla değil, aynı zamanda mükemmel fiziksel şekliyle de etkiledi.

2011’den 2015’e kadar olan dönemde, Alice, Matt Damon , William Fichtner ve Jodie Foster ile birlikte çalıştığı fantastik psiko-triler “Elysium: Heaven Not on Earth” ve komedi gerilim filmi olan birkaç filmde oynadı. Luke Hemsworth’un da rol aldığı “Beni Üç Kez Öldür”. Alice, 2016’nın başında Batı “Düello” setinde Woody Harrelson ile tanıştı ve aynı yıl “Güneyin Kraliçesi” projesinde başrol oynadı. Bu projede Alice, sevgilisinin ölümünün intikamını almak için suç yoluna giren Teresa rolünü oynadı. 2019 yılına kadar aktris projenin dört mevsiminde oynadı ve seyirciler savunmasız ve kırılgan bir kadının yeraltı dünyasının güçlü bir kraliçesine dönüşümünü coşkuyla izledi.

 

YAZAR BİLGİSİ