Zencefil Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Zencefil Nedir?

Zencefil Nedir?

Zencefil Nedir?

Kış aylarında vücudumuzu soğuklardan korumak en asli görevimiz olur. Ortalarda dolaşan salgınlar nedeni ile sık sık hastalıklar kapımızı çalar. Bu durumlardan etkilenmemek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmek isteriz. Bağışıklık sistemi hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için https://bilgikulisi.com/bagisiklik-sistemi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/ yazımızı okuyabilirsiniz. Bu makalemizde ise zencefilin faydalarını inceleyeceğiz.

Zencefil daha çok kök yumrularını kullandığımız baharat ve ilaç olarak tüketilen çok yıllık bir bitkidir. Menşei Çin olan çiçekli bitki daha çok kök şeklindeki hali ile bilinir. Hindistan, Çin, Endonezya gibi ülkelerde yaygın olarak görülen Güneydoğu Asya kökenlidir. Zaman içerisinde diğer Tropik Asya ülkelerine yayılmıştır. Özellikle insanlar Hindistan ziyaretlerinde içtikleri zencefilli limonlu çaydan sıklıkla bahseder.

Zencefilin Özellikleri

Zencefil farklı şekillerde tüketime sunulur. Bunlar; taze ve kuru olarak, toz, zencefil yağı ve suyu şeklindedir. İçerdiği besin ve uçucu yağlardan dolayı alternatif tıpta önemli bir yeri vardır.

Zencefil Tozu
Zencefil Tozu
 • Çok güçlü bir antienflamatuardır. Vücudumuzda yerleşen iltihaplanmaları (enflomasyon) ve ağrıları giderir.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Kan akışını hızlandırır. Vücudun sıcaklık dengesinin sağlar bu nedenle soğuk havalarda kış çayı olarak sıklıkla tercih edilir.
 • Kas ağrılarını giderir. Artritik eklem ağrılarını azaltır. Sporla ve farklı nedenlerle oluşan kas ağrılarını rahatlatır.
 • Sinir sisteminde yatıştırıcıdır. Sinir hastalıklarında çayı tüketilir.
 • Mide hastalıklarına ve bulantısını geçirir. Hazmı kolaylaştırıcı besinleri ihtiva eden bitki bu özelliği ile mide şikayetlerine iyi gelir. Sindirme problemi, hamilelikle gelen bulantılarda oldukça etkilidir. Özellikle gemi ve çeşitli ulaşım araçlarında gerçekleşen bulantılarda etkilidir.
 • İshali önler.
 • Soğuk algınlığı ve gripte enfeksiyonlarla savaşır. Zencefil çayı terleterek toksinlerin vücuttan hızla atılmasını ve hastalığın geçmesini sağlar.
 • Sindirim sistemini aktive eder. Yediğimiz gıdalardaki yararlı besinlerin emilimini arttırır. Böylece tükettiğimiz gıdaların yararlarını maksimum seviyede vücutta tutar.
 • Regl ağrılarını azaltır.
 • İyi bir ateş düşürücüdür. Uygun miktar kullanımda her yaş için tedavi sağlar.
 • Gaz gidericidir. Gazın vücutta birikerek yükselmesi sonucu hassas organları sıkıştırması ile oluşan sancıları yok eder. Bir parça zencefil çiğnemek gazın sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.
 • Astımı hafifletir. Alerjik hava yolu enflomasyonunu giderir.
 • Tiroidleri çalıştırır. Tiroid hastalıkları tedavisinde çayı tüketilir.
 • Kilo vermede yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Hazırlayacağınız zencefilli süt ile tokluk hissi verir ve yeme eğilimini yok eder.
 • Karaciğer dostudur. Karaciğerde oluşan alkole bağlı olmayan atıkları, yağları tolere eder.
 • Kanseri önler. Meme, cilt ve özellikle kolon kanseri gibi pek çok kanser türünü önleyici ve geciktiricidir. Kanser hücrelerini yok eder yumurtalıkları temizler. Güçlü bir antioksidan olduğu için kanser tedavisi sürerken kemoterapi hastalarına tüketmesi için özellikle tavsiye edilir.
 • Beyni geliştirir. Düzenli kullanımda nörodejeneratif hastalıkların (alzheimer, parkinson, prion, motor nöron hastalıkları, huntington, spinoserebellar ataksi, spinal müsküler atrofi) başlamasını geciktirir.
 • Kalp sağlığını korur. Kanın pıhtılaşmasını önlediği için hipertansiyonu engelleyerek kalbi sağlıklı ritimde tutar.

Nasıl Saklanır?

Toz halinde alınan zencefil serin ve kuru yerde cam kavanozlarda saklanmalıdır.

Taze zencefil içinde serin ve kuru yerler uygundur. Buzdolabında iki haftaya kadar saklanabilir.

Nasıl Tüketilir?

Zencefilin pek çok tüketim yolu olduğunu söylemiştik. Daha çok çay olarak tercih edilse de pek çok kullanım alanı mevcuttur.

Çok çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanıldığı için hastalıklara göre kullanım şeklide değişecektir. Burada vereceğimiz tavsiyeler ise daha çok vücut direncimizi artıracak yöntemlerdir.

Gribal enfeksiyona yakalanan kişiler çayını günlük olarak sıcak ve taze şekilde tüketmelidir. Bunun yanı sıra yapılacak grip tedavisinde mutlaka olması gerek tavuk suyu çorba içerisine taze zencefili rendeleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Ya da direk şifasından yararlanmak için bu tarife göz atabilirsiniz; https://yemek.com/tarif/zencefilli-havuc-corbasi/

Taze salatalara tozunu ekleyebilir birazda zencefil rendeleyerek lezzet katabilirsiniz. Tabi ki bol limon ve içerisine eklenmiş cevizle birlikte daha da sağlıklı hale gelecektir. Özel olarak hazırlayacağınız zencefil sosları da taze yeşilliklerin en iyi lezzet vericisidir.

Zencefil soslu salata
Zencefil soslu salata

Sıcak sütle iyi giden zencefili ılık süte ekleyerek tüketebilirsiniz. Yatmadan tüketileceğinde içerisine tarçın ve bal da ekleyerek tercih ederseniz mışıl mışıl bir uyku yanında bonus olacaktır.

Zencefil Çayı

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

Zencefil çayı sıklıkla tercih edilen bir tüketim yöntemidir. Özellikle Uzak Doğuda ‘ayurvedik çay’ olarak da tüketilir. Vegan beslenen bireylerin sıklıkla tercih ettiği ürünlerdendir.

Zencefil çayı iki amaçla tüketilir. İlki hastalıkları önlemede, ikincisi ise tedavi etmede.

Kronik hastalığı olanlar ve düzenli ilaç alanlar doktorlarına danışmadan zencefili kesinlikle tüketmemelidir. Nitekim bilinçsiz tüketimler daha çok hastalanmaya neden olur.

Zencefilli limon çayı;

 • Taze zencefil
 • Limon
 • Su
 • Bal

Bir limonu suyunu sıkın. Kabukları orta büyüklükte doğrayın. İki fincan için iki tane sarımsak büyüklüğündeki kabukları soyulmuş zencefili ince dilimleyin. Kaynamış iki kahve fincanı suyu ocaktan aldıktan sonra içerisine limon kabuklarını ve doğranmış zencefilleri ekleyerek min 10 dk max 30 dk demlendirin. Daha sonra içerken her fincan için 1 tatlı kaşığı balı ekleyerek tüketin.

Zencefilli Antibiyotik

Her gün güvenli şekilde tüketebileceğiniz doğal antibiyotik ile hastalıklara karşı kalkan oluşturun.

Doğal bitkisel antibiyotik, öksürüğe, soğuk algınlığına, hazımsızlığa ve dirençsiz vücuda oldukça faydalıdır.

Her yaşta bireyin rahatlıkla tüketebileceği antibiyotik hastalığı yakalanmadan tüketilmeye başlanırsa hastalığı engelleyici bir görev görür.

Zencefilli Antibiyotik
Zencefilli Antibiyotik

Malzemeler;

 • Taze zencefil
 • Limon
 • Tarçın
 • Bal

Bir kavanoz içerisine 3 kabuk tarçını yerleştirin. İçerisine limonu küçük parçalayarak atın. Limon büyüklüğünde kabukları soyulmuş ve dilimlenmiş zencefili ekleyin. Üzerini dolduracak kadar hakiki bal ekleyin. 24 saat dinlendirdikten sonra tüketmeye başlayın.

Bir ay kadar buzdolabında saklanabilir. Oldukça lezzetli ve sağlıklı bir tariftir. Sabah aç karna 1 tatlı kaşığı olarak kendinize ve sevdiklerinize ikram edin.

Sağlıklı kalın…

1 Beğen

Yapılan Yorumlar

 1. 6 ay önce

  Bu aylarda destekleyici gıdanolarakta tüketilebilir vücut direncini arttırıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir