Yurtdışında Nasıl Araç Satın Alınır? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Yurtdışında Nasıl Araç Satın Alınır?

Yurtdışında Nasıl Araç Satın Alınır?

Yurtdışında Nasıl Araç Satın Alınır?

Ülkemizdeki sıfır araç fiyatlarının yüksekliği nedeniyle birçok kişi yurtdışında araç getirmenin hayalini kuruyor. Lüks araçların bile cüzi ücretlerle satıldığını duyan Türkler, Gürcistan başta olmak üzere yabancı ülkelerden araç getirmenin yollarını arıyor. Kişiler tercüme bürosu ve aracı ofisler yardımı ile süreci tamamlıyor.

Yabancı ülkeden bir araç getirmek karlı ise de devlet tarafından çeşitli şartlar koşuluyor. Bu şartları taşımayan kişiler gümrüklerde çıkan vergileri ödemek zorunda kalıyor. Hesaplanan vergilerin ödenmesinden sonra ise araç yurtiçindeki fiyatları buluyor. Bu nedenle şartları taşımayan kişilerin yurtdışından araç getirme zahmetine katlanmasının anlamı olmuyor.

Bedelsiz Araç İthali Nedir?

Yurtdışından araç getirilmesine ilişkin düzenlemeler Gümrük Kanunu ile ilgili kanunlarda bulunuyor. Şartları sağlayan ve usulüne uygun olarak başvuran kişiler, gümrük vergisi ödemeden araç getirme hakkı kazanıyor. ÖTV gibi ek vergilerin ödenmesi ile araç kullanıma hazır hale geliyor. Yüksek tutarla içeren gümrük vergisinin ödenmemesi nedeniyle bu duruma “bedelsiz araç ithali” deniyor.

Bedelsiz araç ithalini genellikle gurbetçiler kullanıyor. Yasa gereği gurbetçilerle beraber yurtdışı görevi ya da mirasçılığı nedeniyle bu haktan yararlanan kişiler olabiliyor. Bedelsiz araç ithali hakkı, şartları taşıyan kişilere her 5 sene için bir kez veriliyor. Bedelsiz araç ithalinin hem kişiye dayanan hem de araçla ilgili özel şartları bulunuyor. Gümrüklerde sorun yaşamamak için belgelerinizi tercüme bürosuile anadile çevirtmenizde fayda bulunuyor. Yazının devamında bu şartlara değineceğiz.

Bedelsiz Araç İthalinden Kimler Yararlanabilir?

Yurtdışında bulunup da oradaki lüks araçlarını bedelsiz şekilde ülkeye sokmak isteyen kişiler için aranan güncel koşulları derledik. Yazımızı dikkatle okuduktan sonra  “aşağıdaki şartları taşıyorum” diyorsanız yurtdışında aldığınız araçları, keyifle ülkemizde kullanabilirsiniz:

  • Yurtdışında 24 Ay İkamet Etmek: Herhangi bir sebeple yurtdışında 24 ay yaşamış olan kişiler Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları zaman bedelsiz araç ithali fırsatından yararlanabiliyor. Bundan daha kısa süreli olanlar ise gümrük vergisine takılıyor. Son yıllarda Arap ülkelerinden araç getirme sayıları yükseliyor ve Arapça tercüme bürolarına başvurular artıyor. 
  • Devlet Görevlisi Olup Yurtdışında Görevlendirilmek: Devletin herhangi bir kademesinde çalışıp da işi gereği yurtdışına görevlendirilen kişiler de görevlerinin bitiminde beraberlerinde araç getirebiliyor.  24 ay kuralı kamu görevlilerinde uygulanmıyor ve kısa süreli yaşayanlar dahi bedelsiz araç getirebiliyor. 
  • Türk Vatandaşlığına Geçmek ve Türkiye’ye Yerleşmek: Yabancı bir memleketin vatandaşı iken Türk vatandaşlığını seçen ve ülkemizde ikamet etmeye başlayan kişiler, Türkiye’ye gelirken vergisi araç hakkından yararlanıyor.
  • Yurtdışında Bulunan Akrabanın Mirasçısı Olmak: Yabancı memlekette yaşayan bir kişinin vefatı halinde, onun yasal mirasçısı olup ülkemizde yaşayan kişiler mirasçılık işlemlerinden sonra bedelsiz araç getirme hakkını kullanabiliyor. Mirasçılıkla ilgili hukuki işlemleri takip etmek için hukuk ve tercüme bürosu yardımı da gerekiyor.

Bedelsiz Araç İthali İçin Özel Şartlar Nelerdir?

Kişisel şartları taşıyan kişiler gümrük vergisi ödemeksizin araç getirebiliyor. Ancak sadece kişisel şartları taşımak yeterli olmuyor. İlgili kanuna göre araçlarla ilgili bazı ek şartlar da bulunuyor. Araç getirme şartlarını taşıyorsanız ve araç getirmeyi düşünüyorsanız mutlaka aşağıdaki hususlara da dikkat etmelisiniz:

  • Yurtdışından getirilmesi düşünülen araç geriye dönük 6 aylık süreçte kişi adına kayıtlı olması gerekir. Örneğin 10 Temmuz 2019’da ikametini Türkiye’ye alan kişinin Suudi Arabistan’dan getirdiği aracın 10 Ocak 2019 ve öncesinde adına kayıt olması zorunludur. Aynı durum yurtdışında yaşarken vefat eden kişi için de geçerlidir. Ölüm tarihinden önceki 6 aylık süreçte aracın resmi sahibi olmalıdır. Bu kişi aracıyla ilgili kayıtları çevirmek için Arapça tercümeofisine başvurulmalıdır.  https://tercumestore.com/arapca-tercume adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
  • Bedelsiz ithal edilecek aracın yurtdışında kayıt edildiği tarihte 3 yaş ve altında olması gerekir. Burada aracı Türkiye’ye getirdiği değil, aracı aldığı yıla bakmak gerekecektir. Örneğin yurtdışında yaşayan kişi 10 Temmuz 2019’da araç satın almışsa o tarih itibariyle 3 yaş ve altında olması aranır. 

Bedelsiz Getirilen Araçlar Ne Zaman Satılabilir?

Gümrük vergisi ödenmeden ülkeye sokulmuş araçların satışında kısıtlama bulunmaktadır. Bir kişi bedelsiz ithal kapsamında getirdiği bir aracını 12 ay geçmeden ve Gümrük İdaresi’nden izin almadan ülke içinde satmamalıdır. Aksi halde kendisinden alınmayan vergilerin tamamı tahsil edilir. Ayrıca kişiler hakkında ceza soruşturması başlatılır. Kanunlar hakkında detaylı bilgi almak için tercüme bürosuile kayıtları gözden geçirebilir ve bilgi alabilirsiniz. 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir