Yevmuddar Olayı Nedir?

0
253
Yevmuddar Olayı Nedir?

İslam tarihinde Peygamber Efendimizin (SAV) peygamberliğinden kısa bir süre sonra akrabalarını uyarması hususunda ayet nazil olmuş ve bu ayete uyarak akrabalarını İslam’a davet için bir tebliğ girişiminde bulunmuştur. Bu davet girişimine “Yevmuddar Olayı” denir. Ancak Şia tarafından ifade edilen “Bu olay sonucunda akrabalarından sadece Hazreti Ali’nin, Peygamber Efendimizin Allah’ın elçisi olduğunu kabul etmiş ve Hazreti Muhammed’in elini sıkmıştır.” ifadesi Şianın uydurduğu bir durumdur.

Yevmuddar Olayı Nasıl Gelişti?

Yevmuddar Olayı ve İslama DavetPeygamber Efendimize (SAV), Cebrail aracılığıyla peygamberlik verildikten sadece 3 yıl sonra gelişen bir olaydır. Üç yıl boyunca Peygamber Efendimiz (SAV) insanlara bazı nedenlerden dolayı açıktan tebliğde bulunamıyordu.

Mekke’nin ileri gelenlerinin hırsı, kibri ve kıskançlığından dolayı bu dönemde genellikle dine davetler tedbir amaçlı gizli yapılıyordu. Ancak 3. yılın sonunda Şuara suresinin 214-216 ayetleri ile bildirilerek Peygamber Efendimizin (SAV) önce yakın akrabalarından başlayarak İbrahim’in dini olan tek Allah inancına yani yeni din olan İslam’a insanları davet etmesi emredildi.

Ey Abdulmuttalib Oğulları! Sizi uyarmak ve müjdelemek için Allah tarafından seçildim. Müslüman olun ve bana uyun ki saadete eresiniz. Andolsun Allah’a ki, Arap içinde, benim size getirdiğimden daha hayırlı bir şeyi kendi kavmine getiren birini tanımıyorum. Ben size dünya ve ahiret hayrını getirdim. Sizi Allah’a davet etmek için Allah tarafından görevlendirildim. İçinizde kim bu işte bana yardım ederek benim sizin aranızdaki kardeşim, vasim ve halifem olmak ister?” (یا بَنِی عَبْدِالْمُطَّلِبِ إِنِّی وَاللَّهِ مَا أَعْلَمُ شَابّاً فِی الْعَرَبِ جَاءَ قَوْمَهُ بِأَفْضَلَ مِمَّا جِئْتُکُمْ بِهِ إِنِّی قَدْ جِئْتُکُمْ بِخَیرِ الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ وَ قَدْ أَمَرَنِی اللَّهُ تَعَالَى أَنْ أَدْعُوَکُمْ اِلَیهِ فَأَیکُمْ یؤَازِرُنِی عَلَى هَذا الْأَمْرِ عَلَى أَنْ یکُونَ أَخِی وَ خَلِیفَتِی فِیکُم؟)

Ayetlere Göre Durum

(Önce) en yakın akrabanı uyar. Mü’minlerden senin yolundan gelenlere sahip çık. Eğer senin yolunda uzaklaşırlarsa , “Kattiyen ben sizin yolunuzdan gidenlerden değilim” de (ŞUARA 214-216). Bu ayetin gelmesi sonucunda Hazreti Ali peygamberimize akrabalarını bir yemekte toplaması hususunda yardımcı oldu.

Davet edilecek kişiler arasında Peygamber Efendimizin (SAV) amcalarından Hamza, Ebu Talib, Ebu Leheb ve Abbas bulunuyordu. Toplamda 45 kişi davet edilecek ve tebliğde bulunulacaktı. Yemeğin ardından Peygamber Efendimiz (SAV) tam konuşmasına başlarken amcası Ebu Lehep konuşmayı keserek şöyle dedi: Yeğenim Muhammed sizleri büyüledi… Bu söz üzerine Peygamber Efendimiz tebliğini yapamadan davetliler ayrılmaya başladı. Daha sonra ikinci bir davet yapılarak Peygamber Efendimiz (SAV) gelen misafirlere tebliğde bulundu. İslam tarihinde bu olaya “Yevmuddar Olayı” deniliyor.

Paylaş
Önceki İçerikEndüstriyel Madde Nedir?
Sonraki İçerikVedic Astrolojisi Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here