Uluslararası Lojistik ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Uluslararası Lojistik ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Uluslararası Lojistik ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Uluslararası Lojistik ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Ticaretin en önemli parçalarından biri lojistiktir. Özellikle uluslararası ticarette, uluslararası lojistik büyük önem arz eder. Ticaretin en önemli kalemlerinden biri olan lojistiği, minimum maliyet ile yapabilmek için farklı arayışlar, farklı lojistik yöntemlerini kullanmak firmalar için önemlidir.

Lojistik terimi bir süre askeri işlerde kullanılsa da sonrasında yapılan ticari işlemlerde kullanılmaya başlanmış ve önemli bir iş kolu haline gelmiştir.

Lojistik Nedir?

Ticarette veya günlük hayatta bir yerden bir yere gitmesi gereken ürün, hizmet gibi kaynakların, belirli bir yol üzerinden belirli bir taşıma aracı ile A noktasından B noktasına ulaştırılması / ulaşması olarak tanımlanabilir. Ayrıca lojistik kavramı içerisine nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama gibi aşamalarda girmektedir.

İşte Lojistik Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

  1. Lojistik ilk olarak 1905 yılında Albay Chauncey B. Baker tarafından cephane, malzeme, tedarik, personel taşıma gibi konularda askeri amaçlı olarak kullanılmıştır.
  2. Uluslararası lojistik çok geniş bir olgu olmakla birlikte birçok farklı şekilde yapılmakta olup, ticaretin temelini oluşturmaktadır. Denizyolu, havayolu, karayolu lojistiği gibi birçok şekilde yapılmaktadır.
  3. Son dönemde lojistik sektöründe önemli yatırımlar yapılmaktadır. İpekyolu Projesi ile Çin ile Batı arasında yapılan yatırımlar bölgedeki ticareti canlandırmak ve hızlı ulaşım için büyük önem arz etmektedir.
  4. En çok kullanılan uluslararası lojistik yöntemi denizyolu taşımacılığıdır. Bundaki en büyük sebep ise yüksek taşıma kapasitesi ve uygun maliyetidir.
  5. Lojistik sadece taşımacılığı değil öncesi ve sonrası olmak üzere taşımacılık, depolama, gümrükleme gibi kavramları da ifade eder.
  6. Türkiye, Dünya Lojistik Ligi’nde 160 ülke arasında 30. sırada yer almaktadır. Son yıllarda bu sektöre önemli yatırımlar yapılmıştır. Örneğin, İpekyolu Projesi kapsamında 30 milyar dolar yatırım yapılmış olup, bu kapsamda kurulan kuruluşlarda kurucu ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Çünkü üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke, etrafındaki sınır komşuları bakımında zengin bir ülke olarak yetersiz kalmaktadır.
  7. Listenin ilk sıralarında Almanya, Belçika, İsveç, Norveç, Hollanda gibi gelişmiş ülkeler yer almaktadır.
  8. Türkiye’de lojistik konusundaki en önemli sorun yolların yetersiz olması ve kalitesiz olmasıdır.
  9. Uluslararası lojistikte, Türkiye’nin en güçlü yanı, bulunduğu stratejik konumudur. Ancak buna rağmen yetersiz ve zayıf altyapısı da bu gücü kullanmasına olanak sağlamamaktadır.
  10. Türkiye, denizyolu taşımacılığı liginde 13. sırada yer almaktadır. Elbette tahmin edebileceğiniz gibi bu yetersiz bir durumdur.
Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir