Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk kahvesinin yararları adeta saymakla bitmiyor. Türk kahvesinin yararlarına değinmemek bu muhteşem içeceğe haksızlık sayılır. İlk yararı ise antioksidan deposu olmasıdır. Bu antioksidanlar o kadar kuvvetli ki günde bir ile üç fincan arasında Türk kahvesi içen kimselerin kansere çok daha nadir yakalandığı ifade ediliyor. Ancak Türk kahvesini mutlaka şekersiz içmek gerekiyor. Çünkü şekerin hem hiçbir yararı yok hem de Türk kahvesinin yararlı özelliğini bozuyor.

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Türk Kahvesi Nelere İyi Gelir?

Türk kahvesi içeriğindeki kafein sayesinde konsantrasyon kabiliyetinin artmasını da sağlıyor. Bu sayede sabah saatlerinde içilen sadece tek bir fincan şekersiz Türk kahvesi dahi uzun süre enerjik olmayı ve ezber gibi yetilerin güçlenmesini beraberinde getiriyor. Aynı zamanda Alzheimer başta olmak üzere çok sayıda zihinsel fonksiyon hastalığı da Türk kahvesi sayesinde ya tamamen engelleniyor ya da ilerlemesi ciddi oranda yavaşlıyor.

Metabolizma Hızına Olan Etkisi

Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile de yakından tanınıyor. Bu muhteşem içecek şekersiz tüketildiği zaman çok daha kolay yağ yakılmasını sağlıyor. Aynı zamanda metabolizma hızının artması sayesinde vücuttaki pek çok işlev de eski halinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Tüm bunların haricinde Türk kahvesinin kalp sağlığına olumlu etkileri de bulunuyor. Ancak bu yararı görmek için Türk kahvesini ölçülü tüketmek gerekiyor.

Türk Kahvesinin Tansiyona Olan Etkisi

Türk kahvesi, pek çok kişi tarafından tansiyonu yükselten bir içecek olarak da tanınıyor. Oysa bu durum tamamen olmasa da büyük oranda yanlış. İlk olarak Türk kahvesinin tansiyonu yükseltici etkisi çok kısa vadeli bir durum. Kahve tüketildikten sonra kısa bir süre içerisinde bu etki de sona eriyor. Uzun vadeli olarak ise bu gibi bir sorun söz konusu değil. Türk kahvesi ölçülü bir şekilde tüketilir ve bu ölçü de aşılmaz ise, aynı zamanda tüketim düzenli olur ise tansiyona karşı en ufak bir olumsuz etkisi dahi bulunmuyor.

Türk Kahvesi Antioksidan Deposudur.

Telvesi ile birlikte pişirilen ve o şekilde fincanlarımızda yerini alan kahve, tam olarak bir antioksidan deposu olmayı başarıyor. Böylece polifenoller ile antikanserojen özellik kazanıyor. Bilim adamlarına göre günde 1 ile 3 fincan arasında içilen Türk kahvesi, birçok kanser türünden koruyucu özelliği olduğu düşünülüyor.

Zayıflamada Yardımcı

Sabah kalktıktan sonra içeceğiniz bir fincan şekersiz Türk kahvesi, verdiği tokluk hissi nedeniyle zayıflamada yardımcı olabiliyor. Tokluk hissinin yanı sıra içerdiği kafein sayesinde de yağ yakımını tetikliyor. Spordan yarım saat kadar önce alacağınız bir fincan şekersiz kahve yağ yakımını destekliyor. Ayrıca adrenalin hormonu salgılamasına destek vermesiyle de kalp ve dolaşım sisteminin uyarılmasını ve doğal olarak daha fazla enerji yakımını sağlıyor.

Konsantrasyon Yeteneğini Artırıyor!

Yine sabah kahvaltıdan önce içeceğiniz bir fincan şekersiz kahve, konsantrasyon kabiliyetini artırıyor. Ayrıca özellikle bitter çikolata ile tüketilirse de bu özelliği daha da artıyor.

Karaciğer Yağlanmasının Düşmanı

İçerdiği kafein ile Türk kahvesi, karaciğer yağlanmasının bir numaralı düşmanı diyebiliriz. Günde bir fincan kahve içenlerde karaciğer yağlanması daha az görüldüğü uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Safra Taşı Oluşmasını Engelliyor.

Özellikle kadınlarda oluşma riski daha yüksek olan safra taşlarının, günlük 3 fincan kahve içen kadınlarda içmeyenlere göre %25 daha az görüldüğü uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucudur.

Günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan Alzheimer için en önemli desteklerden biri kahvedir.*

Multiple Sklerozun Düşmanıdır.

Yine günümüzde sıkça gördüğümüz ve tedavisi olmayan MS hastalığı ya da Multiple Skleroz Hastalığı‘nın en önemli düşmanlarından biridir.

Bilim adamları tarafından son yıllarda yürütülen çalışmalarda, günde en az 4 fincan kahvenin MS’nin gelişmesine ve yeniden oluşumuna karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Kahvenin, muhtemelen gelişmekte olan hastalığa yol açan nöral iltihaplanmayı önlediğine inanılmaktadır.**

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır.

Koreli araştırmacılara göre, günde 3 ile 5 fincan kahve tüketen kişilerin, kalp hastalığına yakalanma riskinin düşük olduğu belirlenmiştir.***

Brezilya’da yapılan daha yeni bir çalışmaya göre ise, günde en az üç fincan kahve tüketenlerin, koroner arterlerinde daha az kalsifikasyon geliştirme eğiliminde oldukları görülmüştür.****

Kahvenin İçerdiği Besin Değerleri

  • Riboflavin (vitamin B2): 11% (günlük alımda) (RDI)
  • Pantotenik asit (vitamin B5): 6% of the RDI
  • Manganez ve Potasyum: 3% of the RDI
  • Magnezyum ve Niyasin (vitamin B3): 2% of the RDI

Kaynakça

[*] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?orig_db=PubMed&cmd=Search&defaultField=Title%20Word&term=Does%20caffeine%20intake%20protect%20from%20Alzheimer%27s%20disease%3F%20

[**] http://jnnp.bmj.com/content/early/2016/02/03/jnnp-2015-312176.short

[***] https://heart.bmj.com/content/early/2015/02/06/heartjnl-2014-306663.short

[****] https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/ATVBAHA.107.160457

NOT: Kahve herkes için yararlı olmayabilir. Bazı kalp rahatsızlıkları, kafein duyarlılığı ve hamile olan kadınlar kafeinsiz kahve veya çay tüketmelidir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir