Spor Çorabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Spor Çorabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Spor Çorabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Spor Çorabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüzde yapılan ‌sporların hemen hemen birçoğunda spor ayakkabı kullanılır. Elbette ayakkabı kullanılırken, spor çorabı da mutlaka kullanılması gereken ekipmanlardan biridir. Her sporun kendine özel malzemelerden, kendine has üretilen çorabı bulunur ve sporcular kendileri için doğru çorabı seçerek kullanır.

Spor çoraplarının, sporcunun ayak sağlığını koruması için yapılan spora ve hava koşullarına uygun olması gerekmektedir. Örneğin yaz ayında yaptığınız bir futbol maçında kışlık çorap kullandığınız taktirde, ayaklarınız terleyecek ve rahatsız olacaktır. Bu performansınızı da etkileyecektir.  Ya da katıldığınız atletizm yarışmasında basketbol çorabı kullanırsanız, her iki spor çorabının yapısı birbirinden farklı olduğu için performansınız olumsuz etkilenecektir. Şimdi spor çorabı alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken nedir bunlara bakalım.

Koşu Çorabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Koşu Çorabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Koşu çorabı, yapılan atletizm sporuna özel olarak tasarlandığı için sporcuya birçok avantaj sunmaktadır. Standart çoraplardan farklı olarak sporcunun ayağı üzerinde oluşabilecek etkileri ve gerilmeleri de engelleyecektir. Doğru koşu ‌ayakkabası ile koşu çorabını ‌kombinlediğiniz zaman kendinizi rahat hisseder ve performansınızı arttırabilirsiniz.

  • Koşucular, yüzde 100 pamuklu çoraplardan kaçınmalıdır. Çünkü pamuk, ter ve nemi kolayca emer ve yarış boyunca ‌ayakalrınızı rahatsız eder.
  • Teri dışarı atan çoraplar tercih edilmelidir.
  • Koşu çorabının ayağınıza tam oturduğundan emin olmalısınız. Ayağınızdaki çorabın yarış boyunca ayağınızdan kaymasını ve rahatsız etmesini istemezsiniz.
  •  Nefes alabilen çorapların tercih edilmesi, ayağınızın serin ve kuru kalmasını sağlayacaktır.
  • Çorabın üretildiği malzemeye dikkat etmelisiniz. Günümüzde çoğu çorap ‌akrilik, naylon, sentetik, fiber, yün veya pamuk gibi ürünlerden yapılmaktadır.   Burada çorap tercihi tamamen sporcunun nasıl rahat hissettiğine bağlıdır.

Termal çoraplar hangi sporlarda kullanılır?

Termal çoraplar hangi sporlarda kullanılır?

Termal çoraplar genel olarak kış sporları yapan ya da sporlarını  yüksek irtifalarda icra eden kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü, kan akış hızı ayaklarda fazladır ve vücut sıcaklığının temel kontrolü ayaklardan başlar.  Kış sporları veya yüksek irtifa sporları yapan sporcular, tüm vücutlarını sıcak tutmak istemenin yanı sıra öncelikli olarak el ve ayaklarını korumak ister. Termal çorapların temel kullanım amacı sporcuyu veya kullanan kişiyi soğuk havaya karşı korumaktır. Bu nedenle üretim malzemeleri de buna uygun olarak seçilir. Doğal ürünlerden veya sentetik ürünlerden yapıldığı gibi ikisinin karışımından da yapılmaktadır.

Termal çoraplar;

  • Dağcılık,
  • Kampçılık,
  • Kayak, 
  • Trekking,
  • Kızak.

gibi sporlarda kullanılır.

Karda yürüyüş çorabını diğer çoraplardan ayıran özellikler nelerdir?

Karda yürüyüş çorabının diğer spor çoraplarından farkı, içerisinde yün bulundurması. İçerisinde yer alan yün ile de soğuk havalarda sporcu sağlığını korumaktadır.  Soğuk havalarda vücut eller ve ayaklarfdan donmaya başlar. Bu nedenle ayaklar ve eller kış sporlarını yapan kişiler tarafından en çok korunan yerlerin başında gelir. Bu çoraplar da maksimum sıcaklığı sağlayarak sporcu sağlığını korumaktadır.

 Karda yürüyüş çorabının, diğer spor çorap türlerinden bir diğer farkı da havalandırma sunması ve teri dışarı atmasıdır. Bu da sporcu ayağının terleyerek, ayakkabı içerisinde rahatsız olmasını engellemekte ve performansını korumaktadır.

İyi bir spor çorabında hangi özellikler olmalıdır?

İyi bir spor çorabı, sporcunun sağlığını korumalı ve spor esnasında rahat ettirmelidir. Sporcunun ayak özelliklerine göre seçilecek olan çorap, sporcu ayağını terletmemeli, ayağından kaymamalı, dikişleriyle ayağını rahatsız etmemelidir. Örneğin yürüyüş yaparken kullandığınız yürüyüş çorabı, eğer ayağınızı terletiyorsa bir süre sonra tüm konsantrasyonunuzu ‌kaybedebilirsiniz. Elbette böyle ‌bir şeyi hiçbir sporcu istemez.

 İyi bir spor çorabı konforlu olmalı ve kış sporu yapılıyorsa ayakları terletmeden sıcak tutmalıdır. Ekstra destekleme sistemiyle ayakları sıkıştırmalı ve bu sayede ayak ağrılarını azaltmalıdır. Havalandırma sistemi bulunmalıdır. Teri dışarı atma özelliği bulunmalıdır. Koku yapmamalıdır. Spora özel olarak üretilmelidir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir