Sigaraya Zam Geldi Mi? 2020 Mayıs Sigara Fiyatları | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Sigaraya Zam Geldi Mi? 2020 Mayıs Sigara Fiyatları

Sigaraya Zam Geldi Mi? 2020 Mayıs Sigara Fiyatları

Sigaraya Zam Geldi Mi? 2020 Mayıs Sigara Fiyatları

Sigara fiyatları gündeme bomba gibi düştü. Koronavirüs salgınından dolayı bir dizi ekonomik tedbirler alınmaya devam ediliyor. Dünya genelinde büyük bir sağlık problemi olarak görülen salgının ekonomiye etkileri de her geçen gün çok daha ciddi bir hal almaya başladı. Dünyanın önde gelen ülkelerinden arka arkaya ekonomik tedbirler açıklanmaktadır. Ülkemizde de salgının ekonomiye olan etkisini minimum seviyelere indirebilmek için vergi artışlarının başladığı dikkatlerden kaçmıyor.

Dün yayınlanan bir karar doğrultusunda birçok üründe geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında ek gümrük vergisi getirildi. Kararın detaylarına bakıldığında ise yüzde 30 oranındaki ek vergi oranının Eylül ayından sonraki dönemde yüzde 25 olarak devam edeceği görülüyor. Tartışmalara sebep olan ek gümrük vergisi kararının ardından ise bugün de sigara içenleri yakından ilgilendiren bir gelişme meydana geldi.

Sigara Fiyatları Artıyor

Bugünün Resmi Gazete’de yayınlanan karar kapsamında sigara fiyatlarında vergi artışı meydana geldi. 2532 sayılı kararla Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. maddesi gereğince verilmiş olan karar doğrultusunda sigaradaki asgari maktu vergi oranında yüzde 17,2’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Uygulanan vergi artışı sonucunda 0,3899 TL’den 0,4569 TL seviyesine yükselme yaşandı.

Vergi artışı bir paket sigara üzerinden hesaplandığında ise toplamda maktu vergi tutarının 7,79 TL seviyesinden 9,13 TL seviyesine yükseldiği dikkatleri çekmektedir. Aynı karar kapsamında maktu vergi tutarı 0,4539 ve sigaranın vergi oranı yüzde 67 olarak korunmuş olundu.

Üreticilerin Kararı Merak Ediliyor

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın ardından henüz sigara üretici firmalar tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Net olmamak ile birlikte geçmiş yıllarda uygulanan vergi artışları örnek alındığında sigara fiyatlarında yaklaşık 2 TL civarında bir artışın yaşanacağı tahmin ediliyor.

Vergi artışına bağlı olarak sigara fiyatlarında meydana gelmesi beklenen zamların sigara markasına göre farklılık göstereceğini ifade etmek gerekiyor. Ayrıca rekabetçi olmak adına vergi artışını fiyatlara yansıtmayacak markaların da olacağı tahmin ediliyor. Şuan için vergi artışının sadece tütün ürünlerinde meydana geldiği, herkes tarafından merak edilen alkollü içecekler için ise her hangi bir vergi artışının yaşanmadığı görülüyor.

Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 3 ay önce

    Bilgilendirme için teşekkürler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir