Sektörel Hizmet Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Sektörel Hizmet Nedir?

Sektörel Hizmet Nedir?

Sektörel Hizmet Nedir?

Hizmet, insanların hem zaruri hem de zaruri olmayan gereksinimlerini kapsayacak şekilde, onların hem hayatlarını devam ettirebilmesini hem de hayat standartlarının yükseltilebilmesine imkan tanır. Hizmet daha çok, başka insanların, kurumların, şirketlerin hem de ve hem de devletlerin, insanlara hitap etmesi ve onlara bir fayda sağlamasıdır. Yani ortada bir hizmet etme zihniyeti güdülmektedir. Karşılığında parasal bir gelir ve aynı vakitte parasal bir gider olması ise gayet anlaşılabilirdir.

Genel bir tanım yapacak olursak hizmet sektörü, insan yaşamına seslenen bütün manevi tatmini ve gereksinimi gerçekleştiren hizmet parçalarının bütünüdür. Hizmet sektörü, yüzlerce hem de binlerce değişik şekilleriyle insan hayatının en mühim bir unsurudur. Sektörel hizmet nedir? Sorusunun çevrildikten sonra alanın mesleklere olan etkisi aşağıda anlatılmıştır:

Hizmet Sektörü Meslekleri

Hizmet Sektörü Meslekleri

Hizmet sektörü daha çok özel bir yapı içeresinde olsa da devlet kurumlarının da bu sektör içeresinde görmek mümkündür. Mesela, restoranda yemek yemeye karnınızı doyurdunuz çayınızı içtiniz eve geldiniz. Bu size yapılış olan hizmettir ve bunu belli bir bedeli vardır. Bu bedeli vererek siz var olan o hizmeti almış oldunuz. Devle dairelerinden almış olduğunuz hizmetler amacıyla de vergi yolu ile bir ücret ödediğinizi unutmayınız. Sıhhat kurumundan yararlanma, Nüfus Müdürlüğünden gerekli olan evrakları talep etme gibi çoğu devlet hizmetine de gerçekte para verilmekte, devlet hizmetlerini satın almış oluyoruz. Devlet hizmetleri de tamimiyle bu sektör içerisindedir. Yani özel ya da devlet farkı gerçekte yoktur.

Hizmet Sektörü Temeli

Hizmet pazarında insan temeli yer almaktadır. Burada maksat insana yarayan hizmetleri kast ederken, hizmet pazarında insan gücünün önemini unutmamak gerekir. Çünkü hizmeti gerçekleştiren da tekrar bir insandır. Hal bu tür olunca, hizmetin niteliği de değişkenlik gösterebilmektedir. Yani iş görenin de psikolojik bir yapısı vardır. İşinde yetkin kişiler çalıştırılmalıdır ancak bu alanında yetkin olan kişilerinde hata yapabileceği unutulmamalıdır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir