Samanyolu Galaksisi Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Samanyolu Galaksisi Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Samanyolu Galaksisi Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Samanyolu Galaksisi Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Yaşadığımız galaksi hakkında ne biliyorsunuz? Yaşadığınız şehri düşünün, restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri gibi birçok yeri bilebilirsiniz. Ancak bunu galaksimize uyarlarsak ne düşünürsünüz?

Sadece bizim galaksimiz değil, var olan bütün galaksiler yıldızlar, süpernovalar, enerji ve karanlık maddeyle dolu, görende hayranlık uyandıran bir yerdir. Ancak buna rağmen günümüz teknolojisiyle bile çözülmeyi bekleyen milyonlarca gizemi de içerisinde barındırmaktadır. Şimdi sizlere yaşadığımız Samanyolu Galaksisi hakkında 10 ilginç ve bir o kadar da hayranlık uyandıran bilgi vereceğiz.

Samanyolu Galaksisi Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek

Samanyolu Galaksisi hakkında sizlere sunacağımız bilgiler bilim adamlarınca kanıtlanmıştır.

1. The MIlky Way’s Eski Adıdır.

The MIlky Way’s - Samanyolu Galaksisi

Dünyada elektrik son yıllarda hemen her yere ulaşmış durumda. Özellikle şehir merkezlerinde gökyüzüne baktığınızda yıldız görme şansınız düşüktür. Çünkü şehirlerdeki ışıklar gökyüzündeki yıldızları görmenizi engellemektedir. Ormana gittiğinizde veya ışık yoğunluğu olmayan bir yere gittiğinizde gökyüzüne bakın ve yıldızları izlemenin rahatlığını yaşayın.

Geçmişte halklar bulut ve benzeri yapıları farklı isimler verdiler. Günümüzde ise bildiğimiz haliyle. New York Üniversitesi‘nde Gallatin Okulu Bireyselleştirilmiş Çalışma‘sında bilim tarihi profesörü olan Matthew Stanley‘in daha önce vermiş olduğu bir röportajda şu cümleyi kurmuştu: “O kadar eski olan ve orijinin genel olarak unutulduğu terimlerden biri.

2. Samanyolu’nda Kaç Tane Yıldız Olduğu Bilinmiyor!

Galaksideki Yıldız Sayısı Bilinmiyor.

Galaksimizde milyonlarca, milyarlarca belki de daha fazla yıldız yer alıyor. Çıplak gözle sadece bir kısmını görebiliyoruz. Teleskopla da yine bir kısmını görebiliyoruz. Ancak bu buzdağının görünen yüzü. Elbette sayma şansımız da yok.
Samanyolu’nun yıldız popülasyonunu tahmin etme şansımız yok. Fakat bir teknik ile, yıldızların yörüngede ne kadar hızlı hareket ettiğine bakılmakta ve bu, galaksinin kütleçekimsel ve dolayısıyla kütlesinin bir göstergesi olduğu düşünülmektedir. Bunun içinde galaktik kütleyi bir yıldızın ortalama büyüklüğüne bölerek cevabı bulabilirsiniz.

New York‘ta yer alan İthaca Koleji‘nde astronom olan David Kornreich‘in, Space.com’a verdiği bir demeçte şu ifadeleri kullandı: “Bu sayılar tümsel yaklaşımlardır. Yıldızlar büyük ölçüde değişir ve birçok varsayım Samanyolu’nda yaşayan yıldızların sayısını tahmin etmeye çalışır. Avrupa Uzay Ajansı‘nın kontrolündeki Gaia Uydusu galaksimizdeki 1 milyar yıldızın yerini belirledi ve bilim adamları bunun toplamın yüzde 1’ini oluşturduğuna inanıyorlar.

3. Samanyolu ve Diğer Galaksiler Boş Bir Alanda Dolanıyor.

Galaksiler Boş Bir Alanda Dolanıyor.

Bilim adamlarınca yapılan çalışmalarda Samanyolu ve komşu galaksilerin kozmosun derinlerinde bulunduğu ortaya çıktı. Geniş bir açıdan bakıldığında bu muazzam yapı çoğunlukla boşluklarla ayrılmış yoğun bölgeleri birbirine bağlayan devasa bir kozmik ağı andırıyor.

Astrofizik alanında 2013 yılında yapılan bir araştırmada adından söz ettiren üç gökbilimcinin Keenan, Barger ve Cowie (KBC), bu alanda çalışıyorlar. Nitekim yukarıda da söylediğimiz gibi çoğunlukla boşluklarla ayrılmış ifadesi de bu üçlünün çalışmasından geliyor.

4. Gökbilimciler, Milky Way’in Merkezindeki Devasa Kara Deliği Fotoğraflamaya Çalışıyorlar.

Galaksimizde Devasa Bir Kara Delik Bulunuyor.

Yaşadığımız galaksinin tam göbeğinde 4 milyon Güneş ağırlığına eşit devasa bir kara delik bulunuyor.

Bilim adamları bu süper kütle olarak nitelendirdikleri kara deliği uzun zaman önce tespit etmeyi başardılar. Bunca zamandır herhangi bir tespit yapılamamış ve detaylar öğrenilememişti. Fakat son dönemde astronomlar kara deliğin etrafını ve kendisini izleyebilmek için birden fazla radyo teleskopundan gelen gözlemleri birleştiriyorlar.

Kara deliği izleyebilmek için Horizon Teleskobu olarak adlandırılan projede yer alan ekibe göre önümüzdeki süreçte bu nesne ile ilgili bir ön görüntü elde edebilecekler.

5. Küçük Galaksiler (Gökadalar) Samanyolu’nun Yörüngesine Giriyor ve İçine Düşüyor.

Küçük Galaksiler Samanyolu'nda Kayboluyor.

Dünyada ilk kez dairesel yıldız kümelerini bildiren Avrupalı ekip Portekizli Ferdinand Magellan ve ekibiydi. 16. yüzyılda Güney Yarımküre üzerinde araştırmaları sırasında bunu keşfetmişlerdi. Burada sözü edilen yıldız kümelerinin aslında Samanyolu’na benzeyen gezegenler gibi bir yıldızın etrafında döndüren küçük galaksiler / gökadalar olduğu anlaşılmıştı. Bu dairelere ise Küçük ve Büyük Macellan Bulutları ismi verildi.

İşte bu küçük galaksiler zaman zaman bizim Samanyolu’muza yenik düşebiliyor. Bu yılın başlarında elde edilen bilgilerde, gökbilimciler Gaia Uydusu üzerinde yeni veriler elde ettiler ve galaksimizde milyonlarca yıldızın benzer dar yörüngelerde hareket ettiğini ve bunların hepsinin Gaia Sosis olarak adlandırılan daha önceki bir cüce galaksiden kaynaklandığını gösterdi.

6. Samanyolu Toksik Yağlara Ev Sahipliği Yapıyor.

Galaksimizde Çok Miktarda Kirli Yağ Bulunuyor.

Galaksimizde yer alan yıldızlararası boşluklardan geçen çok miktarda kirli yağlar bulunuyor. Alifatik adı verilen karbon bileşikleri olarak da bilinen yağlı organik moleküller, sadece belirli yıldızlarda üretilir ve sonrasında boşluğa düşer.

Haziran ayında bir derginin yapmış olduğu bildiriye göre bu yağlar, Samanyolu’nda daha önce bilinende beş kat daha fazla olabileceği söylendi. Her ne kadar kulağa garip gelse de, araştırmacılara göre, bulgular olumlu yönde. Karbon, canlıların vazgeçilmez bir yapı taşı olduğu için, galakside bol miktarda bulunması, diğer yıldız sistemlerinin yaşamı sürdürdüğü anlamına gelebilir.

7. Samanyolu 4 Milyar Yıl İçerisinde Etrafındakiler ile Yok Olacak.

Samanyolu'na ilerleyen hızlı yıldızlar.

Her ne kadar söylemesi biraz zor olsa da galaksimiz yani Samanyolu, sonsuza kadar var olmayacak. Gökbilimcilerin yapmış oldukları araştırmalara göre galaksimiz saatte 400 bin km hız ile Andromeda galaksisine doğru ilerlemekte. Bilim adamlarına göre 4 milyar yıl sonra Samanyolu Galaksisi ile Andromeda çarpışacak ve Andromeda, galaksimizi yutarak yok edecek.

Araştırmacılar geçtiğimiz günlerde galaksimizin merkezindeki dev kara delik ile etkileşime girdikten sonra Samanyolu’ndan atılan hiper hız yıldızları arıyorlardı. Buldukları şey daha da garipti ve galaksimizden uzaklaşmak yerine çoğu bize doğru ilerliyordu. Hollanda‘da Leiden Üniversitesi‘nden bir astronom olan Tommaso Marchetti, “Bunlar, Samanyolu’ndan sağa doğru yaklaşan başka bir galaksiden gelen yıldızlar olabilir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

8. Samanyolu’ndan Çıkan Esrarengiz Baloncuklar Var.

Samanyolu'ndan çıkan esrarengiz baloncuklar var.
Nasa

Bilim adamları 2010 yılında, galaksimizin yaklaşık 25.000 ışık yılı uzağında daha önce hiç görmedikleri devasa yapılar keşfettiler. Teleskop ile keşfedilen bu nesnelere “Fermi Kabarcıkları” adı verildi.

9. Galaksimiz, Garip Enerjilerle Bombalanıyor.

Galaksimiz, Garip Enerjilerle Bombalanıyor.

Geçtiğimiz 10 yılda gökbilimciler kozmostan gelen tuhaf ışıklar tespit ettiler. Literatürde Hızlı Radyo Patlamaları (FRB) olarak adlandırılan bu gizemli sinyaller için net bir açıklama bulunmuyor. Üstelik bu sinyallerin son 10 yıla kadar sadece yüzde 30’u yakalandı.

Yakın zamanda Avustralyalı bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmadan bilim adamları 20’nin üzerinde FRB bulmayı başardılar. Ancak bu sinyallerin kaynağı hala bulunamıyor.

10. Samanyolu’nun Ağırlığı Bilinmiyor.

Samanyolu'nun Ağırlığı Bilinmiyor.

Bilim adamları ve araştırmacılar galaksimizin ağırlığını henüz tam olarak bilmiyorlar. Elbette bir tahminleri bulunuyor. Tahminler, Güneş’in 700 milyar ile 2 trilyon katı arasında olduğu.

Samanyolu’nun kütlesinin büyük bölümü yani yaklaşık yüzde 85’i bilinmeyen, bakılamamış bir kısmından meydana geliyor. Bu kısım, Tucson‘daki Arizona Üniversitesi‘nden astronom Ekta Patel‘a göre, doğrudan gözlemlemek imkansız olan karanlık madde biçimindedir.

Güncel verilere göre ise Samanyolu’nun ağırlığı Güneş’in 960 milyar katı olduğu.

Kaynakça

https://www.space.com/25959-how-many-stars-are-in-the-milky-way.html

https://arxiv.org/abs/1304.2884

https://eventhorizontelescope.org/blog/eht-status-update-may-1-2018

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Gaia/Gaia_spots_stars_flying_between_galaxies

https://academic.oup.com/mnras/advance-article/doi/10.1093/mnras/sty2592/5104415

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir