Ramazan'dan Sonra Sağlıklı Beslenme İpuçları | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Ramazan’dan Sonra Sağlıklı Beslenme İpuçları

Ramazan’dan Sonra Sağlıklı Beslenme İpuçları

Ramazan’dan Sonra Sağlıklı Beslenme İpuçları

Her yıl Ramazan ayında uzmanlar tarafından sağlıklı beslenme konusunda uyarılar yapılsa da bu uyarıların genel olarak dikkate alınmadığını görüyoruz. Uzun süre aç ve susuz kalan kişiler iftar sofralarında kendilerine hakim olamayıp aşırıya kaçabiliyorlar. Uzun süre aç kalan vücuda bir anda yüklenilmesi sonucunda ise kilo alma kaçınılmaz olmaktadır. Ramazan ayının ardından gelen bayram ile birlikte tatlı tüketiminin artması da kilo alımını tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor. Ramazan ayından sonra rutin beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi büyük bir önem taşımaktadır.

İlk kuralın gerekli miktarda su içilmesi olduğuna dikkat çekiliyor. Özellikle yaz sıcaklarının başlamasıyla terleme yoluyla vücut gün içerisinde sürekli olarak su kaybetmektedir. Ramazan ayı içerisinde de oldukça az su tüketildiğinden dolayı vücudun dengesi bozulabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek ve beklenmedik hastalıklarla karşılaşmamak için mutlaka vücut kilo endeksine uygun miktarda su içilmesi gerekiyor.

Sağlıklı Beslenme İpuçları

  • Ramazan ayının sonrasında sıcaklıklar artıp günler uzayacağından dolayı akşam yemekleri geç saate bırakılmamalıdır.
  • Akşam yemeğinden sonra meyve haricinde ağır yemeklerin ve tatlıların yenilmesi kilo olarak geri dönecektir.
  • Aşırı şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi uzun vadede birçok hastalığa davetiye çıkabilmektedir.
  • Gün içerisinde egzersiz yapmaya önem verilmelidir. Karantina süreci devam ediyor olsa da ev içerisinde yapılabilecek oldukça etkili egzersizler bulunuyor.
  • Protein ağırlıklı beslenme oldukça büyük bir önem taşıyor. Sürekli olarak karbonhidrat tüketilmesi vücutta yağlanmaya sebep olabilmektedir.
  • Dengeli beslenme konusunda mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.
  • İnternette paylaşılan diyetleri direkt olarak uygulamak ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.
  • Beslenme düzeninin kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.
  • Alanında uzman diyetisyenler tarafından herkesin vücut anatomisine uygun bir şekilde program yapılmaktadır.

Listede belirtilen tavsiyelerin haricinde mutlaka uzman kontrolünde diyet yapılması büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzdeki hastalıkların büyük bir bölümünün dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkabildiği unutulmamalıdır.

Koronavirüs pandemisinden dolayı uzun bir süre evde kalmak zorunda kalsanız da beslenme noktasında her daim dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapıyor olmak da sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir