Papatya Yağı Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Papatya Yağı Nedir?

Papatya Yağı Nedir?

Papatya Yağı Nedir?

Papatya yağı, ağrı kesici etkisi ve daha birçok faydalı yönleri ile insanlar tarafından kullanılmaktadır. Küçük yaralanmalarda, güneşten dolayı oluşan yanık ve tahrişlerde papatya yağı sıklıkla kullanılmaktadır.

Papatya Yağı Nedir?
Papatya Yağı Nedir?

Papatya yağı, doğada doğal olarak yetişen ve bulunan papatya bitkisinden elde edilmektedir. Papatya bitkisi, ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi’nde yetişir ve kışların ılık geçmekte olduğu bölgelerde sıklıkla baş gösterir. Ülkemiz, dört mevsimin yaşandığı bir iklim kuşağında yer aldığı için papatya yönünden de oldukça zengindir ve papatya bitkisinin varlığı, sağlıktan kozmetiğe, dekorasyondan ilaç yapımına kadar birçok alanda kullanılır. Papatya bitkisi, aynı zamanda çeşitliliği bulunan bir bitkidir; tek tip değildir. Bu yönüyle de farklı formlarda ve farklı amaçlarda kullanılırlar.

Papatya Yağı ve Faydaları

Papatya yağı, farklı alanlarda farlı rahatsızlıklara çözüm olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım yüzyıllardan beridir tüm dünyada ve topraklarımızda devam etmektedir. Fakat dikkat çekmek gerekir ki, papatya yağı çeşitli sorunlara bir alternatif olarak halk arasında kullanılmaktadır ve tek başına herhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılmamaktadır. Papatya yağı faydaları sıralanacak olursa kısaca şu şekildedir:

Papatya Yağı Nedir?
Papatya Yağı Nedir?
  • Karın ağrısı ve gaz sancısı çeken bebeklerin karnına bir iki damla papatya yağı damlatılır ve masaj yapılarak cilde yedirilirse rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır.
  • Cilt üzerine uygulanıp masaj yapılarak yedirildiğinde pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı beraberinde getirir.
  • Kepek problemini çözücü bir etkisi vardır, saç diplerine uygulandığında kepek oluşumunun önüne geçer.
  • Saç rengini açmak için sıklıkla kullanılır. Saçlarını boyamak istemeyen ama saç rengini açmak isteyen kişiler, papatya yağı ile saç renklerini açabilmektedirler. Bunun için; papatya yağı yoğun olarak saça uygulanmalı ve mümkün olduğunda bu şekilde güneşte beklenmeli ve ardından saç yıkanmalıdır.
  • Vücudun herhangi bir yeri ağrıdığında, ağrıyan bölgeye birkaç damla papatya yağı dökülmesi ve masajla uygulanması ile söz konusu ağrıda hafifleme yaşanır.
  • Papatya yağı, rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinen bir doğal yağdır. Bu nedenle, uyku problemi yaşayan kişiler, yatmadan önce şakak kemiklerine ve şakak bölgesine papatya yağı sürüp yatarsa rahat bir uyku uyuyacaktır.
  • Kalınlaşma ve sertleşme olan cilt üzerine uygulandığında yumuşatma etkisine sahiptir. Bu nedenle, nasırlı bölgelerde, sertleşmiş dirseklerde ve el üzerinde sıklıkla kullanılır; nemlendirici etkisi vardır.

Papatya Yağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Papatya yağı, kullanım amacı ve kullanım bölgesine göre değişkenlik gösteren bir bitkisel yağ çeşididir. Eğer sorunlu bir cilt üzerine ya da ellere uygulama yapılacaksa, papatya yağının damlatılarak masaj yolu ile o ten üzerine yedirilmesi gerekmektedir fakat yüz bölgesinde kullanım sağlanacaksa, bir pamuk yardımı ile cilde yedirilmesi gerekmektedir. Yüz üzerinde yapılan uygulamalarda, pamuğun dairesel hareketler ile uygulanması daha doğru olacaktır.

Papatya yağı, eğer saç derisinde meydana gelen herhangi bir problem nedeni ile uygulanacaksa; saç derisine uygulandıktan sonra ılık bir su ile saçarlın durulanması gerekmektedir. Aksi takdirde, durulanmayan ve uzun süre bekletilen papatya yağı, saçın renginin açılmasına neden olacaktır.

Papatya yağı, son derece şifalı ev yararlı olan bir yağdır bu nedenle, şampuanlar içerisine birkaç damla damlatılabilir. Böylelikle sağlıklı sağlar için doğanın nimetlerinden faydalanılmış olunur.

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Papatya yağı, kişilerin evde kendisinin yapabileceği gibi aynı zamanda hazır olarak da satışa sunulmaktadır ve özellikle aktarlarda çeşitli ebatlarda ve markalarda satışı yapılmaktadır. Papatya yağının gerçekliğinden ve doğallığından emin olmak isteyen kişiler, evde kendileri bu yağı yapabilmektedirler. Papatya yağı tarifi ise şu şekildedir:

Papatya Yağı Nedir?
Papatya Yağı Nedir?

Malzemeler: 250 ml zeytinyağı, 1 paket papatya bitkisi (kurutulmuş), su, süzgeç (ya da tülbent)

Yapılışı: Kurutulmuş papatya bitkisini ince ve ufak hale getirin ve bir cam kavanoz içersine yerleştirin ve kavanozun yarısına kadar su ekleyin. Kavanozun geri kalanına ise zeytinyağı ekleyin. Hazırlanan bu karışımı 15 gün güneş alan bir yerde bekletin ve 15 gün sonunda kavanozla birlikte karışımı bir tencere içersinde ısıtın. Tüm işlemler sonunda, içi papatya dolu olan karışımı başka temiz bir kavanoza sürerek aktarın ve papatya yağınız hazır.

Papatya Yağı Kürleri

Papatya yağı, çeşitli sorunlara kür olarak uygulanabilmektedir. İşte o kürler ve tarifleri.

Kür 1: 4 ya da 5 damla papatya yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırın ve narin dokunuşlarla sorunlu cilt üzerine masaj ile uygulama yapın. Bu kürü haftada 3 kez tekrarlayın ve cildinizdeki olumlu etkisini görün.

Kür 2: 4 ya da 5 damla papatya yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırın ve duş yapacak olduğunuz soğuk suyun içersine koyun. Haftada bir kez bu karışım ile duş almak, cilt üzerinde oluşan güneş yanıklarını ve güneş lekelerini hafifletecektir.

Kür 3: Papatya yağını, aynı sefa yağı ile karıştırın ve akneli cildinizin üzerine hafifçe uygulayın. Haftada iki kez uygulanacak olan bu kür neticesinde, aknelerde ve iltihaplanmalarda iyileşme görülecektir.

Kür 4: Kısık ateşte yaklaşık olarak bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını eritin ve içersine 4 damla papatya yağı, 4 damla susam yağı ekleyip karıştırın. Sabah ve akşam olmak üzere haftada 4 kez bu kürü gözaltı bölgesi hariç cilt lekelenmesi olan bölgelere uygulayın. 15 gün içerisinde cilt lekelerinizin azaldığını göreceksiniz.

Kür 5: Papatya yağını bir miktar ısıtın ve ağrılı bölge üzerine masaj yaparak uygulayın. Söz konusu ağrı eklemlerde ise, kısa süre içersinde eklem ağrılarının azaldığı görülecektir. Bu kürde masaj yapılmasının amacı; kan dolaşımını hızlandırmak ve ağrının azalmasını sağlamaktır.

Kür 6: Hormonal sorun yaşayan ya da menopoz döneminde olan kadınlar için; papatya yağının, uyumadan önce ayak tabanlarına sürülmesi ve masaj yapılarak yedirilmesi olumlu bir etki yaratmaktadır. Bu kürün her gece uygulanması kan dolaşımını arttıracak ve düzensizliklerin kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir