Oyun Dünyasının Dahi Çocuğu Hideo Kojima Kimdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Oyun Dünyasının Dahi Çocuğu Hideo Kojima Kimdir?

Oyun Dünyasının Dahi Çocuğu Hideo Kojima Kimdir?

Oyun Dünyasının Dahi Çocuğu Hideo Kojima Kimdir?

Merhaba sevgili okur!

Bugünkü yazımızda yediden yetmiş yediye küçük büyük herkesin hayatına değmiş olan video oyunlarının dahi çocuğu Hideo Kojima’dan bahsedeceğiz.

Kendisi yukarıda belirttiğimiz gibi sektörün dahi çocuğu olarak bilinir. Yaptığı oyun serileriyle, oyunculara video oyunlarında daha önceden tatmadıkları lezzetleri, alamadıkları deneyimleri altın bir tepside sunmuştur. Gerek yazdığı senaryolar gerekse kullandığı anlatım dili ve de gözlerimizi bayram ettiren görsel sunumuyla diğer yapımcılardan uzak ara öndedir.

Sanat eserlerini andıran yapımlarına geçmeden önce onu biraz tanıyalım.

Hideo Kojima Kimdir?

24 Ağustos 1963’de Tokyo Japonya’da dünyaya gelmiştir. Sıradan geçen bir çocukluk döneminin ardından, üniversite de ekonomi okumuştur. Daha sonra para var huzur var felsefesinin ona göre olmadığını anlayınca ekonomiyle uğraşmaktan vazgeçmiştir. Zaten bu alanda da hiç bir çalışma yapmamıştır.

Çocukluğundan beri en büyük hayali film yönetmenliği olan Kojima, oyunlarla da çok ilgilidir. Bugün onu milyonlarca insanın tanımasını sağlayan kariyerine Konami şirketinde tasarımcı ve görsel planlayıcı olarak başlamıştır.

İlk oyun projesi Penguin Adventure’dir. Onda sonra da Lost Warld isimli bir oyunu geliştirmiş fakat bu oyunu yayınlamak istediğinde bağlı olduğu Konami şirketinden onay alamamıştır.

Şirketin üzerinde çalıştığı Metal Gear adlı oyun projesi ilgisini çekince patronlarını ikna edip projeyi üzerine almıştır. Ve bu oyunla yavaş yavaş ama emin adımlarla oyun dünyasındaki kariyerini zirvelere taşımaya başlamıştır. Halen oyuncular tarafından tekrar ve tekrar oynanan bu seride Kojima geliştirdiği oyun mekanikleri ve sanatsal sunum ile sektöre ismini kazımıştır.

Hideo Kojima Video Oyunları

Metal Gear Solid Serisi

Metal Gear Solid Serisi
Metal Gear Solid Serisi

Gizli bir askeri ajanı yönettiğimiz bu oyun, sektöründe çığır açmasını sağlayan oynanış mekanikleri ve zamanına göre çok güzel gözüken grafikleri ayrıca bir sanat eserini andıran görsel sunumuyla oyuncuları saatlerce hatta günlerce ekran başına kitlemiştir. 2015 senesinde çıkan serinin son oyunu Metal Gear Solid Phantom Pain, serinin diğer oyunlarına nazaran senaryo bakımından biraz geri kalsa da, oynanış mekanikleri, oyun içerisindeki düşmanların yapay zekası ve muazzam görünen grafikleriyle adından sıkça söz ettirmiştir.

Snatcher

Oyuncuların, hafızasını kaybetmiş bir dedektifi canlandırdığı bu oyunda robotlara karşı verilen bir mücadele resmedilmektedir. Oyunu özel kılan ve diğer yapımların önüne geçmesini sağlayan yanı, vücudun parçalarının ayrı ayrı hedeflenip ateş edilmesini sağlayan sistemidir. Yıllarca birçok oyunda ve de özellikle ben oyuncuyum diyen her herkesin mutlaka bildiği Fallout serisinde kullanılan bu tekniğin mucidi Kojima’dır. Ve ilk olarak Snatcher oyununda kullanılmıştır.

PoliceNaut ve Boktai: The Sun İs Your Hand

PoliceNaut ve Boktai: The Sun İs Your Hand
PoliceNaut ve Boktai: The Sun İs Your Hand

Playstation konsolu için yayınlanan bu oyunda point and click sistemi kullanılmıştır. Uzayda geçen bir polisiye maceradır. Boktai: The Sun İs Your Hand ise sadece game boy el konsolları için çıkışını gerçekleştirmiştir. Genç bir vampir avcısını oynadığımız bu yapımda Kojima çocuk oyuncuları da düşünerek , oyundaki silahın sadece güneş enerjisi yoluyla şarj edilip çalışabileceği bir sensörü oyuna eklemiştir. Güneş enerjisinin faydalarını iyi bilen Kojima çocukların da oyun oynarken bundan mahrum kalmasını engellemiştir.

Ve Death Stranding

Death Stranding
Death Stranding

2015 yılında Konami şirketiyle yollarını ayıran Kojima daha sonra Sony Computer Entertainment şirketinde çalışmaya başlamıştır. Kendi kurmuş olduğu Kojima Productions ve Sony ile birlikte playstation 4 konsoluna özel olan Death Standing oyununu piyasaya sürmüştür.

2019 senesinde çıkan bu yapım yine görsel kalitesiyle ve de oynanışta ve hikayede daha önce gösterilmemiş sanatsal sunumuyla dikkatleri üstüne çekmiştir.

Ve benim gibi diğer oyun severler için bir dipnot: “Oyun Türkçe alt yazılıdır.”

Aldığı Ödüller

  • 2008 MTV oyun ödülleri: En iyi tasarımcı
  • 2009 Oyun Geliştiricileri Konferansı : Onur ödülü
  • 2014 NAVGTR ödülü
  • 2016 D.I.C.E ödülü
Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir