Otomatik Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Otomatik Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otomatik Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otomatik Sigorta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Otomatik sigorta bir sigorta türüdür ve kullanım açısından birçok fayda sağlar. Temel amacı güvenlik olarak da değerlendirilebilir.

Otomatik Sigorta Nedir?

Otomatik sigorta, aynı zamanda devre kesici olarak da adlandırılmaktadır. Bir devreyi yüksek akım, kısa devre gibi durumlardan korumak amacıyla tasarlanmış bir devre elemanı ve anahtardır.

Devreden geçen akımın belirli bir değerin üzerine çıkması durumunda ya da devrede ortaya çıkan kısa devre durumunda sistemin elektrik bağlantısını keser.

Otomatik Sigortanın Amacı Nedir?

Fazla akım olan bir yerde sigorta atmazsa ciddi yangın gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Otomatik sigorta  da bu noktada devreye girer.   Fazla akımın zarar vermesine engel olmak ve kendiliğinden kapanmak bu sigorta türünün etkisi ve amacıdır.

Otomatik Sigorta Teknik Özellikler

Teknik bilgilere bakılırsa otomatik sigorta  devre kesici şeklinde de tanımlanmaktadır. Kısa devre akımını önleyen bu sistemde devreden geçen akım bir değer üzerine çıktığında bu sigorta bütün elektrik bağlantısını kesmektedir. Otomatik sigortanın iç mekanizmasına ait temel parçalar  karmaşıktır. Bazı parçalar, giriş terminali, U bara, bimetal, esnek bara, çekiç gibi sıralanabilir. akımda iletken taşıyan parçalar da vardır.

Otomatik Sigorta Kapatılması

Bir   otomatik sigorta  açık durumdayken kapalı hale getirilebilir. Bunu yapmak için mandal aşağı durumdan yukarı alınır.  Ancak genellikle açık olması beklenir.  Evlerde, ofislerde ve kapalı diğer  alanlarda bu mekanizma yaygın şekilde güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Otomatik  sigortalar bir adet olabileceği gibi 4-5 tane de olabilir. Ne kadar ihtiyaç varsa buna yönelik temin edilebilir. En yaygın kullanılan anahtarlı otomatik sigorta sınıfı B ve C olanlardır.  Ancak piyasada farklı şekillerde isimlendirilen anahtarlı otomatik sigorta da vardır. Akım değerleri de değişik miktarlarda temin edilebilir.

Sizlerde kaliteli otomatik sigorta için Schneider Electric firmasını tercih edebilirsiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir