Osmanlı'da İlk Elektrikli Telgraf Denemesi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Osmanlı’da İlk Elektrikli Telgraf Denemesi

Osmanlı’da İlk Elektrikli Telgraf Denemesi

Osmanlı’da İlk Elektrikli Telgraf Denemesi

1837 yılında Amerika’da üretilen ve patenti alınan ilk telgraf, sonrasında 11 Ocak 1838 tarihinde yaklaşık 3 kilometrelik mesafede Morristown ile New Jersey arasında denenmiştir. Samuel Morse tarafından patenti alınan bu iletişim cihazı, tarihin en önemli buluşlarından biridir.

Samuel Morse

İlk Telgraf Hattı

Tarihteki ilk telgraf hattı, 1843 yılında Washington D.C. ile Baltimore Maryland arasında çekilmiştir. Sonrasında çok uzun sürmese de tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Osmanlı’da İlk Telgraf Hattı

1874 Osmanlı Telgraf Hattı Haritası
1874 Osmanlı Telgraf Hattı Haritası

Telgrafın bulunduğunu duyan ve bu cihazı Osmanlı’ya getirmek isteyen Sultan Abdülmecit Han, telgraf ile 1847 yılında Beylerbeyi Sarayı’nda tanışmıştır. Cihazı beğenen sultan, sonrasında Samuel Morse’a ulaşarak kendi imzasını taşıyan bir İhtira Beratı eşliğinde Osmanlı figürlerini taşıyan bir kadife kutu eşliğinde elmas madalya  hediye etmiştir. Akabinde Osmanlı Devleti’nde ilk telgraf hattı, 1855 yılında İstanbul – Varna – Sivastopol Telgraf Hattı olmuştur.

Osmanlı’da İlk Telgraf Ne Zaman Çekilmiştir?

Osmanlı’da ilk elektrikli telgraf 09.08.1847 tarihinde çekilmiştir. Osmanlı Devleti’nde bir jeolog olan Profesör J. Lawrence Smith, Amerika’dan iki adet elektrikli telgraf sipariş etmiştir. Siparişleri eline ulaştıktan sonra çeşitli denemeler gerçekleştirmiş ve son olarak 24 yaşında olan Sultan Abdülmecid Han’a bir gösteri sunmuştur.

İhtira Beratı ve İhtira Beratı Kanunu Nedir?

Padişah tarafından Samuel Morse’a gönderilen İhtira Beratı hakkında bilmeniz gereken bir Patent Kanunu olduğudur. 1879 yılında Fransız Patent Kanunu’nun özgünleştirilmesiyle ortaya çıkmış olup, 1995 yılında yürürlükten kaldırılmıştır. Dünyada bilinen 6. patent kanunudur.

Bir diğer tanım ise emsalsiz ve yeni bulunmuş bir icadın, buluşun sahibine devletçe verilen ve bu buluşu sadece kendisinin ve yetki verilen kimselerin kullanabildiğini gösteren bir belgedir.

1 Beğen

Yapılan Yorumlar

  1. 2 sene önce

    yani abdülmecid zamanında son düzlüklerde 🙂 Bilgiler için sağol yakında kpss var 🙂 çıkar mı çıkar.

  2. Bu konuyu daha önce duymamıştım. Telgraf falan biliyordum da Osmanlı’da telgraf ve elektrikli telgrafı bilmiyordum. Teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir