Obezite Sebepleri Nelerdir? Obezite Tedavisi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Obezite Sebepleri Nelerdir? Obezite Tedavisi

Obezite Sebepleri Nelerdir? Obezite Tedavisi

Obezite Sebepleri Nelerdir? Obezite Tedavisi

Çağımızın en hızlı ilerleyen hastalığı obezitedir. Hızla yayılan ve önüne geçilmesi için önemli tedavi programları gereken bir hastalıktır. Obezite fiziksel aşamasına göre ölümcül bir hasatlık olarak kabul edilir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’ini kapsarken, kadınlarda bu oran yüzde 20-25 in altına iner. Kısacası dünyadaki obezite verilerine bakacak olursak kadınlarda bu hastalığa yakalanma riski yüzde 30’un üstündedir.

Erkeklerde ise bu oran yüzde 25 de kalmaktadır. Obezite sebepleri nelerdir? Obezite tedavisi için uzman hekimlerden de gerekli bilgiler alınmalıdır.

Obezite Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Obezite, dünyada bazı etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve engellenemeyen kilo artışı ile başlayan bir hastalıktır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde obezite hastalığı oranı oldukça fazladır. Bu hastalığın oluşumuna dikkat edildiğinde birçok sebep bulunmaktadır.

Obezite hastalığının en önemli nedeni yanlış beslenmedir. Genel olarak paket ürünleri, aşırı face food tüketimi, genetik faktörler, çevresel, psikolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve sosyo-kültürel alanları ve daha birçok neden obeziteyi oluşturan en önemli sebeplerdendir. Ancak yapılan incelemelerde obezitenin oluşumunda en fazla çevresel faktörler etkilidir. Yetersiz fiziksel aktivite ve tamamen dengesiz beslenme sebebiyle yaygın olarak obezite hastalığı daha çok ortaya çıkmaktadır. Bazı bireylerde bu sebeplerin yanı sıra sigara ve alkol kullanımı da obezite riskini arttırır.

Obezitenin Belirtileri

Dünyada en çok rastlanan hastalıklardan biri obezitedir. Kişinin fiziksel büyümesiyle de oluşabilen ayrıca küçüklük yaşlarda da ortaya çıkan bu rahatsızlık vücutta olumsuz reaksiyonlara sebep olur. Aşırı beslenmeyle ortaya çıkan ve vücut şeklinin bozulmasıyla kişiye sıkıntı veren bu rahatsızlık genelde en çok hareket kısıtlılığına neden olur. Vücutta aşırı yağ birikmesiyle diğer organlarda zarar göreceğinden dolayı kişi psikolojik ve fizyolojik olarak tedavi programına hazırlanır. Obezite belirtilerinin en önemlisi vücudun tamamında şekilsiz kilo artışı olarak bilinir.

Obezitenin Tedavisi Nasıl Olur?

Anne karnından başlayıp ilerleyen yaşlar da da karşılaşılan bir hastalık olan obezite, genetiğe bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak son yıllarda aşırı ve yanlış beslenme, altta yatan obeziteyi ortaya çıkarmaktadır. Sürekli ve engellenemeyen kilo artışları obezitenin en büyük sebebini oluşturur. Bundan dolayı obezite tedavisi için ilk aşama uzman bir hekime gitmek olacaktır. Hekim gerekli muayeneden sonra hasta için bir tedavi programı düzenler. İlk önce verilecek yöntem diyet ve ilaç tedavisidir.

Uzun sürecek bu program neticesinde istenen sonuca ulaşılırsa diyet programında yapılacak olan ufak değişikliklerle bireyin yaşam kalitesi arttırılır. İlerleyen obezite için diyet yerine cerrahi operasyon gerekebilir. Bu operasyona mide küçültme ameliyatı adı verilir.

Obezitenin Neden Olduğu Diğer Hastalıklar Nelerdir?

Obezitenin etki ettiği hastalıklar; tansiyon, karaciğer yağlanması, ağır uyku apneleri, kalp krizi ve koroner hastalıkları, şeker hastalığı olarak belirtilmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir