Nikola Tesla Kimdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856’da Hırvatistan’da dünyaya geldi. Babası papaz olan Tesla’nın annesi de kendisi gibi mucittir.

Hayatı

Tesla, gerçekten çok zor bir çocukluk dönemi geçirmişti. Yaptığı işlerde, davranışlarında sürekli kendisinden büyük olan ağabeyiyle karşılaştırılıyordu.

Bu durum zaten onu olumsuz yönde etkiliyordu ki bir de ağabeyinin küçük yaşta attan düşerek ölmesinin kendi hatası olduğunun ailesi tarafından düşünülmesi Tesla’nın durumunu daha da kötüleştirdi.

Şiir yazmayı, kitap okumayı çok seven Tesla aynı zamanda fotografik hafızaya sahipti. Bir kez gördüğü bir resmi ya da bir kez okuduğu bir metni anında hafızasına kazır ve de bir daha asla unutmazdı.

İlk İcat

İlk icadı 6 yaşında meydana getirdiği su çarkıdır. Sıra dışı bir bilim insanı olan Tesla’nın garip huyları vardı. İnsanların saçlarına dokunamıyor, yürürken de sürekli adım sayıyordu. ve de parlak cisimler çok fazla ilgisin çekiyordu.

Fotografik hafızaya sahip olduğu için, hiç not alma gereği duymazdı. Yaptığı her şeyi zihninde gerçekleştirirdi. Ölümüne yakın zaman kala bütün çalışmalarını bir eserde birleştireciğini düşünüyordu ama maalesef ömrü buna yetmedi.

Eğitim ve Tesla

En büyük hayali mühendis olmaktı. Ve elektrik ile ilgili çalışmaktı. Babası ise kendisi gibi bir din adamı olması gerektiğini ve bu yönde bir eğitim alması gerektiğini düşünüyordu. Ama bir oğlunu kaybetmişti ve diğeri de ciddi bir rahatsızlık geçirince oğlunun hayalini gerçekleştirmesi için istediği eğitimi almasına izin verdi.

Ama asosyal kişiliği ve de kumar alışkanlığı yüzünden okulunu bırakmak zorunda kaldı. İlerleyen yıllarda yeni bir üniversite deneyimi daha yaşasa da bu seferde babasının ölümü sebebiyle eğitimini tamamlayamamıştır.

İş Dünyasında Tesla

Tek sevdası bilim olsa da hayatını idame ettirebilmek için çalışması gerekiyordu. Ve Paris’te bir telefon şirketinde işe başladı. Daha sonra da bir dönem Budapeşte’de teknik ressamlık yaptı.

Çalışma hayatı sürerken elbette küçük icatlarını gerçekleştirmeye devam etti. Avrupa’da başarılıyla dikkat çeken Tesla bu sayede Edison ile tanışıp onunla çalışmaya başladı. Edison onun için ilah gibiydi. Ve onunla çalışmaktan büyük zevk duyuyordu. Daha sonra Edison Tesla’ ya gelişmiş bir dinamo sistemi yapmayı başarırsa 50.000 doar ödemeyi vaat etmişti.

Evet Tesla başarmıştı. Ama Edison verdiği sözü tutmamış ve de bunu alaycı bir şekilde dile getirmiştir. İdol olarak gördüğü Edison tarafından hayal kırıklığına uğratılan Tesla bir süre sonta istifa etmiştir.

Artık kendi işinin patronu olması ve kendi laboratuvarını kurması gerektiğini biliyordu. Ama bunun için gerekli olan maddi güce elbette sahip değildi. Bir yatırımcıya ihtiyacı vardı. Ve buldu. George Westinghouse’ın desteğiyle ilk laboratuvarını kurdu.

Artık ayakları daha çok yere basan Tesla akımla ilgili yaptığı çok başarılı çalışmalarla Edison şirketinin önüne geçti.

Elektriği kablosuz taşımak en büyük hayaliydi. Ve de kısmen başardı. Günümüzde kullanılan kablosuz iletişim kaynaklarının düşünce babası Tesla’dır. Daha zamanımıza ilham olan bir çok buluşu olmuş, ama gerek yaşadığı dönemin siyasi durumu gerekse de maddi imkansızlıklar nedeniyle bunları gerçekleştirememiştir.

Buluşları

Tesla Günümüzde kullandığımız bir çok buluşun gerçek sahibidir.

Ama zamanın çok ötesinde bir bilim insanı olduğu için anlaşılamamıştır. Bunu size örneklerle açıklamaya çalışayayım:

Hepimiz evinde mutlaka floresan lambalar vardır. Peki bu floresan lambanın icadından 40 sene önce Tesla Tarafından laboratuvarında kullanıldığını biliyor muydunuz?

Ford şirketine neden bu kadar büyük motorlar kullanıyorsunuz sorusunu sormuş ama hiç ciddiye alınmamıştır. Ve buna kızan Tesla ateşleme sistemini icad etmiştir.

Uzaktan kumanda ile çalışabilen tüm sistemlerin mucidi Tesla olarak bilinmelidir.

Savaş döneminde düşman araçlarını enerji dalgaları yoluyla tespit edelim fikrini ortaya atarak radarın keşfedilmesine ön ayak olmuştur.

Uzaya ses dalgaları gönderen ilk bilim insanıdır.

Radyonun mucidi Marconi olarak bilinir. Ama bundan 10 yıl önce Tesla radyonun çalışma prensibini açıklamıştır.

İlk hidroelektrik santral (Niagara Şelalesi)

Nobeli Reddeden Tesla

Uzun hayatı boyunca psikoloji sorunlarla boğuşan Tesla, çok başarılı bir bilim insanı ve de çok büyük bir deha olsa da tutarsızlıklarıyla da meşhurdu. Bilim dünyasının tepe noktası sayılan ve en büyük ödülü olan Nobel ödülüne Edison ile birlikte layık görülmüştür. Ama kabul etmemiştir.

Kendisi sürekli Edison ile karşılaştırılan Tesla’ya Edison ödülünün verilmesi de manidardır.

Sonuç

Evet Tesla gerçek bir dahiydi. Ama iyi bir iş adamı, iyi bir patron değildi. 700 e yakın icadı olmasına karşın hiç bir zaman maddi refah seviyesine ulaşamamıştır.

Ve de 7 Ocak 1943’te yaşadığı otel odasında hayatını kaybetmiştir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir