Müjdat Gezen Kimdir? Oynadığı Filmler, Kariyeri ve Hayatı | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Müjdat Gezen Kimdir? Oynadığı Filmler, Kariyeri ve Hayatı

Müjdat Gezen Kimdir? Oynadığı Filmler, Kariyeri ve Hayatı

Müjdat Gezen Kimdir? Oynadığı Filmler, Kariyeri ve Hayatı

1943 yılında İstanbul Fatih’te doğan Müjdat Gezen, hayatı boyunca çeşitli sinema, dizi, tiyatro gibi sanat faaliyetlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda şiir yazan Gezen, sivri diliyle zaman zaman gündeme gelmektedir.

Gezen, Kasım 2007 tarihinde UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi seçilmiştir. Gelin Müjdat Gezen’i yakından tanıyalım.

Müjdat Gezen Kimdir?

29 Ekim 1943 tarihinde Fatih İstanbul’da dünyaya gelen Müjdat Gezen, çocukluk yıllarından itibaren sanatla ilgilenmiştir. Okul yıllarında henüz 10 yaşındayken ilk piyesine çıkan ve yine 10 yaşındayken ilk şiiri yayınlanan Gezen, ilerleyen dönemlerde birçok filmde ve dizide rol alırken aynı zamanda da tiyatro ile de ilgilenmiştir.

Müjdat Gezen Sanat Hayatı

İlk şiiri de 10 yaşında yayınlanan sanatçı, erken yaşta da tiyatroya adım atmıştır. 1956 yılında amatör tiyatro topluluklarında yer aldıktan 4 yıl sonra da İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda profesyonel olmuştur.

Müjdat Gezen Atatürk Sevgisi

1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarları Tiyatro Bölümü’ne girmeye hak kazanan sanatçı, 1963 yılında ise ilk özel tiyatro çalışmasını yapmıştır. Aynı yılda ise, Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatroları’na girmeyi başarmıştır.

Devam eden süreçte Müjdat Gezen, 1966 yılında Metin Akpınar gibi Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girmeyi başarmış ve ikili yakın dost olmuştur.

Usta isim 1968 yılında kendi tiyatrosunu, 1982 yılında da kendi yayınevini kurmuştur. Devamında ise yayınlamış oldukları “Çizgilerle Nazım Hikmet” kitabı nedeniyle Savaş Dinçel ile birlikte 21 yıl hapis istemiyle yargılanmıştır.

Gezen, 1991 yılına gelindiğinde ise Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘ni kurmuştur.

Oynadığı Filmler, Tiyatro Oyunları, Kitapları ve Programlar

100’ün üzerinde filmde rol alan sanatçı, 50’nin üzerinde tiyatro oyununda oynamıştır. Ayrıca çeşitli radyo programları da yapmıştır.

İşte rol aldığı bazı oyun ve filmler; Hamlet, Yedi Kocalı Hürmüz, Hababam Sınıfı gibi oyunlarda yer aldı.

Usta isim, sanatçı olmasının yanında aynı zamanda da yazarlık yapmaktadır. Yayınlanmış 30 üzerinde kitabı bulunmaktadır.

Yetiştirdiği İsimler

Usta sanatçı kendi kurmuş olduğu tiyatroda Alper Kul, Ahu Türkpençe, Çağlar Çorumlu, Dolunay Soysert, Ezgi Mola, Gonca Vuslateri, Şevket Çoruh gibi isimleri yetiştirmiştir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir