MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir?

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir?

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir?

MS (MultipleSkleroz) hastalığı kısaca vücutta bulunan merkezi sinir sisteminde bozulmalar oluşturan bir rahatsızlıktır. İlerleme süreci ve hızı tahmin edilemeyen bu rahatsızlığın tanısı, çoğunlukla 20 ile 50 yaş aralarında konulabilmektedir.

Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık olarak 3 kat daha çok görülen bu rahatsızlık genellikle felç ile sonuçlanmaktadır. MS hastalığının bu güne kadar bulunan bir çözümü olmamakla beraber, bazı tedavilerle belirtileri hafifletilmektedir. Yapılan istatistiklere göre dünyada 3 milyondan fazla kişinin, ülkemizde ise 35 bin kişinin bu rahatsızlıkla mücadele etmektedir.

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Nasıl Oluşmaktadır? 

MS hastalığı direkt olarak merkezi sinir sistemine saldırdığından ve kronik bir rahatsızlık olduğundan, beyni, omuriliği ve optik olarak adlandırılan sinirleri etkilemektedir. Beyinden gönderilen elektriksel uyarılar, hastalıktan dolayı sinir liflerinin dokusunun bozulması veya kırılmasından dolayı, doğru olarak aktarılamamaktadır. Böylece beyinden kaslara da uyarı gidememiş veya çok düzensiz olarak gitmiş olur. Sinir sisteminde oluşan bu rahatsızlıklar, oluştuğu yere ve sistemi etkileme derecesine bağlı olarak değişik rahatsızlıklar oluşturmaktadır, bu da her hastada ayrı problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

MS Hastalığı Nasıl Oluşur?

MS Hastalığı Çeşitleri

MS hastalığının bilinen 4 çeşidi bulunmaktadır.

Klinik İzole Sendrom (CIS) olarak adlandırılan türü MS hastalık kriterlerini tam olarak taşımadığından tam bir tanı konamamaktadır ve bu MS hastalığının ilk bölümü olarak kabul edilmekte olup, belirtileri 24 saat sürmektedir.

Nükseden-uyaran MS (RRMS) ise MS hastalarının yaklaşık % 85’inin etkilendiği ve artan veya yeni belirtilerin ortaya çıktığı rahatsızlıktır.

Birincil ilerleyen MS (PPMS) hastalığında vakalar hızla kötüleşmektedir ve MS hastalarının yaklaşık % 15’ine karşılık gelmektedir.

İkincil ilerleyen MS (SPMS) hastalığında ise ilk ataklardan itibaren hastalık yavaşlamadan ilerleme göstermektedir.

MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığının belirtilere kişilere göre değişmekle beraber genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Vücudun tek tarafındaki veya her iki tarafındaki kol ve bacaklarda görülen kaslardaki güçsüzlük durumu
 2. Çift olarak görme veya görme kaybı gibi oluşan görsel rahatsızlıklar
 3. Vücudun dengesinin ve koordinasyonunun bozulması
 4. Vücutta karıncalanmaların başlaması
 5. Hafız kayıpları ve düşünme zorluğu
 6. Çok sık idrara çıkma isteği ve idrar kaçırma
 7. Konuşmada bozukluk
 8. Cinsel fonksiyonların bozulması
 9. Kabızlık problemi
 10. Sürekli yorgunluk
 11. Yutmada zorluk yaşanması
 12. Depresyon hali

MS (Multiple Skleroz) Hastalığı Neden Oluşur?

MS Hastalığı Nedenleri

MS hastalığının bilinen kesin bir sebebi olmamakla beraber, çevresel faktörler (civa, böcek ilacı ve radyasyona maruz olma gibi), etnik köken (sarı ve siyah ırklarda daha az görüldüğünden), herpes ve varisella zoster adlı virüslerin bulaşmış olması ve ailede bu hastalık geçirenlerin olmasından dolayı oluşan genetik sebepler bu hastalığın sebeplerinden olarak kabul edilmektedir.

MS (Multiple Skleroz) Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Olur?

MS hastalığının teşhisi genellikle MR çekimi, beyin omurilik sıvısının incelenmesi, sinir ileti hızlarının ölçümü, görme, işitsel ve kol ile bacak bölgesindeki sinirlerin incelenmesi ile teşhis edilmektedir. MS hastalığının tedavisi olmamasına rağmen, koruyucu aşı ve ilaçlar belirtilerin kalıcılığını ve şiddetini azaltmaktadır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir