Modern Çağın Tedavi Yöntemi: "Fitoterapi" | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Modern Çağın Tedavi Yöntemi: “Fitoterapi”

Modern Çağın Tedavi Yöntemi: “Fitoterapi”

Modern Çağın Tedavi Yöntemi: “Fitoterapi”

İki grup hastalıkla savaşan insan var. Bir grup ilaçla tedaviyi savunurken bir kesimde ilaçsız doğal reçetelerle tedavi olmak istiyor. Geçmişte daha çok aktarlardan destek aldığımız çeşitli şifalı kuru bitki çayları, bitki özleri, polenler ve şifalı baharatlar günümüzde bir kısım doktorlar tarafından reçetelendiriliyor. Fitoterapi doktorları tarafından reçetelendirilen bu doğal kürler her şeyin çözümünü veriyor. Yurt dışında uzun yıllardan beri kullanılan yaygın tedavi yöntemlerinden. 18 yaş üzeri gençlerin %60’ından fazlası bu doğal yönelim içerisindedir. Ülkemizde de hızlı yükselişini sürdüren önemli uzmanlık alanlarındandır.

Fitoterapi (Phytotherapy) terim olarak ilk kez Fransız hekim Henri Lenclerc tarafından kullanılmıştır. La Presce Medical adlı tıp dergisinde konu ile ilgili makale yayınlayarak araştırmalarını detaylandırmıştır. 

Neden Fitoterapi?

Uzmanlar bunun açıklamasını şu şekilde veriyor. Hastalıkları önleme açısından oldukça önemli bir modern tıp yaklaşımıdır. Uzmanlığını almış fitoterapistler tarafından uygulanan tedaviler günümüz tıp bilimindeki gelişmelerle beraber hızlı bir ivme kazanmıştır. Sağlıklı halin sürdürülmesi, hastalıkların önlenmesi, günlük şikayetlerin hafifletilmesi ve sentetik ilaçlar kullanmak zorunda olan bireylere takviye olarak verilerek iyileşme sürecinin hızlandırılması için fitoterapiye ihtiyaç olur.

Tavsiye edilmesi, hastalığın başlarındaki bulgulardan yola çıkarak daha oluşum aşamasında iken kişi takibe alınarak gerekli tedavi altına alınabilmesinden kaynaklanır. Aynı zamanda tedavi yöntemlerinin kişiye özel olması tedavilere olan ilgiyi arttırır. Eczanelerden alınan ilaçlar genel semptomlar üzerinden herkese reçetelendirilirken, fitoterapi tedavileri kişinin rahatsızlığına göre araştırmalar sonuçunda uygulanır.

Grip veya soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlık kısa süre de geçebilecekken bazı durumlarda ileri evrelere taşınır. Bu zorlu hastalık sürecine girmemek için tercih edilen fitoterapi hastalığa karşı kısa sürede başarı elde eder.

Fitoterapi Uzmanları; Fitoterapistler

Tıp öğrenimi içerisinde özel bir alandır fitoterapi. Her tıp mezunu olan kişi fitoterapist olamaz. Bunun için özel eğitimlerini ve uzmanlığını almalıdır. Aynı zamanda eczacılarda eğitimlerini tamamlayarak fitoterapist olabilirler.

Hayatımıza yeni katılan bir kavram olması aklımıza uzmanlık gerektirmez, bitki sonuçta yanılgısını oluşturmasın. Çünkü bu tedavilerin her biri özel bilgi birikimi ve uygulanması için özel yöntemler içerir.

Esasen fitoterapi kavramını en çok duyduğumuz kişi işin uzmanı olan Ümit Aktaş’tır. Bu alanda ihtisas yapmış ve yayınladığı kitaplarında ilaçsız yaşamla ilgili pek çok bilgiyi takipçilerine aktarmıştır.

Fitoterapi Tedavi Yöntemleri

Fitoterapi, özünde bitkilerle kişiyi tedavi etmektir. Yüzyıllardır kullanılagelen bitkilerin yerini geçtiğimiz zamanlarda kimyasal ilaçlar alsa da bir grup insan bitkilerin peşini hiçbir zaman bırakmamıştır. Fitoterapide kullanılan en geleneksel yöntem bitkisel çaylardır. Bunun yanı sıra aromaterapi, bitkisel bazlı ilaçlar, bitkisel kürler, bitki ekstrelerinden elde edilen ilaçlar, gıda takviyelerini kapsar.

Hastalık şekillerine ve bitkilerin tedavi ediciliğine göre uygulama yapılır. Bazı esanslar ve uçucu yağlar ile yapılan tedavilerde ürünler ağız yolu ile değil de koku olarak burundan alınır. Örneğin lavantanın sakinleştirici kokusu bu tedavi yöntemi ile uygulanabilir.

Ayrıca yaralar için veya cilt hastalıkları için kişiye özel olarak hazırlanan merhemler de farklı uygulama yöntemlerinden biridir.

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

İşin ehli uzmanlar tarafından takip edilen hastalara uygun reçeteleri yazmak için uzmanlar tüm bitkiler üzerinde yapılan araştırmalara hakim olmalıdır. Çünkü bitkilerin faydaları olduğu gibi yan etkileri de riskli sonuçlar oluşturabilir.

Bitkisel olan bu kürlerin miktarı, çayların demleme şekilleri oldukça farklı bilgiler sonucunda ortaya konur. Fitoterapinin geleneksel kocakarı ilaçlarından ayrılan yönüde budur. Genel olarak düz mantıkta yüksek sıcaklıkta kaynattığımız bazı bitkiler uygulanan bu yanlış yöntem nedeni ile daha çok zarar verici hale geliyor.

Fitoterapi Çayları

Fitoterapi Çayları
Fitoterapi Çayları
  • Çaylar demlenirken özellikle sağlıklı kaplar olarak nitelendirilen cami porselen ve emaye kaplar kullanılmalıdır.
  • Suyun sertliği taze kaynatılmış yumuşak su olarak tercih edilmelidir.
  • Çaylar taze olarak hazırlanmalı, ılık olarak yudumlanarak tüketilmelidir.
  • Her bitkinin etkileşimi farklı olduğundan çaylar uygun yöntemle hazırlanmalıdır.
Fitoterapi de çayların hazırlanış yöntemleri şöyledir;

Demleme (Enfüzyon)

Porselen-cam demliğe veya fincana bitkilere konularak üzerine kaynar suyun eklenmesi 5-10 dakika ağzı kapalı şekilde demnlendikten sonra süzülerek tüketilmesidir.

Bitkinin yumuşak kısımlarının kullanıldığı ıhlamur, nane, çiçek gibi ürünlerde tercih edilir.

Kaynatma (Dekoksiyon)

Kök, kabuk, tohum haldeki sert ürünlerin cam veya emaye bir kap içerisinde yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra kaynatılır ve 5-10 dakika kaynama süresi geçtikten sonra servise alınır.

Sert olan tarçın kabuğu, zencefil, meyan kökü gibi

Bekletme (Maserasyon)

Yüksek ısı ile tepkimeye giren ürünlerin üzerine oda sıcaklığındaki su eklenerek kullanılan ürüne göre 6 saat ya da birkaç gün dinlendirildikten sonra servis edilme yöntemidir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir