Milli Savaş Uçağı Yazılım Çalışmaları Başlıyor | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Milli Savaş Uçağı Yazılım Çalışmaları Başlıyor

Milli Savaş Uçağı Yazılım Çalışmaları Başlıyor

Milli Savaş Uçağı Yazılım Çalışmaları Başlıyor

Beşinci nesil bir muharip uçağı üretilmesi için başlatılan Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Günümüz teknolojisinde askeri uçakların donanım olarak üretilmesinin yanı sıra yazılım olarak da millileştirilmesi son derece büyük bir önem taşıyor. Dünya genelinde büyük uçak üreticilerinin de donanım üretimlerinden daha çok yazılıma odaklandığı dikkatlerden kaçmıyor.

Milli savaş uçağı için ihtiyaç duyulan yazılım çalışmaları için TUSAŞ ve HAVELSAN iş birliği yapmaya başladığını resmi olarak duyurdu. HAVELSAN ülkemizin yazılım alanında sahip olduğu liderliğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Proje kapsamında HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Talay tarafından yapılan açıklamalarda yazılım için 20 milyon satır yazılacağına vurgu yaptı. Ayrıca Genel Müdür Talay, projenin ülkemize lig atlatacak bir öneme sahip olduğunu ifade ediyor.

Beşinci Nesil Milli Savaş Uçağı

Mevcut dünya düzeninde beşinci nesil savaş uçağı üretebilen birkaç ülke olduğu bilinmektedir. Proje sonunda Türkiye’de bu ülkeler arasında yerini alacak ve ülkemize katkısı uzun yıllar boyunca devam edecek.

MMU projesi için yoğun bir şekilde çalışmalar devam ederken uçağın hangardan çıkacağı tarih için 2023 yılı ön görülüyor. 20 milyon yazılımın ve yüzlerce modülün birlikte kusursuz bir şekilde çalışacağı göz önünde alındığında uçan bir bilgisayar benzetmesi yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı da projenin başarısı açısından HAVELSAN son derece büyük bir rol üstlenmektedir.

HAVELSAN Milli Savaş Uçağı İçin Hazır

HAVELSAN tarafından Advent Savaş Yönetim Sistemi için 10 milyon, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi için ise 15 milyon satır kod yazıldığı biliniyor. MMU için de teknik yeterliliğin, bilgi birikiminin ve tecrübenin hazır olduğuna dikkat çekilmektedir.

Yazılım çalışmalarını gerçekleştirilecek ekibin başında F35 projesinde görev almış bir kişinin direktörlük yapacağı da dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. 20 milyon satırın yazılması için MMU projesi kapsamında 400 ile 500 arasında mühendisin görev alacağı belirtiliyor. Ülkemizde yaşanan bu gelişmeler büyük bir gurur kaynağı olarak görülmekte ve ülkemizin geleceği için tahmin edilenden çok daha büyük bir öneme sahip olduğunun altı çizilmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir