Markalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Rehberi | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Markalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Rehberi

Markalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Rehberi

Markalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Rehberi

Özet olarak SEO, bir web sitesini arama motorlarının algoritmalarına uygun hale getirerek ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

Böylece web sitesinin yüksek konumu ile birlikte tıklama sayısının da artması ve daha fazla ziyaretçi trafiği çekilebilmesi amaçlanmaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri gibi ticareti web siteleri için SEO mutlaka yatırım yapılması gereken bir dijital pazarlama (digital marketing) aracıdır. Arama motoru optimizasyonu hem İngilizce hem de Türkçede kısaca SEO (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir.

Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, bir web kullanıcısının ihtiyaç duyduğu bilgiyi içeren en iyi web sayfalarını arayabildiği sistemdir. Arama motorlarının çalışma şekli 3 temel aşamadan oluşmaktadır.

  1. Arama motoru web robotları ile internetteki web sayfalarını bulur, tarar ve içerikleri ile birlikte dizinlerine (veri tabanlarına) kayıt eder.
  2. Arama motoru kullanıcısı arama motorunun kullanıcıları için sunduğu ara yüzünü kullanarak aradığı bilgiyle ilgili anahtar kelimeler girerek arama yapar.
  3. Arama motoru kullanıcının aradığı anahtar kelime ilgili dizinine kayıt ettiği web sayfalarını algoritmasına en uygun olan ilk sırada olacak şekilde (uygunluk derecesine göre iyiden kötüye doğru) sıralar.

Arama motorunun bu 3 aşamalı çalışma mantığı aslında SEO çalışmalarının da temelini oluşturmaktadır. Örneğin bir e-ticaret sitesi sattığı ürünleri arayan kullanıcılara ulaşmak istiyorsa bu anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer almalıdır.

Bir SEO uzmanı ise e-ticaret sitesini arama motorlarının sıralama faktörlerine (algoritmalarına) en uygun hale getirerek ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Böylece e-ticaret sitesinin potansiyel müşterileri arama motorunda anahtar kelimeleri aradığında ilk sıralarda çıkan e-ticaret sitesine tıklar. Bu e-ticaret sitesinin satışlarını arttırmasını dolayısı ile daha fazla gelir elde etmesini sağlar. Böylece SEO amacına ulaşmış olur.

Markama Ait Sitem İçin Nasıl SEO Yaparım veya Yaptırırım?

Dijital pazarlama kanalları hakkında bilgi sahibi olanların da bildiği gibi sektörde iki seçenek vardır. Birincisi seçenek; SEO yaptırmak isteyen markanın kendi bünyesinde bir SEO uzmanı barındırmasıdır. Bu denetleme mekanizmasının olmamasından dolayı riskli ve bir SEO uzmanının markaya olacak maliyeti açısından da oldukça külfetlidir. İkinci seçenek ise dijital pazarlama alanında uzmanlaşmış bir ekibe sahip olan ve işi müşterilerini SEO ve benzeri dijital pazarlama kanallarında başarıya ulaştırmak olan bir SEO ajansı ile çalışmaktır.

SEO ajansı hem tek işi SEO olan uzmanlardan oluşan bir departmana sahiptir hem de ajans olduklarından dolayı bünyesindeki uzmanlar tek başına bir marka ile ilgilenen bir SEO uzmanından daha çok tecrübeli olacaklardır. Çünkü ajansta çalışan bir SEO uzmanının maaşı daha yüksektir ve daha fazla müşteri ile ilgilenme fırsatı bulurlar. Böylece hem daha fazla tecrübe yapabilirler hem de müşteriyi doğrudan başarıya ulaştırabilecek özel tekniklere sahiptirler. Bu yüzden SEO ajansı ile çalışmak bünyesinde bir SEO uzmanı bulundurarak risk almak ve gereksiz maliyet yaratmak istemeyen markalar için en iyi seçenektir.

Son olarak kurumsal bir markaya sahip olan veya bir markanın dijital pazarlama yetkilisi olan birisinin SEO çalışmalarını kendi başına yapmaya çalışması doğru bir karar olmayacaktır. Zira SEO özellikle 2007 yılından beri Google’ın günde ortalama 2 kere güncellediği algoritmasını ezbere bilinmesi gereken bir iştir. Hayatında hiç SEO yapmamış veya SEO’ya yeni başlamış birisinin tek başına bir markanın SEO çalışmalarını yürütebilmesi için en az 2 yıl kendini geliştirmesi ve SEO’yu meslek olarak seçip tüm vaktini SEO’ya harcaması gerekir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir