Mahatma Gandi Kimdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Mahatma Gandi Kimdir?

Mahatma Gandi Kimdir?

Mahatma Gandi Kimdir?

Tam adıyla Mohandas Karamçand Gandi 2 Ekim 1869’da Hindistan’da dünyaya gelmiştir. Ölümü ise bir suikast ile gerçekleşmiştir. Bu konuya daha sonra değineceğiz. Şimdi biraz Mahatma Gandi’yi tanıyalım.

Çocukluk Ve Gençlik Dönemi

Küçük yaşta ailesinin isteğiyle evlenmiş ve bu evlilikten dört çocuğu olmuştur. 1888 senesinde hukuk eğitimi almak için İngiltere’ye gitmiş, eğitimini tamamlayıp ülkesine dönmüş, burada bir süre öğretmenlik  yapmıştır. Bir İngiliz subayı ile aralarından oluşan anlaşmazlık sebebiyle ülkesini terk edip, Güney Afrika’nın Natal eyaletine yerleşmiştir. Burada maruz kaldığı Hintliler’e uygulanan ırkçılık faaliyetleri belki de ileride imzasını atacağı başarılara zemin oluşturmuştur.

Tarih Sahnesine Girişi

1894 yılında kurduğu Natal Hint Kongresi ile Hindistan topluluklarını tek bir çatı altında toplamayı başarmıştır. 1915  yılında ülkesine dönmüş, burada gerçekleştirdiği faaliyetlerle kötü koşullardaki köylerin iyileştirilmesi, kamu hizmetlerinin kurulmasında ve sağlanmasında öncülük etmiştir.

Hindistan’ın ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Mahatma Gandi tarih sahnesine adını altın harflerle yazdırmıştır.  Fakat tüm bu faaliyetlerin sonucu olarak ülkede huzursuzluk çıkardığı gerekçesiyle polis tarafından tutuklanmıştır. Daha sonra halkın desteği ve protestolarıyla serbest  bırakılmak zorunda kalmıştır. Toplumdaki yediden yetmiş yediye herkesin sevgisini kazanan Gandi’ye baba anlamına gelen “Bapu” ve de kutsal ruh anlamına gelen “Mahatma” ünvanları verilmiştir.

Tarihe Geçen Sözleri

Tüm dünya tarafından bilinen, sevilen ve de sayamadığımız  devrim fikrine ilham olmuş Mahatma Gandi’nin tarihe geçmiş ve de damgasını vurmuş birçok özlü sözü bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum:

  • Altın prangalar demir olanlardan çok daha kötüdür.
  • Bu dünyada öylesine aç yaşayan insanlar var ki, Tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.
  • Zayıf insanlar affetmezler. Affetmek güçlülere has bir özelliktir.
  • Hakikat bir taş kadar sert, bir gonca kadar yumuşaktır.
  • Bencilliğin gözü perdelidir.
  • Düşünceye gem vurmak, zihne gem vurmak gibidir. Bu ise rüzgarı zapt etmekten daha zordur.

Mahatma Gandi’nin bu ve bunun gibi daha bir sürü  özlü deyişi bulunmaktadır. Ama sadece bunlar bile ne kadar dürüst, ülkesine bağlı ve de kendinden daha fazla aynı toprakları paylaştığı, aynı kanı taşıdığı insanları düşündüğünün açık ve seçik kanıtıdır.

Ve Gandi Aramızdan Ayrılır

30 Ocak 1948’de Yeni Delhi’de ki evini bahçesinde yürüyüş yaparken onun düşüncelerine ve öğretilerine ters düşünceleri, öğretileri savunan bir örgüt tarafından öldürülür. Tarihden bir büyük isim daha ebediyete intikal eder.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir