Lüküs Hayat Operasının Bestecisi Kimdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Lüküs Hayat Operasının Bestecisi Kimdir?

Lüküs Hayat Operasının Bestecisi Kimdir?

Lüküs Hayat Operasının Bestecisi Kimdir?

Cemal Reşit Rey 25 Ekim 1904’te Filistin’in Kudüs şehrinde dünyaya geldi. Genel kültür anlamında önemli bir şahıstır. Cumhuriyet’in öncü bestecilerinden biridir.

Çocukluk döneminde dahi müziğe karşı oldukça ilgili idi. Cemal Reşit Rey henüz 5 yaşlarında iken ailesi ile birlikte İstanbul’a göç ettiler. İstanbul’da iken ilkokul yıllarında bir yandan piyano dersleri aldı. Galatasaray Lisesi‘nde eğitime başladığı sırada babası Ahmet Reşit Bey’in siyasi konumu üzerine Paris’e taşınmak zorunda kaldılar.

Cemal Reşit Rey Müzik Kariyeri

Cemal Reşit Rey

Paris’te bulunduğu sırada müziğe olan yeteneği ile dönemin konservatuar müdürü Gabriel Faure’ nin dikkatini celb etmiş ve ondan ders almıştır. Savaş başladıktan sonra Paris’ten Cenevre’ye geçmek zorunda kalırlar. Eğitimine Cenevre Konservatuarı’nda devam etmeye başlar. Bir yandan da lise eğitimi alır. Babası Ahmet Reşit Bey 1919 yılında Dahiliye Nazırlığı görevine yükseldiği için İstanbul’a dönüş yaparlar ancak Cemal Reşit’ e İstanbul’da Piyano eğitimi verecek düzeyde bir hoca bulunmadığı için onu yeniden Paris’e Marguerite Long ile çalışması için gönderirler. Sonrasında yeniden İstanbul’a döner.

Cemal Reşit Rey Ünlenen Operetleri

Ağabeyi Ekrem Reşit Rey ile birlikte yaklaşık bir on yıllık süre için birlikte operetler bestelerler. Muhsin Ertuğrul’un teşvikleri ile ilk operetleri Üç Saat‘i bestelerler. Daha sonra oldukça ünlenen eserleri Lüküs Hayat Opereti‘ni bestelerler.

Lüküs Hayat Opereti

Haldun Dormen ve Lüküs Hayat Müzikali

Lüküs Hayat, Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden birisi olmuştur. İstanbul Şehir Tiyatroları‘nın siparişi ile yaratılmıştır ve ilk defa 1933 yılında sahnelenmiştir. 1946’ya kadar önemli bir seyirci kitlesine karşı sahnelenmiştir. 1958 yılında Zeki Alpan, 1962′ de ise Muammer Karaca yönetiminde yeniden sahnelenmiştir. 1985 yılında ise İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde yeniden sahnelenmiştir ve günümüze kadar sahnelenmeye devam etmiştir.

Lüküs Hayat Müzikali – Operası son dönemde Haldun Dormen eşliğinde sahne almaktadır.

Vefatı

Cemal Reşit Rey, 7 Ekim 1985′ te İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir