Lolan Güzeli Kimdir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Lolan Güzeli Kimdir?

Lolan Güzeli Kimdir?

Lolan Güzeli Kimdir?

Lolan Güzeli, Çinliler ve Batı Dünyası tarafından “Beauty of Xiaohe” olarak tanınan en eski Türk kökenli mumya olarak bilinir. Uygur Türkü olduğu sanılan mumyaya Uygurlar da “Türklerin Babaannesi” olarak adlandırıyor. Yapılan araştırmalarda Kafkasya-Avrupa ırkına ait olduğu belirlenmiştir.

Lolan Güzeli
Lolan Güzeli

Lolan kadını, 1980’de Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Urumçinin, Tarım Havzasında çölde keşfedilmiş mezarlık yapısı içerisinde bulundu. Kaynaklarda Eski Çöl Mezarlığı olarak geçen bu alanda birden çok mezar bulunmasına rağmen Lolan kadını özellikleri ve çok iyi korunması bakımından farklıdır. Ölümünden 3800 yıl sonra bile, oldukça güzel kalan ve şaşırtıcı şekilde iyi korunmuş, görkemli yüz hatları nedeniyle ‘Lolan Güzeli’ olarak biliniyor ve mumyanın farkı da buradan geliyor.

Urumçi- Xiaohe Eski Çöl Mezarlığı
Urumçi- Xiaohe Eski Çöl Mezarlığı

Fiziksel Özellikleri

Lolan Güzeli, 40-45’li yaşlarında Kafkasyalı bir güzeldir. Yüksek elmacık kemikleri, yüksek köprülü burnu vardır. Kırmızımsı sarı saçları oldukça gür görünür. Kırmızı dokuma elbisesi, Keçi derisi ayakkabı ve keçe şapkası (börk) ile gömülmüştür. Mumyanın üzerinde yapılan patolojik araştırmalarda, açık hava yangınları, kum fırtınaları gibi hava kirliliği nedeni ile öldüğü ortaya çıkmıştır.

Yıllar geçmiş olsa da saçlarının, gözlerinin net şekilde görülebilmesi ve en eski Çin yerleşiminden yaşlı olması oldukça önemli. Böylece Çinliler bulundukları toprakların ilk yerleşimcileri olmadıkları ortaya çıkar. Aynı zamanda mumya iç organları çıkarılmadan hazırlanmış ve üzerinde at kılından yapılan, dikiş iplerine rastlanır. Bu da dünyanın ilk ameliyatı veya operasyonu olarak kabul edilir. Mumyaların iç organlarının çıkarılmadan yapması Mısır mumyalarına göre çok daha iyi korunmasına sebep olmuştur. Bu mumyalama tekniği diğer tüm uygarlıklardan farklı olup çok ileri bir teknik olarak nitelendirilir.

Lolan Güzeli
Lolan Güzeli

Tarım Havzasında bulunan mumyalardan biri 44 yaşında ve MÖ. 2000, günümüzden 4000 yıl öncesine aittir. Diğer mumya ise MÖ. 2600 yılına aittir. Diğeri ise Lolan denilen bayan mumyasıdır. Lolan Güzeli ile birlikte bulunan iki adet mumyanın yanında 2000 ile 4000 yılları arasına tarihlenen 150 adet eşya vardır. Lolan’ın börkü oldukça iyi korunmuştur. Üzerinde ki eşyaların dokumaları boyalı ve ekoselidir. Bu dokumalar ise günümüzde sadece Alp Dağlarında yerel halk tarafından yapılıyormuş.

Mumyanın Sergilenmesi – Çin’in Politikası

Urumçi Müzesi
Urumçi Müzesi

Mumya ilk olarak Amerika’da 2010 yılında California-Bowers Müzesinde sergilendi. 2011’de ise Pennsylvania’da ‘İpek Yolu’nun Sırları’ adlı sergide yer alması planlanırken Çin’in politik çekişmeleri nedeni ile sergiden çıkarılmıştır. Çin hükümeti yıllarca mumyaların kendilerini ait olduğu dünyaya duyurdu ancak durum başkaydı. Araştırmalar sonucunda DNA’ların çinlilere ait olmadığı ortaya çıktı. Uygurların mumyalara sahip çıkması, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşattığı eziyetler sebebi ile mumyalar Çin’in söz etmek istemediği sırrı gibidir. Çin’in bu tutumu devam etse de Tarım Havzası mumyaları çok fazla ziyaretçi alır. Mumyalar, balmumu heykeller ve çeşitli eşyalar Urumçi Müzesinde sergilenmeye devam etmektedir.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir