Kürtaj Nedir? | Bilgikulisi.com - İnternetin Bilgi Sitesi

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, Türkiye’de her yıl uygulanan en yaygın tıbbi işlemlerden biridir. Tüm kadınların %40’ından fazlası üreme hayatlarında bir süre için kürtajla gebeliğe son vermektedir.

Her sosyal sınıfa mensup kadınlar kürtajı tercih etmektedir. Hamileliğini sona erdiren genç bir kız, bekar, 40 yaşın üzerinde bir kadın dahil olabilir.

Türkiye’de ve dünya çapında kürtaj yaygındır. 10. haftaya kadar yasal işlemler ile kürtaj işlemini rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’de yaklaşık her yıl 1,2 milyon kişi kendi isteği ile kürtaj yapmaktadır. Yeldogan.com adresinden bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dünya çapında, her yıl 20-30 milyon yasal kürtaj yapılırken, 10-20 milyon kürtaj da yasadışı olarak yapılır. Yasadışı kürtajlar güvensiz ve ciddi komplikasyonlar nedeniyle tüm kadın ölümlerinin% 13’ünü oluşturuyor.

Kürtajın Önemi

Kürtajdan ölüm Türkiye’de veya kürtajın yasal olarak uygun olduğu diğer ülkelerde neredeyse bilinmemektedir. Daha yeni, daha etkili ve daha yaygın olan doğum kontrol yöntemlerinin uygulanmasına rağmen, Türkiye’de her yıl meydana gelen 6 milyon gebeliğin yarısından fazlası hamile olmayan kadınlar tarafından planlanmamış olarak kabul edilmektedir.

Bu planlanmamış gebeliklerin yaklaşık yarısı kürtajla sonlanmaktadır. Kendinizi hazır hissetmediğiniz bir noktada doğum yapmak bebek ve anne adayı için ileriki dönemlerde büyük sıkıntılar gerektirebilir. Fakat psikolojik destek ile bu durum sizi etkilemeden gerçekleştirilebilir.

Bekar Bir kadın kürtaj yaptırmadan önce baba adayına bildirmek zorunda mı?

Tarihte süre gelen kürtajın yasal durumları sevgilileri, eşleri ve kadınların aklında birçok soru işaretleri ile dolanmaktadır. Türkiye Yüksek Mahkemesi’nin kürtajı yasal kılan kararından bu yana yüzlerce yeni kanunu önerildi veya kabul edildi.

18 yaş üstü bekar kadınların kürtaj işlemlerini gerçekleştirirken ebeveyn bilgisi gerçekleşmeden işlemler yapılabilmektedir. Bekar kadınlarda imza işlemi gerekmeden yarım saat içerisinde gerçekleşebilen ufak bir operasyondur.

Danışma ve oturumlarda imzalayacağınız ufak kağıtlar ile kürtaj işlemlerini gerçekleştirilmesi çok kolay. Antalya kürtaj sayesinde istenmeyen gebeliği sonlandırmanıza oldukça rahat olacaktır. Hijyenik ameliyat ortamları sayesinde ile sağlıklı bir gebeliği sonlandırma işlemi olacaktır. https://www.yeldadogan.com/kurtaj/ adresinden bakabilirsiniz.

Uzman doktorlar sizler gebeliğinizi sonlandırmak isterken sözlü iletişim sağlar. Konu hakkında emin olabilirliğinizi sorgulayan özel eğitimli tıpçılar sayesinde aklınızdaki soru işaretlerini gidermeniz çok kolay.  Antalya Kürtaj ile ücretsiz şekilde bilgi alabilir, sizlere yardımcı olabilmesi için bir telefon ile iletişim kurabilirsiniz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir